stat
Impreza już się odbyła

Koncert symfoniczny w ramach IV Festiwalu Muzyki Współczesnej "Nowe Fale"

lut 21

piątek, g. 19:00

bilety 40 zł
Kup bilet
kwi 10

czwartek, g. 19:00

bilety 45-60 zł
przedsprzedaż 40 zł
KONCERT SYMFONICZNY
w ramach IV Festiwalu Muzyki Współczesnej Nowe Fale (17-25.11.2018)

 
Wykonawcy:
Monika Dżuła-Radkiewicz – gitara
Paweł Gusnar – saksofon
Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
Jerzy Swoboda – dyrygent

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Program:
Olga Hans – Arabeska na okiestrę
Krzysztof Olczak – Koncert gdański na gitarę i orkiestrę
Maciej Kabza – Studium na orkiestrę
Sławomir Kaczorowski – Koncert na saksofon i orkiestrę smyczkową
Krzysztof Penderecki – Sinfonietta per archi
 
Organizator: Fundacja Sinfonietta Pomerania
Współorganizator: Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi


WSTĘP WOLNY

Miejsce:
Sala Koncertowa w budynku żółtym Akademii Muzycznej w Gdańsku

***

MONIKA DŻUŁA-RADKIEWICZ
W 2008 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie gitary Jana Paterka i Emilii Majewskiej. Pracę doktorską napisaną pod kierunkiem Jana Paterka obroniła w 2015 roku. Brała udział w wielu konkursach w kraju i za granicą, m.in. w VI i VII Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie (2009 – II miejsce, 2010 – I miejsce), IV Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzycznej w Krasiczynie (III miejsce), II Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Lublinie (III miejsce), XIV Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Kutnej Horze – Czechy (IV miejsce). W ramach programu Erasmus studiowała u Roberta Brightmore’a w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, brała także czynny udział w lekcjach prowadzonych przez takich mistrzów jak David Russell, Alexander Sergei Ramirez, Tadashi Sasaki, Fabio Zanon, Thomas Muller-Pering, Aniello Desiderio, Thomas Offermann, Alvaro Pierri, Marco Tamayo, Marcin Dylla, Roland Dyens. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz jako pedagog klasy gitary w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu.

PAWEŁ GUSNAR
Saksofonista, kameralista, pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, od września 2016 roku prorektor tej uczelni. Od roku 2003 związany jest również z Akademią Muzyczną w Łodzi, gdzie pracuje na stanowisku profesora wizytującego. Jest jednym z nielicznych saksofonistów łączących na równie wysokim poziomie działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej.
Koncertuje w prestiżowych salach filharmonicznych i kameralnych – w Polsce i za granicą. Jako solista występował m.in. z orkiestrami Sinfonia Varsovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa, Amadeus, Concerto Avenna, Royal Northern College of Music, Orchestre Valentiana, Zagreb Philharmonic Orchestra, Lviv Chamber Orchestra „Academia” i niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Współpracuje z zespołami Adama Sztaby, Krzysztofa Herdzina, Tomasza Szymusia i Zygmunta Kukli. Koncertuje i nagrywa również jako muzyk sesyjny (liczne produkcje telewizyjne). Jest propagatorem muzyki współczesnej, wykonawcą oraz inspiratorem dzieł wielu polskich kompozytorów. Zrealizował szereg prawykonań utworów współczesnych kompozytorów, m.in. Miłosza Bembinowa, Artura Cieślaka, Grzegorza Duchnowskiego, Andrzeja Dutkiewicza, Krzysztofa Herdzina, Anny Marii Huszczy, Sławomira Kaczorowskiego, Andrzeja Karałowa, Krzysztofa Knittla, Benedykta Konowalskiego, Pawła Łukaszewskiego, Marcina Łukaszewskiego, Piotra Mossa, Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Penherskiego, Marii Pokrzywińskiej, Dariusza Przybylskiego, Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Weroniki Ratusińskiej, Mariana Sawy, Bogusława Schaeffera, Elżbiety Sikory czy Alicji Gronau-Osińskiej.
W dorobku posiada blisko 60 płyt CD, w tym siedem solowych. Jest zdobywcą trzech Fryderyków.
Zasiada w jury konkursów i prowadzi kursy mistrzowskie w najlepszych ośrodkach muzycznych Europy i Azji.
Paweł Gusnar jest artystą firm Yamaha, BG Franck Bichon oraz D’Addario.
ORKIESTRA SYMFONICZNA AKADEMII MUZYCZNEJ W ŁODZI
Akademicka Orkiestra Symfoniczna występuje kilka razy w ciągu roku, zarówno w Sali Koncertowej macierzystej uczelni, jak i podczas koncertów zewnętrznych, przygotowując bardzo zróżnicowane programy.
Po raz pierwszy zespół wystąpił w 1945 roku, a koncerty prowadzili – Kazimierz Wiłkomirski i Jan Krenz. Systematyczną pracę orkiestra rozpoczęła na przełomie lat 1959/1960 pod kierunkiem Tomasza Kiesewettera. Dalszy rozwój artystyczny zespołu nastąpił w latach 1972-1995 pod batutą Zdzisława Szostaka; młodzi muzycy występowali wtedy nie tylko w ważnych ośrodkach Polski, ale również w Niemczech, we Włoszech i Danii. W następnych latach z orkiestrą pracowali: Tadeusz Kozłowski, Andrzej Knap i Jan Miłosz Zarzycki. Od października 2012 roku szefem orkiestry jest Marcin Wolniewski.
W programach orkiestry znajdują się dzieła z wielkiego repertuaru symfonicznego, kompozycje oratoryjne i muzyka filmowa. Zespół ma w repertuarze także utwory Leonarda Bernsteina i George’a Gershwina. W ostatnich latach Orkiestra Symfoniczna brała udział w produkcjach operowych realizowanych przez Akademię, m.in. w polskich premierach oper: Semele Georga Friedricha Händla oraz Abu Hassan Carla Marii von Webera, a także w łódzkim prawykonaniu Aleko Siergieja Rachmaninowa. Każdego roku orkiestra towarzyszy solistom – zarówno studentom wyłonionym w drodze uczelnianego konkursu, jak i pedagogom uczelni i zaproszonym gościom. Z zespołem występowali m.in.: Krzysztof Jabłoński, Eugen Indjic, Karol Nicze, Krzysztof Książek – pianiści, flecista János Bálint, wiolonczeliści – Natalia Gutman i Andrzej Bauer, wokaliści – Leszek Skrla, Paweł Skałuba, Roma Owsińska, Agnieszka Makówka i Dariusz Stachura oraz skrzypkowie – Piotr Pławner i Agata Szymczewska.
Dotychczas orkiestrą dyrygowali: Nicolas Pasquet, José Maria Florêncio, Vladimir Kiradjiev, Didier Talpain, Pierre Vigneron, Matthias Hermann, Rolf Hempel, Thomas Ungar, Zygmunt Gzella, Zbigniew Frieman, Bogdan Olędzki, Jarosław Lipke, Marek Jaszczak, Kazimierz Wiencek, Marcin Wolniewski, Tadeusz Wojciechowski, Andrzej Straszyński, Marek Pijarowski, Jerzy Swoboda, Rafał Jacek Delekta i Kai Buman.
W ostatnich sezonach Orkiestra Symfoniczna grała m.in. w Filharmonii Łódzkiej, Krakowskiej, Częstochowskiej, Świętokrzyskiej, w International Conferences and Entertainment (ICE) w Krakowie, a także – w ramach wymiany pomiędzy uczelniami – w salach koncertowych Akademii Muzycznych: w Poznaniu i Katowicach. 17 października 2013 roku orkiestra inaugurowała, pod batutą Jerzego Swobody, działalność nowej sali Akademii Muzycznej w Łodzi przy ulicy Żubardzkiej 2a, w której obecnie koncertuje.

