stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lis 23

sobota, g. 18:00

bilety 85 - 125 zł
Kup bilet
gru 13

piątek, g. 19:00

bilety 37-80 zł
ulgowy 27-58 zł
Kup bilet
Koncert polski

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Program:
część I
KAROL KURPIŃSKI - Te deum laudamus

Wykonawcy:
Anna Mikołajczyk - sopran
Katarzyna Trylnik - sopran
Małgorzata Pańko - mezzosopran
Ryszard Minkiewicz - tenor
Paweł Skałuba - tenor
Piotr Lempa - bas
oraz Chór i Orkiestra Opery Bałtyckiej
dyrygent - Jose Maria Florencio

część II
FRYDERYK CHOPIN - Koncert fortepianowy f-moll

Wykonawcy:
Marek Drewnowski - fortepian
oraz Orkiestra Opery Bałtyckiej
dyrygent - Jose Maria Florencio

O wykonawcach:

ANNA MIKOŁAJCZYK - sopran
Anna Mikołajczyk jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Małgorzaty Marczewskiej. Dużo miejsca w swojej działalności koncertowej poświęca muzyce oratoryjno-kantatowej. Jest szczególnie ceniona w kręgu muzyki dawnej. Współpracuje z wybitnymi przedstawicielami tego nurtu wykonawczego Jej repertuar obejmuje również muzykę późniejszych czasów, ze współczesną włącznie. Dokonała wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Brała udział w realizacji płyt z wieloma znakomitymi zespołami. Od kilku lat artystka udziela się także pedagogicznie, prowadząc klasę wokalną w ramach letnich kursów w Rajnochovicach (Czechy), Lidzbarku Warmińskim i Starym Sączu.

KATARZYNA TRYLNIK - sopran
W 1999 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Haliny Słonickiej. Zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego Rolą Zerliny w Don Giovannim Mozarta. Zaowocowało to trwającą do dziś współpracą z najważniejszym polskim teatrem operowym. Występowała także w teatrach operowych Bremy, Monachium i Frankfurtu. Śpiewała na scenach i estradach Augsburga, Dubaju, Moskwy (Teatr Bolszoj), Münster, Paryża, Wilna i na Sycylii oraz w większości polskich filharmonii i sal koncertowych.

MAŁGORZATA PAŃKO - mezzosopran
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie
Krystyny Szostek-Radkowej. Występowała na estradach filharmonicznych w kraju i za granicą (Austria, Czechy, Niemcy, Słowacja, Korea Północna, Włochy). Z filharmonią Łódzką odbyła tournée po Francji (2000). Współpracuje też z warszawską Filharmonią im. Romualda Traugutta oraz z orkiestrami Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Filharmonii Kaliskiej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Zabrzańskiej, jak również z Polską Orkiestrą Radiową, orkiestrą Sinfonia Viva i Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Współpracuje z takimi dyrygentami jak Łukasz Borowicz, Tomasz Bugaj, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Grzegorz Nowak, Antoni Wit.

RYSZARD MINKIEWICZ - tenor
Absolwent Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 1989 r. ukończył z wyróżnieniem drugi kierunek studiów, otrzymując dyplom Wydziału Wokalno-Aktorskiego tej samej uczelni. Śpiew solowy studiował w klasie prof. Piotra Kusiewicza.
Jest profesorem sztuk muzycznych i pracuje w Akademii Muzycznej w Gdańsku, prowadząc klasę śpiewu solowego. Od 2008 roku pełni funkcję Dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego tej uczelni. Współpracuje z wieloma teatrami operowymi i muzycznymi m.in. Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Krakowską, Warszawską Operą Kameralną, Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą "Nova" w Bydgoszczy, z Operą Wrocławską.

PAWEŁ SKA ŁUBA - tenor
W 1996 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie prof. Piotra Kusiewicza. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. Gościł na wielu festiwalach muzycznych w Polsce jak i w całej Europie, koncertował także w Kanadzie i USA. Na scenie operowej debiutował w 1996 w Gdańsku, partią Ernesta w operze G. Donizettiego "Don Pasquale".Aktualnie jest pierwszym tenorem Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku, współpracuje z teatrami operowymi i filharmoniami w całej Polsce, wykonując pierwszoplanowe partie w dziełach operowych, operetkowych i oratoryjnych kompozytorów różnych epok.

PIOTR LEMPA - bas
Ukończył studia w Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie dr hab. Leszka Skrli oraz podyplomowe studia operowe w Royal Academie of Music w Londynie pod kierunkiem Marka Wildmana i Ingrid Surgenor. Na scenie operowej wystąpił po raz pierwszy na III roku studiów w Weselu Figara W. A. Mozarta. Koncertuje w kraju i za granicą (Anglia, Niemcy, Austria, Francja, USA). Współpracuje również z Teatrem Muzycznym w Gdyni. Obecnie dołączył do zespołu młodych śpiewaków w International Academy of Voice w Cardiff ucząc się pod kierunkiem światowej sławy śpiewaka Dennisa O'Neill.

MAREK DREWNOWSKI - pianista, dyrygent
Studia pianistyczne odbywał w warszawskiej Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego. Po śmierci prof. Drzewieckiego przeniósł się do Krakowa i ukończył tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie Jana Hoffmana.W 1980 był stypendysta Kultury Paryskiej (Jeleński).

Pianista koncertuje w największych salach Europy, Stanów Zjednoczonych i Japonii. We wrześniu 1989 brał udział w uroczystym koncercie w Warszawie poświęconym 50 rocznicy wybuchu II wojny światowej, obok takich sław, jak Leonard Bernstein, Barbara Hendriks, Hermann Prey, Liv Ulmann. Za prawykonanie Koncertu fortepianowego Stefana Kisielewskiego na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" w 1991 artysta otrzymał prestiżową Nagrodę Krytyków Muzycznych Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków - "Orfeusz". W dorobku fonograficznym Marka Drewnowskiego znajdują się: Sonaty Domenica Scarlattiego(Tonpress), Koncerty fortepianowe Karola Marii Webera(Frequenz, Arte), seria płyt chopinowskich (Tonpress), Koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina w wersji kameralnej , które artysta przywrócił również estradom koncertowym, II Koncert fortepianowy Aleksandra Tansmana i IV Symfonia Koncertująca Karola Szymanowskiego. Obecnie firmy Dinemec Records z Genewy (Beloved Entertainment Group z Nowego Jorku) i firma japońska Exton (Octavia Records), wydały dwie płyty z koncertami Chopina.

Marek Drewnowski wystąpił w roli Chopina w filmie Krzysztofa Zanussiego "Koncert Chopina". Jest też twórcą i organizatorem Festiwalu im. Józefa Hofmanna w Nałęczowie, a także założycielem orkiestry kameralnej The Chopin Soloist. Jest współtwórcą filmu Izabeli Cywińskiej "Oczarowanie Fryderyka". Obecnie prowadzi także klasę fortepianu w Schola Cantorum w Paryżu i Akademii Muzycznej w Łodzi.
W latach 2007-2012 Marek Drewnowski będzie nagrywał wszystkie dzieła Chopin jak również 550 sonat Scarlattiego.