Koncert Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Alexandra Humali to wyjątkowe wydarzenie muzyczne, w którym usłyszymy muzykę filmową takich kompozytorów jak Leonard Bernstein, John Williams i Wojciech Kilar.
Wystąpią:
Orkiestra PFBAlexander Humala - dyrygent
Natalia Walewska - skrzypce
Szymon Zawodny - saksofon
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Prowadzenie: Krzysztof Dąbrowski
W programie:Leonard Bernstein - Uwertura z Candide [5']
John Williams - Escapades na saksofon altowy i orkiestrę ze Złap mnie, jeśli potrafisz [14']
John Williams - Trzy utwory z Listy Schindlera: [15']
- Theme From Schindler's List
- Jewish Town (Krakow Ghetto-Winter '41)
- Remembrances
Wojciech Kilar - Walce z Ziemi obiecanej i Trędowatej [9']
John Williams - Suita z Gwiezdnych wojen [23']
o solistach:
Natalia WalewskaSkrzypaczka, doskonale wykształcona m.in. przez legendarnego wirtuoza skrzypiec Leonida Kogana. W swoim dorobku ma laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach, np. na Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego. Uczestniczyła w licznych festiwalach, gdzie występowała pod batutą wielkich dyrygentów, jak: G. Solti, Ch. Eschenbach, M. Roztropowicz. Od 1999 roku piastuje prestiżowe stanowisko koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Regularnie jest zapraszana w charakterze solistki do współpracy z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jej umiejętności zostały docenione przez uznanych dyrygentów, jak Jerzy Maksymiuk, Ernst van Tiel, Massimiliano Caldi, Maxim Vengerov, Vag Papian, Juozas Domarkas, Sir Neville Marinerr, Sławomir Chrzanowski, Petr Chromcak.
W dorobku autorskim Natalii Walewskiej znajdują się nagrania płytowe wysoko oceniane zarówno przez melomanów, jak i przez dziennikarzy z branży fonograficznej. Do najcenniejszych należą: Romanza Classica na skrzypce i organy z prof. Romanem Peruckim (osiągnęła status Złotej Płyty), Clair de Lune nagraną wspólnie z pianistą prof. Bogdanem Kułakowskim, Violin & Piano z pianistą Rafałem Lewandowskim, Cztery pory roku Antonio Vivaldiego z Zespołem Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego (Platynowa Płyta), War Requiem z dyrygentem Sir Nevillem Marrinerem.
Szymon ZawodnySaksofonista grający stylowo każdy rodzaj muzyki od klasyki po współczesny jazz. Absolwent i wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku (doktorat). Studiował też w Musik und Kusnt Privatuniversität w Wiedniu (magisterium) i Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Brał udział w prestiżowych warsztatach ECMA Sessions (European Chamber Music Academy) w Manchesterze i Oslo m.in. pod okiem Hatto Beyerle, Sary Bittloch, Petra Prause, i Jeremiego Younga.
Laureat wielu konkursów CLARISAX 2013 Valenciennes (Francja); International Competition for Classical Saxophone 2014 Lübeck (Niemcy); Cameristi dell Alpe Adria 2016 Majano (Włochy), a także m.in. nominacje do Fryderyka (2023), Koryfeusz Muzyki Polskiej (201. Grał z Orkiestrą Filharmonii Narodowej (festiwal Warszawska Jesień) i Simfonią Varsovią. Obecnie jest członkiem kwartu saksofonowego The Whoop Group oraz zespołu Filip Żółtowski Quartet. Realizuje także autorskie projekty: Sound of the Cosmos (2020) i Sound of Fusion (2022).
--
Sponsor Strategiczny PFB:
Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB - Mecenas Kultury:
PGE Polska Grupa EnergetycznaParter wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:
Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Presto, Prestiż. Magazyn Trójmiejski
Treść tworzona na podstawie materiałów prasowych organizatora.