stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Akademia Muzyczna w Gdańsku serdecznie zaprasza na KONCERT-REQUIEM Bohaterom Majdanu "Niebiańskiej Sotni". To szczególne wydarzenie zostało zorganizowane w odpowiedzi na apel JM Rektora Lwowskiej Narodowej Muzycznej Akademii im. M. Łysenki do akademii muzycznych na Ukrainie, a także do światowej wspólnoty muzycznej, dokładnie po upływie 40 dni od początku strzelania do demonstrantów na Majdanie.

lut 21

piątek, g. 19:00

bilety 27-121 zł
Kup bilet
mar 15

sobota, g. 19:00

Sopot,
bilety 70-80 zł
Kup bilet
Wśród wykonawców znajdą się:

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Chór Kameralny TUTTI E SOLO
Chór Festiwalowy SSW Mundus Cantat
pod dyr. Wiktorii Batarowskiej, Anastazji Sieńkowiec

Soliści:
Karolina Dziwniel - mezzosopran
Jacek Batarowski - bas-baryton
Ivan Kravchenko - waltornia
Łukasz Truszczyński - fortepian
Filip Cieszyński - fortepian

Duet wokalny DOBROTO:
Daria Pełeńska
Ewa Żołądek

W programie:
muzyka ukraińska i polska
recytacja poezji w j. polskim i ukraińskim autorstwa Tarasa Szewczenki,
Liny Kostenko i Andriya Lyubky

Prowadzenie koncertu:
Zbigniew Jankowski


Chór Kameralny Tutti e Solo powstał z inicjatywy studentów gdańskiej Akademii Muzycznej oraz amatorów-miłośników muzyki. Specjalizując się przede wszystkim w repertuarze operowym Chór uczestniczył w wykonaniu oper Verbum Nobile S. Moniuszki (2010) i Aleko S. Rachmaninowa (2011) na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Le Villi G. Pucciniego (2012) na deskach Państwowej Opery Bałtyckiej.

Chór z powodzeniem prezentuje się również w repertuarze sakralnym i ludowym a cappella zdobywając m.in. Wyróżnienie na XXV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. S. Ormińskiego w Rumi; Dyplom dla
najlepszego Chóru w kategorii A1 "Muzyka Sakralna" na IX Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Mundus Cantat w Sopocie; Złote Pasmo na VIII Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie czy Grand Prix i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego na VIII Festiwalu O Warmio Moja Miła w Olsztynie.

W ramach Konkursu Śpiewająca Polska Zespół dwukrotnie wystąpił jako Gość Specjalny. Wziął także udział w prestiżowym projekcie Wyszehradzkie Nuty, na który został zaproszony również jako Gość Specjalny -
reprezentant Polski. W grudniu 2013 roku uczestniczył w prawykonaniu "Pieśni Fonemicznych" K. Nepelskiego.

Dyrygentką Chóru Kameralnego Tutti e Solo jest Wiktoria Batarowska ur. w Żytomierzu na Ukrainie w rodzinie o tradycjach muzycznych. Stypendystka Rządu RP (2006-2011), absolwentka Wydziału Dyrygentury
Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. dr hab. W. Górskiego (dyplom z wyróżnieniem). Od 2012 roku jest pedagogiem w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Obecnie jest również dyrygentką Festiwalowego Chóru SSW Mundus Cantat w Sopocie, Młodzieżowego Chóru ZSP w Gdyni oraz Chóru Uczelnianego gdańskiej Akademii Muzycznej. W latach 2012-2014 pełniła funkcję Prezesa Oddziału Gdańskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Chór Festiwalowy Sopockiej Szkoły Wyższej przy Międzynarodowym Festiwalu MUNDUS CANTAT powstał w sierpniu 2009 roku. Chór zrzesza w swoich szeregach ludzi z długoletnią praktyką wokalną oraz uczniów i studentów trójmiejskich szkół i uczelni. Jako kameralny chór mieszany, wykonuje różnorodny repertuar od muzyki dawnej po współczesną, a także muzykę rozrywkową i filmową. Na przełomie sierpnia i września 2010 roku zespół odbył swoje pierwsze tournee artystyczne po Meksyku, gdzie min. wziął udział w XI Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Festival Mundial de Coros. W trakcie meksykańskiego tournee pieśni z repertuaru Mundus Cantat, w tym pieśni F. Chopina rozbrzmiewały w różnych zakątkach stanu Puebla: w Isukar de Matamoros, Choluli, Tepeace, Puebli oraz w Cuautli i w samej stolicy, Meksyku.

W sierpniu 2011 rok Mundus Cantat wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w serbskim mieście Kragujevac. Chór wystąpił z kilkoma koncertami w okręgu szumadijskim. Natomiast w czerwcu 2012 roku odbył wspaniałe artystyczne tournee po Kolumbii. Sopoccy kameraliści wystąpili na scenach w Bogocie i Medellin. W październiku 2012 roku pod Swoje skrzydła zespół przyjęła prężnie rozwijająca się Sopocka Szkoła Wyższa a kierownictwo artystyczne przejęła młoda absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku - Wiktoria Batarowska. Pod Jej dyrekcją w styczniu 2013 roku chór zdobył swoje pierwsze Złote Pasmo na VIII Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, a w lipcu - Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. A. Dvoraka w Pradze.

Chór Mundus Cantat jest obok Fundacji Mundus Cantat, Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART oraz Urzędu Miasta Sopot, głównym gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT.

Daria Pełeńska i Ewa Żołądek to wokalistki zespołu Dobroto, który w swoim repertuarze łączy wielogłosowe pieśni ukraińskie z melodiami Bałkanów i Bliskiego Wschodu. Dziewczyny od kilku lat wspólnie wykonują a cappella tradycyjne pieśni Karpat, Polesia i Centralnej Ukrainy, również te zasłyszane w swoich rodzinnych domach. Śpiewały również w zespołach Poghanky i Kadarka. W ubiegłym roku wystąpiły wspólnie z zespołem Tartak podczas Ukraińskiego Jarmarku Młodzieżowego wykonując pieśni z płyty Hulajhorod. Prowadzą też warsztaty tradycyjnego śpiewu, zwanego białym śpiewem. Obecnie są w trakcie nagrywania debiutanckiej płyty z zespołem Dobroto.

Organizatorzy:
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Międzywydziałowe Koło Naukowe Muzyki Chóralnej i Operowej TUTTI E SOLO
Wydział Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji
Artystycznej, Rytmiki i Jazzu
Katedra Dyrygentury Chóralnej

Koncert został objęty Patronatem Honorowym Konsula Generalnego Ukrainy w Gdańsku MYRONA JANKIWA oraz patronatem ZWIĄZKU UKRAIŃCÓW W POLSCE.

Patronat medialny:
Trojmiasto.pl
TVP GDAŃSK
Radio Gdańsk


30 marca 2014 (niedziela), godz. 19:00
Sala Koncertowa w budynku żółtym Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Wstęp wolny!

Szczegóły na:
www.amuz.gda.pl/events/koncert-requiem-ku-czci-poleglych-bohaterow-majdanu
www.facebook.com/events/1466312353585957