stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Koncert zamykający sezon artystyczny 2010/2011: Zakopane w Gdańsku Opinie (5)

maj 31

sobota, g. 19:00

bilety 130 - 150 zł
cze 6

piątek, g. 19:00

bilety 37 - 141 zł
Kup bilet
Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert symfoniczny
Koncert zamykający sezon artystyczny 2010/2011
ZAKOPANE W GDAŃSKU

Wystąpi:
Orkiestra Symfoniczna PFB
Kai Bumann - dyrygent
Piotr Pławner - skrzypce

W programie:
HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI (1933-2010) - Trzy tańce na orkiestrę op. 34 (1973)
KAROL SZYMANOWSKI (1882-1937) - II koncert skrzypcowy, op. 61 (1932-33)
LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827) - VII Symfonia A-dur op. 92 (1812)

-----

PIOTR PŁAWNER
Należy do najwybitniejszych skrzypków młodego pokolenia. Urodził w Łodzi w 1974 roku. Na estradzie debiutował w dziewiątym roku życia. W latach 1983-1988 był uczniem prof. Iwony Wojciechowskiej, w latach 1988-1992 pracował pod kierunkiem prof. Zenona Płoszaja (Akademia Muzyczna w Łodzi, dyplom z wyróżnieniem). Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo studiował w klasie mistrzowskiej Igora Ozima w Bernie (Szwajcaria). Jest laureatem konkursów i przesłuchań, m.in został zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu w Bayreuth (1991), zdobył I nagrodę w X Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), a w 1995 specjalną nagrodę "Tschumi-Preis" za najlepszy dyplom solistyczny w Konserwatorium w Bernie oraz triumf w 44 Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium, gdzie zdobywa najwyższy laur - I nagrodę, którą przyznano dopiero po raz trzeci w 50-letniej historii tego konkursu.

Skrzypek wiele koncertuje w kraju i zagranicą jako solista i kameralista. Występował we wszystkich krajach europejskich, krajach arabskich, Azji oraz obu Amerykach. Dokonał również wielu nagrań radiowych i telewizyjnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Danii, Hiszpanii i Austrii, m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji, TV Hilversum, TV i Radia Bawarskiego, SDR, WDR, SWR, DRS oraz ORF.
Występował z takimi zespołami jak Berner Symhonieorchester, Sinfonia Helvetica, Radio Kamerorkest Hilversum, Deutschen Kammerorchester, Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo oraz Netherlands Kammerorchester oraz orkiestrami Bayerischen Rundfunk i Süddeutschen Rundfunk. Współpracuje z dyrygentami tej miary co James DePreist, Arnold Katz, Alun Francis, Hartmut Haenchen, Nicolas Pasquet, Bernhard Klee, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Antoni Wit, Grzegorz Nowak, Tadeusz Strugała, Siegfried Heinrich, Fritz Weisse, Bernhard Güller, Olaf Henzold, Doron Salomon, Barbara Yahr, Michael Studer czy Hillary Griffthlis.

W 1993 r. Piotr Pławner debiutował w Berliner Schauspielhaus wraz z Deutsche Kammerorchester oraz w Wielkiej Brytanii na tournee z Filharmonią Krakowską. W 1994 r. zostaje zaproszony na uroczysty koncert dedykowany Lordowi Yehudi Menuhinowi. W 1998 otwiera Nadzwyczajne Dni Kultury Polskiej na Festiwalu Bodensee wraz z Wielką Orkiestrą Symfoniczna Polskiego Radia.
Ponadto bierze udział w licznych znanych festiwalach, takich jak Braunschweiger Kammermusikpodium, Internationale Bachakademie Stuttgart, L'esplanade Saint-Etienne, Rheingau Festival, Printemps des Arts de Monte-Carlo, Internationale Festspiele Passau, Grazer Frühling, Schlosskonzerte Thun, Musikfestival Braunwald oraz Al Bustan Festival. Gościnnie występuje w takich salach jak: Tivoli Hall w Kopenhadze, Liederhalle w Stuttgarcie, Herkules Saal w Monachium, Concertgebouw w Amsterdamie, Chatelet w Paryżu. Wielokrotnie brał udział w uroczystych koncertach dla znanych osobistości ze świata polityki: H. Kohla, R. Süssmuth, R. Dreifuss, F. Cotti, Książę Monaco Rainer III.

Pławner dysponuje rozległym repertuarem, począwszy od baroku po dzieła kompozytorów współczesnych (m. in. W. Lutosławski, K. Penderecki, A. Furer). W ostatnich latach dokonał archiwalnych nagrań z WOSPR w Katowicach (koncerty skrzypcowe H. Wieniawskiego, K. Szymanowskiego, M. Karłowicza, S. Prokofiewa i R. Schumanna) oraz z Orkiestrami Süddeutsche Rundfunk i Bayerische Rundfunk Mitteldeutsche Rundfunk. Zarejestrował wiele archiwalnych nagrań w kraju i zagranicą. W swoim dorobku ma także kilka płyt kompaktowych z utworami polskich kompozytorów, z których wszystkie otrzymały nominację do prestiżowej nagrody "Fryderyk". Płyta z utworami kameralnymi K.Szymanowskiego otrzymała prestiżową nagrodę i została wybrana "Płytą Roku 1998" przez miesięcznik "Studio". Nowe nagrania płytowe artysty to Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego, utwory Beethovena, Schuberta i Piazzolli zarejestrowane wraz z Trio Amoroso oraz Trio Mortona Feldmana.

Piotr Pławner od 2001 roku uczy w Konserwatorium im. Witolda Lutosławskiego w Krakowie, od 2002 jest Profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach. Gra na instrumencie T. Balestrieri z 1769 roku.