stat
Impreza już się odbyła

Koncert uczestników kursu mistrzowskiego dla wokalistów z prof. Heleną Łazarską

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki
Wydział Wokalno-Aktorski
Katedra Wokalistyki

lis 23

sobota, g. 17:00

Wstęp wolny
sty 5

niedziela, g. 16:00, 19:00

bilety 106 - 178 zł
Kup bilet
zapraszają na:

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert uczestników kursu mistrzowskiego dla wokalistów z prof. Heleną Łazarską (Wiedeń)w ramach VI Dni Wokalistyki Musica Vocale

Miejsce:
Sala Koncertowa (budynek żółty) Akademii Muzycznej w Gdańsku

Prof. Helena Łazarska naukę śpiewu rozpoczęła w Krakowie u prof. Erazmy Janowicz-Kopaczyńskiej, kontynuując ją później w Wyższej Szkole Muzycznej, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem w 1960 roku. Doskonaliła swe umiejętności w Paryżu (P. Bernac), Weimarze (L. Fischer) i Mediolanie (E. de Hidalgo). W latach 1964-72 była solistką Opery Śląskiej w Bytomiu. Wśród wykonywanego repertuaru szczególne sukcesy odnosiła w operach Mozarta (Pamina, Zerlina i Elwira; Zuzanna i Hrabina; Ilia), a także m.in. w partiach Micaëli (Bizet), Liů (Puccini), Tatiany (Czajkowski), Małgorzaty (Gounod), Neddy (Leoncavallo), Desdemony (Verdi). Koncertowała w liczących się salach w całej Europie, byłym ZSRR, Ameryce Południowej, obok występów w operze wykonując recitale pieśni. Brała udział w festiwalach w Pradze, Barcelonie, Paryżu, Avignonie, na Hollandfestival i Warszawskiej Jesieni. Jej repertuar obejmuje utwory od baroku po współczesność.

Dokonała wielu nagrań i prawykonań, m.in. w Polsce, Belgii, Hiszpanii i Holandii.

Działalność pedagogiczną rozpoczęła na początku lat 70., ucząc w wyższych szkołach muzycznych w Katowicach, Gdańsku, Krakowie, gdzie przez szereg lat była kierownikiem Katedry Wokalistyki. Pod koniec lat 70. była także konsultantem wokalnym w Operach Krakowskiej i Bałtyckiej. W 1987 roku została zaangażowana do Mozarteum w Salzburgu, otrzymując tytuł profesora zwyczajnego.

Od 1991 roku prowadzi klasę śpiewu solowego w Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów, m. in. w Genewie, Pradze, Paryżu, Salzburgu, Wiedniu, Karlovych Varach, Belgradzie, Warszawie, Caracas, Hertogenbosch, Seulu.

Prowadzi międzynarodowe kursy mistrzowskie (ponad 160) w Europie, Azji i Ameryce.
Ma renomę jednego z bardziej liczących się pedagogów w Europie. Uczniowie Heleny Łazarskiej są laureatami (aktualnie 49-ciu) nagród na ważnych międzynarodowych konkursach wokalnych,a 91,7 % tych, których uczyła minimum 4 lata mają stałe angaże w teatrach operowych na całym świecie.

Za zasługi w upowszechnianiu kultury polskiej za granicą otrzymała wiele nagród i odznaczeń, między innymi Krzyż Oficerski Polonia Restituta (1999) oraz Złoty Medal - Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008). Jest inicjatorką, twórczynią koncepcji i dyrektorem artystycznym powstałych w 1985 roku Dni Sztuki Wokalnej oraz Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari (obecnie nazwanego: Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari) w Nowym Sączu.

[źródło: https://www.impressioart.pl/pl/informator/prof-helena-lazarska.html]

Znajdź nas na facebooku:
www.facebook.com/amuz.gdansk