JERZY SWOBODA
Dyrygent i pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. Krzysztofa Missony. W latach 1982-1986 był kierownikiem Chóru Państwowej Filharmonii w Krakowie, następnie dyrygentem i kierownikiem muzycznym zespołu Capella Cracoviensis. Równolegle prowadził działalność dydaktyczną w krakowskiej Akademii Muzycznej. Od roku 1986 do 1990 pracował jako stały dyrygent Polskiej Orkiestry Kameralnej oraz orkiestry Sinfonia Varsovia. W latach 1987-1992 był dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach Zdroju. W 1990 roku został dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Śląskiej w Katowicach (funkcję tę pełnił do 1998 roku). Zasiadał także w jury Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Od 1998 do 2005 roku był dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej, a w latach 2003-2008 pełnił tę samą funkcję w Filharmonii Narodowej w Koszycach na Słowacji i Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.
Dyrygował wieloma znakomitymi orkiestrami w Polsce i za granicą. Koncertował w większości krajów Europy, a także w USA, Kanadzie, Korei Południowej, Meksyku, Japonii i na Tajwanie. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych Londynu, Paryża, Wiednia, Berlina, Bonn, Kolonii, Stuttgartu, Pragi, Brukseli i Aten. Współpracował z artystami tej miary, co Lord Yehudi Menuhin, Stefania Toczyska, Gidon Kremer, Krzysztof Jakowicz, Kaja Danczowska, Ewa Podleś, Konstanty Andrzej Kulka, Justus Frantz, Piotr Paleczny, Katia i Marielle Labeque, Jadwiga Rappé, Wanda Wiłkomirska, Grigorij Sokołow, Krzysztof Jabłoński, June Anderson, Andrzej Hiolski, Sarah Chang, Fou Ts’ong, Andrzej Bauer, Dominik Połoński. Artysta dokonał wielu nagrań płytowych (50 płyt CD) i archiwalnych, m.in. dla wytwórni fonograficznych w Polsce, Francji, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA. Za prawykonanie Koncertu fortepianowego Stefana Kisielewskiego z Markiem Drewnowskim jako solistą podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w 1991 roku otrzymał nagrodę SPAM. Płyta z III Symfonią Symfonia pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego, nagrana z orkiestrą Filharmonii Śląskiej i Zofią Kilanowicz, została płytą roku 1994 i otrzymała statuetkę Fryderyka. W latach 1991–1996 współpracował z ośrodkiem Telewizji Polskiej w Katowicach, prowadząc program Na symfonicznej estradzie. Był także muzycznym konsultantem ostatniego filmu z udziałem Witolda Lutosławskiego w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, zrealizowanego na zamówienie BBC. Za dokonania artystyczne został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W sierpniu 2012 roku otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych.
Jerzy Swoboda jest pedagogiem Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, gdzie pełni funkcję Kierownika Katedry Dyrygentury.