stat
Impreza już się odbyła

Wydarzenie w ramach

sty 19

niedziela, g. 12:00

bilety 16 - 32 zł
Kup bilet
lut 15

sobota, g. 16:00

bilety 108 zł
Kup bilet
Koncerty organowe z okazji Jarmarku św. Dominika
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska
Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku, Pomorskie Stowarzyszenie "Musica Sacra", Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina

Wystąpią:
Dariusz Mikulski - waltornia
Piotr Michna - organy

W programie:
BERNARD KROLL - Laudatio*
FELIX MENDELSSOHN BARTHOLDY - VI Sonata d-moll op. 65
SIGURD BERGE - Look*
JOSEPH GABRIEL RHEIBERGER - I Sonata d-moll op. 27
VALERO CASTELLS - Drei Rosen aus dem Da Caro*
JOHANN - PACHELBEL - Canon***

* waltornia solo
** organy solo
*** waltornia i organy

Dariusz Mikulski - Dyrygent i waltornista, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Konsultant artystyczny Thailand Philharmonic Orchestra, adiunkt Akademii Muzycznej w Łodzi. Na stałe mieszkający w Berlinie i Wałbrzychu współpracuje z renomowanymi orkiestrami w Polsce i za granicą. Zaliczyć do nich można: NDR Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks, Orchester der Deutschen Oper Berlin, Wiener Kammerorchester, Thailand Philharmonic, Philharmonie der Nationen, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Poznańskiej, Łodzkiej, Filharmonia Bałtycka, Filharmonia w Irkucku, Filharmonia Opolska, Berliner Sinfoniker, Stuttgarter Kammerorchester i inne.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród na konkursach muzycznych - począwszy od ogólnopolskich w Częstochowie, Gdańsku i Łodzi do tak renomowanych, jak "Praska Wiosna", "Peter-Damm Wettbewerb", "Internationalen Hornwettbewerbs in Toulon", "Internationalen Instrumentalwettbewerb Marktneunkirchen". Profesjonalizm Dariusza Mikulskiego przejawia się również w działalności dydaktycznej, opartej o gruntowne wykształcenie muzyczne w Polsce (AM w Łodzi, studia z wyróżnieniem, doktorat w roku 2002), Niemczech (AM w Stuttgarcie) i Austrii (Mozarteum), jak również bogate doświadczenie estradowe. Jest cenionym wykładowcą na wielu Międzynarodowych Warsztatach Muzycznych, prowadzi także od lat kursy mistrzowskie w zakresie gry na waltorni w Akademiach Muzycznych w Polsce i w Niemczech. Artysta prezentuje szeroki i różnorodny repertuar występując jako solista i dyrygent z uznanymi europejskimi orkiestrami. Nagrał wiele płyt z muzyką waltorniową dla takich wytwórni, jak ZYX, GENUIN i CONCORNO, przedstawiając klasyczne i współczesne dzieła muzyki waltorniowej, w tym jemu dedykowane.

Jest założycielem biura koncertowego, agencji artystycznej i reklamowej CONCORNO Kulturmanagement, zajmującej się m. in. promocją polskich artystów i kultury polskiej w Niemczech, jak również artystów niemieckich w Polsce. CONCORNO Kulturmanagement współpracuje na stałe Polskimi Konsulatami Generalnymi w Berlinie, Monachium i Hamburgu, Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie, jest odpowiedzialne za organizację Roku Polsko-Niemieckiego w Niemczech 2005-2006 prezentując w Niemczech takich artystów oraz zespoły, jak Leszek Możdżer, Anna Maria Jopek, Filharmonia Sudecka, Poznańska, Pomorska, Łódzka, Teatr Wielki w Łodzi, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. W roku 2008 Dariusz Mikulski uzupełnił swoje wykształcenie o dyplom Podyplomowych Studiów Menedżerskich dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Dariusz Mikulski jest regularnym gościem na renomowanych Festiwalach Muzycznych, do których zaliczyć można Schleswig-Holstein Musik Festival, MDR Musikfestival, Gstadt Musikfestival w Szwajcarii, Kotor Musikfestival (Montenegro), Marlboro Musikfestval (USA), Salzburger Festspiele, Wagner Festspiele in Bayrouth, Rossini Opera Festival w Pesaro.

Do swoich partnerów muzycznych zalicza m.in. takie osobowości, jak Milan Turkovic, Nicolaus Harnoncourt, Radovan Vlatkovic, Igor i Valery Oistrakh, Sergio Azzolini, Ingo Goritzki, Justus Frantz, Paul Gulda, Gudni Emilsson, Giampiero Sobrino (Dyrektor Artystyczny "Arena di Verona"). Jako dyrygent prezentuje szeroki repertuar orkiestrowy od dzieł barokowych po współczesne, szczególnym zainteresowaniem obejmując monumentalne dzieła oratoryjno - kantatowe i operowe. Oprócz symfonicznych "klasyków" - Beethovena, Brahmsa, Mahlera czy R. Straussa Dariusz Mikulski z upodobaniem oddaje się operowej tworczości Rossiniego, Mozarta, Verdiego czy Pucciniego. W jego repertuarze znajdują się takie opery, jak "Cyrulik Sewilski", "Wilhelm Tell", "Wesele Filgare", " Don Giovanni", " Cosi fan Tutte", "La Clemenza di Titto", "Czarodziejski Flet", "Traviata" czy "Tosca". Dr Dariusz Mikulski za działalność artystyczną został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2008 medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", jako jeden z najmłodszych w historii polskiej kultury.

Piotr Michna urodził się w 1982 roku w Kwidzynie. Naukę gry na organach rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej II-go stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu, w klasie prof. Romana Peruckiego. Następnie swoje umiejętności w zakresie gry na tym instrumencie doskonalił pod kierunkiem tego samego pedagoga w gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, którą ukończył w roku 2010. Uczestniczył w wielu mistrzowskich kursach interpretacji muzyki organowej. Występuje jako solista i kameralista. Pełni funkcję organisty w Bazylice św. Mikołaja OO. Dominikanów w Gdańsku, gdzie gra na jednym z najsłynniejszych instrumentów barokowych w Polsce. W czasach szkolnych i studenckich był prezentatorem organów Archikatedry w Oliwie. Ponadto Piotr Michna to także poeta, laureat ogólnopolskich konkursów poetyckich. Swoje wiersze, utrzymane w dykcji poezji intelektualnej współczesnego klasycyzmu, publikował w almanachach oraz periodykach kulturalnych. W roku 2006 ogłosił tom wierszy idąc śladem... Poza tym jest prezesem Powiślańskiego Stowarzyszenia Urthona, wraz z którym podjął się realizacji rozmaitych inicjatyw kulturalnych, w tym organizacji Powiślańskich Wieczorów Organowo-Kameralnych w kwidzyńskiej Konkatedrze oraz odbudowy organów znajdujących się w tej świątyni. Prócz muzyki i literatury pasjonują go filozofia i historia sztuki.

WSTĘP WOLNY