stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
gru 7

sobota, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 40 - 50 zł
I tak w niedzielę 16.03 o godz. 16.30 w kościele OO.franciszkanów p.w. św. Trójcy w Gdańsku odbędzie się trzeci koncert z cyklu Koncertów dla Gdańszczan.
Tematem tego wieczoru będą psalmy i historia ukrzyżowania recytowane przez pana Cezarego Morawskiego. Oprawę muzyczną złożoną z utworów współczesnej polskiej kompozytorki pani Bernadetty Matuszczak przedstawią Piotr Kusiewicz – tenor, Mirosław Adriańczyk – instrumenty perkusyjne, oraz Andrzej Szadejko – pozytyw.
Oprawę multimedialną obu koncertów będą stanowiły prace gdańskiego artysty fotografa pana Stanisława Bednarza oraz dzieła ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

koncerty w Trójmieście


Wykonawcy
Cezary Morawski – recytacje
Od 1977 związany z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną (obecnie Akademią Teatralną).
1996 - 2002 prodziekan Wydziału Aktorskiego w warszawskiej Akademii Teatralnej. Zajęcia prowadzi także na Wydziale Wiedzy o Teatrze oraz w Podyplomowym Studium dla Nauczycieli Wymowy. Zajęcia i wykłady poza granicami kraju m.in. w Berlinie (Zachodnim) – Berliner Kunstforum. Stypendysta Instytutu Teatrologii Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz Berlińskich Spotkań Twórców Kultury.
Po ukończeniu studiów związany z Teatrem Współczesnym oraz Teatrem Powszechnym im Zygmunta Huebnera w Warszawie. Współpracuje także z innymi teatrami: Teatr Stara Prochownia, Teatr Wielki Opery i Baletu, Teatr Syrena, Teatr Ochoty, Teatr im Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatr im Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatr STU w Krakowie. Morawski zagrał w kilkunastu premierach Teatru Telewizji.
Jako reżyser debiutował w 1985 roku spektaklem Jurka Owsiaka i Michała Lorenza „Ludojad” na zamówienie Stołecznej Estrady. Najnowszy spektakl to „Miłość z oceanu” w Teatrze Syrena w Warszawie. Ma na swoim koncie kilkanaście znaczących ról filmowych u takich reżyserów jak: Krzysztof Zanussi, Jan Łomnicki, Janusz Zaorski, Krzysztof Gruber, Filip Bajon, Maciej Dejczer, Jarosław Żamojda, Robert Enrico, Feliks Falk, Janusz Kijowski, Noel Price, Jerzy Antczak, Natalia Gruz, Ryszard Zatorski. Od 2000 roku związał się z najpopularniejszym serialem w kraju – „M jak miłość”.
Cezary Morawski bierze udział w różnych akcjach: „Cała Polska czyta dzieciom”, „Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka”, „Wspólne czytanie”, „Poczytaj mi tato”, „Pomóż dzieciom godnie żyć”, „Cała Polska czyta dzieciom”.

Piotr Kusiewicz - tenor
jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków. Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Gdańsku, uzyskując dyplom w klasie fortepianu profesora Zbigniewa Śliwińskiego oraz dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu profesora Jerzego Szymańskiego. W 1978 roku otrzymał I Nagrodę i dwa wyróżnienia na XIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonina Dworzaka w Karlovych Varach. Artysta występuje na estradach koncertowych
oraz na scenach operowych w Polsce i na świecie. W swoim repertuarze posiada ponad 90 dzieł oratoryjnych, opery Haendla, Monteverdiego. Piotr Kusiewicz jest cenionym interpretatorem muzyki współczesnej.
Jako pianista wielokrotnie występował ze znakomitymi polskimi śpiewakami -Urszulą Mitręgą, Jadwigą Rappé, Jerzym Mechlińskim. Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu artystycznym Piotra Kusiewicza był udział w wykonaniu opery Król Roger Szymanowskiego pod dyrekcją Charlesa Dutoit w Paryżu, Montrealu, nowojorskiej Carnegie Hall, a także w Tokio w latach 1996-2002. Przełomowym momentem w artystycznych poszukiwaniach artysty stało się nagranie wspólnie z Mariuszem Klimkiem /autorem tekstów, muzyki oraz współwykonawcą) płyty CD, wydanej ostatnio przez Polskie Nagrania, zawierającej piosenki z pogranicza
pop - jazz...Piotr Kusiewicz jest profesorem śpiewu i kierownikiem Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz profesorem śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania CD dla firm fonograficznych - m.in.: Polskie Nagrania, ERATO, Naxos, Aperto, ACCORD, CD Accord, DUX, KOCH oraz nagrania DVD

