Joao de Sousa pochodzi z Porto w Portugalii. Od 10 lat mieszka i tworzy we Wrocławiu, wspólnie z zespołem Fado Polaco. Współpracował ze Smolikiem oraz zespołem Micromusic. Gwiazda programu X Factor. Jego koncerty to żywiołowa kombinacja południowego temperamentu i poetyckiej wrażliwości.
Choć korzenie portugalskie mają znaczenie dla twórczości Joao, inspiruje się różnorodnymi gatunkami muzycznymi. Śpiewa także po polsku - na przykład utwór "Miłość ci wszystko wybaczy" do tekstu Juliana Tuwima z muzyką Henryka Warsa, który nazywa "polskim fado". Trzeba tworzyć i pisać o rzeczach, które się zna, a fado mówi bardzo dużo o tęsknocie za swoim krajem. Fado znaczy dla mnie przede wszystkim przeznaczenie, nie gatunek muzyczny, a moim przeznaczeniem jest Polska.
folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście
W Muzeum Emigracji w Gdyni Joao wystąpi z trębaczem Dominikiem Gawrońskim.
Lato na Polskiej 1
sierpień
KONCERTY | FILMY | SPOTKANIA | POTAŃCÓWKA MIĘDZYPOKOLENIOWA | WARSZTATY DLA DZIECI | SPACERY PO WYSTAWIE | GRA MUZEALNAW sierpniu Muzeum Emigracji w Gdyni otwiera swoje podwoje dla wszystkich poszukujących wytchnienia od upalnych plaż, bulwarów i skwerów. Zapraszamy na cykl koncertów "Z widokiem na świat", podczas których wybierzemy się w muzyczną podróż wraz z artystami, dla których wspólnym mianownikiem jest migracja, multikulturowość i poszukiwanie inspiracji w otaczającym świecie. Usłyszymy znakomitych muzyków z zagranicy, którzy realizują swoje muzyczne wizje w Polsce, jak pochodzącego z Portugalii Joao de Sousa & Fado Polaco, czy niemiecko-polską formację Eric Shoves Them in Their Pockets. Zobaczymy także rodzimych twórców, którzy rewolucjonizują alternatywną scenę poza granicami - w piątek, 21 sierpnia o godz. 20.00 zagra obsypana nagrodami KARI, która zaprezentuje utwory z nowego albumu powstałego w Londynie "Wounds And Bruises". Widok na barwny muzyczny świat dopełni sceneria tarasu muzeum, z perspektywą na gdyński port. Zapraszamy na sentymentalne seanse retro w muzealnej sali kinowej, gdzie pokażemy m.in. jeden z pierwszych filmów niemieckich w karierze Poli Negri - Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów z 1918 roku (5.08, godz. 16.00). Pokazy filmów odbędą się również w Magazynie Tranzytowym, obejrzeć będzie można dokumenty Uciekinier z Nowego Jorku (11.08, godz. 20.30) i Sztuka znikania (18.08, godz. 20.30). W każdy wakacyjny czwartek natomiast do muzeum zapraszamy dzieci, dla których przygotowany został cykl warsztatów, dzięki którym odbędą podróże w czasie i przestrzeni razem z bohaterami naszej wystawy.
Aby zamknąć wakacyjny sezon i przygotować się na jesienną szarugę, zapraszamy na huczne "Pożegnanie lata". Warsztaty dla dzieci, dedykowane spacery po wystawie stałej, muzealna gra familijna, spotkania z twórcami - to tylko niektóre z zaplanowanych z tej okazji atrakcji. Finałem wydarzenia będzie międzypokoleniowa potańcówka w rytmie swinga, na którą zaprosimy wraz z legendarnym zespołem jazzowym "The Warsaw Dixielanders". Będzie gorąco, tanecznie i kolorowo!
Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia. Na warsztaty "Wpakuj się w przygody!" obowiązują wcześniejsze zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl. Koszt pojedynczych zajęć to 10 zł, jeśli w zajęciach będzie uczestniczyło rodzeństwo, to dla kolejnej osoby - 5 zł. Do kina obowiązują bezpłatne wejściówki, do odebrania w kasie muzeum w dniu seansu.