stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
gru 7

sobota, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 40 - 50 zł
W niedzielę 9.03 o godz. 16.30 w kościele OO. Franciszkanów p.w. św. Trójcy w Gdańsku odbędzie się drugi z cyklu Koncertów dla Gdańszczan.

koncerty w Trójmieście


Ta nowa seria koncertów ma przybliżyć gdańskim melomanom repertuar dawny wykonywany na oryginalnych instrumentach i według tradycji wykonawczej z epoki. Oprócz tego chcemy na zasadzie kontrastu prezentować współczesną muzykę sakralną.

W najbliższą sobotę po raz pierwszy w Gdańsku zaprezentujemy „Lecons de Tenebres” Fracois Couperina wykonane według dawnych praktyk wykonawczych. Teksty Lamentacji Jeremiasza będzie recytował pan Krzysztof Kolberger.
Na koncert zapraszają Stowarzyszenie Przyjaciół kościoła Św. Trójcy „Dziedziniec” i Ojcowie Franciszkanie
Patroni medialni: Radio Plus, Echo Miasta, Trójmiasto.pl, Cityatrakcje.pl
Partnerzy: Peplińska-Zielińska design, Drukarnia Oruńska, Adlon, DMK,
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska. Wstęp wolny dla młodzieży do 18 roku życia i emerytów. Bilety ulgowe 5 PLN (studenci), normalne 15 PLN

Wykonawcy

Krzysztof Kolberger – recytacje
urodził się i wychował w Gdańsku. Tajniki warsztatu aktorskiego zgłębiał w warszawskiej PWST. W 1973 roku zadebiutował na scenie Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie spędził jeden sezon. Na deskach Teatru Narodowego Kolberger działał do 1982 roku. Później grywał w teatrach: Współczesnym i Dramatycznym. Przez dekadę (1990-2000) związany był z Teatrem Ateneum. W 1999 roku powrócił do Teatru Narodowego. Ciekawe role tworzył w Teatrze Telewizji. Po raz pierwszy stanął przed kamerą w 1974 roku - w serialu "Ile jest życia”. W następnych latach współpracował z takimi mistrzami, jak Krzysztof Zanussi, Kazimierz Kutz, Leszek Wosiewicz, Barbara Sass, Andrzej Barański, czy Waldemar Krzystek. Telewidzowie z przyjemnością śledzili losy jego bohaterów w serialach "Kuchnia polska", "Modrzejewska" czy "Ekstradycja".
W 1992 roku pokierował przygotowaniami do inscenizacji "Krakowiaków i górali" według Bogusławskiego w Operze Wrocławskiej. Jego zasługą są także przedstawienia "Nędza uszczęśliwiona" (Teatr Wielki) i "Żołnierz królowej Madagaskaru" (Opera Szczecińska) oraz "Królewna Śnieżka i krasnoludki". W 2005 roku w warszawskim Kino-Teatrze Bajka razem z Małgorzatą Zajączkowską przygotował z kolei sztukę Lanie Robertsona - "Kocham O'Keeffe". Kolberger znany jest także słuchaczom radia. Najczęściej wspomina się go z audycji "Strofy dla ciebie" Lata z Radiem.

Marta Boberska –sopran
W 1995 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzycznąim. Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas studiów była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta St. Warszawy. Wzięła udział w konkursach wokalnych w Hamamatsu ( Japonia) i Treviso (Włochy). Od 1994 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Poza działalnością w macierzystym teatrze współpracowała również m in. Z Operą Narodową, Narodową Operą Łotewską w Rydze, Opera Nova w Bydgoszczy Operą Krakowską.
Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą wykonując m. in. utwory kameralne i oratoryjno - kantatowe. Współpracuje z wieloma zespołami i wykonawcami muzyki dawnej. Współpracuje również z Polskim Radio. Nagrała wiele płyt CD, posiada również liczne nagrania radiowe i telewizyjne . Dokonała wielu nagrań muzyki filmowej, m.in. do obrazów A.Wajdy i A.Holland. W swoim dorobku posiada również nominacje do nagród muzycznych ( m.in. Paszport Polityki – lata 2000, 2001 i 2002. Fryderyki 1999, 2000 , 2001, 2002 i 2005 ).

Kira Boreczko – sopran
ukończyła studia wokalne z wyróżnieniem w Gdańsku, w klasie Haliny Mickiewiczówny,
a swoje umiejętności doskonaliła na Kursach Mistrzowskich prowadzonych przez Jassicę Cash i Rocio Guitard. Debiutowała w Teatrze Wielkim w Warszawie. Specjalizuje się
w interpretacjach muzyki Baroku, wczesnego Klasycyzmu i oper Mozarta.
Współpracowała z następującymi zespołami:
Il Tempo, Concerto Polacco, Bornus Consort, Fiori Musicali, Ars Nova, Camerata Cracovia, Cantus Firmus, Cappella Savaria, Philidore, Cappella Regia Musicalis, Cappella Augustana.
Dokonała wielu nagrań radiowych i fonograficznych z muzyką barokową

Alina Ratkowska – pozytyw
uzyskała dyplom Scholi Cantorum Basiliensis (Akademia Muzyczna w Bazylei-Szwajcaria) w klasie klawesynu prof. Andrei Marcona, pracowała również pod kierunkiem profesorów J.B. Christensena, J.-A. Böttichera, G. Lancastera. Wcześniej ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w klasie prof. Leszka Kędrackiego. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich.
Zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego im. Paoli Bernardi w Bolonii w 2005. W 2003 roku zdobyła wraz z powołanym przez siebie zespołem muzyki dawnej "ESPERANTO" trzecią nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej w Bruggi (Belgia). Jest finalistką Międzynarodowych konkursów klawesynowych w Warszawie (1998) i Budapeszcie (2000). Stypendystka Ministra Kultury, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska, Fundacji Kultury i wielu zagranicznych fundacji. Obecnie jest asystentką w klasie klawesynu Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie, a także pełni funkcję kierownika artystycznego Festiwalu im. J.G.Goldberga w Gdańsku.


Mateusz Kowalski – viola da gamba
studiuje na roku dyplomowym krakowskiej Akademii Muzycznej u Marcina Zalewskiego. W ramach studiów odbył roczne stypendium w Królewskim Konserwatorium w Hadze gdzie uczył sie u Philippa Pierlot i Reinara Zipperling'a . Brał udział w kursach gambowych prowadzonych przez Paulo Pandolfo, Marianne Muller, Pertra Wagnera.

Współpracuje z krakowskim zespołem Flori Pari oraz Consortium Sedinum ze Szczecina. Koncertuje w Polsce i za granicą. Oprócz działalności instrumentalnej prowadzi również wokalny zespół "Perfugium" którego głównym polem zainteresowania jest religijna muzyka okresu renesansu oraz tradycyjne pieśni Kościoła w Polsce. Z zespołem tym wydał dwie płyty "Missa de Misericordia" oraz "Alfa i Omega"