Mirosław Adrjańczyk – instrumenty perkusyjne
absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, kotlista Polskiej Fiharmonii Bałtyckiej, pedagog - adiunkt prowadzący na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Gdańsku klasę perkusji. Członek Percussive Arts Society. W roku 2007 otrzymał od magazynu TopDrummer zaszczytny tytuł najlepszego perkusisty w kategorii klasyka. Prywatnie wielki admirator muzyki dawnej i bardzo współczesnej, kompozytorów na literę B. (Berg, Bach) oraz Mozarta.

Andrzej Szadejko – pozytyw
gdańszczanin, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie, w klasie organów prof. Joachima Grubicha i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w klasie organów Jean-Claude Zehndera. W roku 2002 uzyskał tytuł naukowy I stopnia w Akademii Muzycznej w Łodzi. W Schola Cantorum Basiliensis ukończył także z wyróżnieniem naukę śpiewu w klasie Richarda Levitta oraz kurs kompozytorski u Rudolfa Lutza. Był stypendystą Prezydenta Miasta Gdańska, Fundacji Kultury, Miasta Basel, Doms-Stiftung, Organ Summer Academy w Haarlem (Holandia). Uczestniczył aktywnie w wielu kursach mistrzowskich w Polsce, Niemczech, Holandii i Szwajcarii, prowadzonych przez wybitnych organistów europejskich (ok. 20 kursów). Jest finalistą i laureatem wielu konkursów organowych w Polsce i za granicą. Od roku 1993 regularnie koncertuje w Polsce
i krajach europejskich.
Obecnie mieszka w Gdańsku, jest adiunktem w Zakładzie Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie wykłada grę na organach i realizację Basso Continuo, oraz prowadzi zespół śpiewaczy Schola Cantorum. Prowadzi kursy interpretacji muzyki organowej w Polsce i Finlandii. Przewodniczy pracom nad odbudową historycznych organów Mertena Friese w kościele oo. Franciszkanów p/w św. Trójcy w Gdańsku. Współpracuje z Biblioteką Gdańską PAN w opracowaniu nagrań i druków muzykaliów gdańskich. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Młodych Organistów i Wokalistów w Bydgoszczy. Jest Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Kościoła Św. Trójcy “Dziedziniec”

Stanisław Bednarz - fotografie
rocznik 1969, z fotografią od 1987r dzięki pomocy pana Henryka, który powierzył mi swój aparat. Edukacja fotograficzna, kilka wystaw, praca zawodowa jako fotograf, obecnie dużo podróży z aparatem, wiele projektów wystawowych, plany na przyszłość-niezwykłe.

Na koncert zapraszają Stowarzyszenie Przyjaciół kościoła Św. Trójcy „Dziedziniec” i Ojcowie Franciszkanie
Patroni medialni: Radio Plus, Echo Miasta, Trójmiasto.pl, Cityatrakcje.pl
Partnerzy: Peplińska-Zielińska design, Drukarnia Oruńska, Adlon, DMK, Muzeum Narodowe w Gdańsku
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska. Wstęp wolny dla młodzieży do 18 roku życia i emerytów. Bilety ulgowe 5 PLN (studenci), normalne 15 PLN