stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy na koncert symfoniczny w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z udziałem wyjątkowych gości - zespołu Sinfonia Varsovia.

12 - 17 listopada 2024, g. 18:00

Wstęp wolny
Wystąpią:
Sinfonia Varsovia
Piotr Anderszewski - fortepian, dyrygent

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W programie:
Joseph Haydn  Koncert fortepianowy D-dur Hob. XVIII:11 [18]
Wolfgang Amadeusz Mozart  Symfonia nr 35 D-dur Haffnerowska KV 385 [18]
Przerwa [20']
Ludwig van Beethoven I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 [36]

Sinfonia Varsovia
Zespół powstał w kwietniu 1984 roku w wyniku powiększenia składu Polskiej Orkiestry Kameralnej. Impulsem był przyjazd do Polski legendarnego skrzypka Yehudiego Menuhina, zaproszonego przez Waldemara Dąbrowskiego oraz Franciszka Wybrańczyka, dyrektora POK. Wspólne koncerty szybko zdobyły uznanie publiczności w Polsce i za granicą, a Menuhin objął funkcję pierwszego gościnnego dyrygenta.

Na przestrzeni lat Sinfonia Varsovia występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata u boku takich dyrygentów, jak Claudio Abbado, Witold Lutosławski, Lorin Maazel, Emmanuel Krivine i Jerzy Maksymiuk oraz solistów, do których należą Mścisław Rostropowicz, Anne-Sophie Mutter, Alfred Brendel, Martha Argerich i Piotr Anderszewski. Do tej pory orkiestra zagrała ponad cztery tysiące koncertów na pięciu kontynentach oraz nagrała ponad 300 płyt.

Od 1997 roku dyrektorem muzycznym, a następnie w latach 20032020 dyrektorem artystycznym, był Krzysztof Penderecki. Od roku 2008 do 2012 dyrektorem muzycznym orkiestry był Marc Minowski. W 2004 roku Franciszek Wybrańczyk przekazał obowiązki dyrektora Sinfonii Varsovii wieloletniemu muzykowi zespołu Januszowi Marynowskiemu, który tę funkcję sprawuje do dziś. Od września 2022 roku stanowisko pierwszego gościnnego dyrygenta Sinfonii Varsovii obejmuje Aleksandar Marković.

Piotr Anderszewski
jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów. Urodził się w 1969 roku w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku zaledwie sześciu lat. Rok później wyjechał z rodziną do Francji, gdzie kształcił się w konserwatoriach w Lyonie i Strasburgu. Do Polski powrócił, w 1987 roku ukończył warszawskie Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w klasie fortepianu prof. Teresy Rosłoń-Esztényi. Uczył się też w klasie prof. Johna Perryego na Uniwersytecie Południowej Kalifornii oraz w klasie prof. Reginy Smendzianki w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Artysta znany jest z wyjątkowych interpretacji, intensywnych i oryginalnych. Występuje na całym świecie. Regularnie pojawia się w wiedeńskim Konzerthaus, Filharmonii Berlińskiej, Wigmore Hall w Londynie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Théâtre des Champs Elysées w Paryżu czy Concertgebouw w Amsterdamie. Ma na koncie wiele nagród, w tym nagrodę Fundacji im. Karola Szymanowskiego oraz nagrodę Royal Philharmonic Society. Jest pierwszym Polakiem, który zdobył jedną z najbardziej prestiżowych nagród pianistycznych świata Gilmore Artist Award. Otrzymał ją w 2002 roku.

-
Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa Orlen
Główny Sponsor PFB - Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna

Partner wydarzeń PFB w 2024 roku: Ruch Muzyczny
Patroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Presto