Konferencja Co dalej? oraz towarzyszące jej wydarzenia to wspólna inicjatywa studentów Koła Naukowego Inżynierii Dźwięku i Obrazu (PG), Studenckiego Koła Naukowego Psychologii (GUMed) oraz Studenckiego Koła Naukowego Inspiar (UG). Wydarzenie ma na celu rozpoczęcie dialogu na temat przyszłości naszego społeczeństwa. Wśród zagadnień znajdą się m.in. relacje międzyludzkie, ochrona przyrody, kreowanie przyjaznej przestrzeni miejskiej, czy znaczenie życia i śmierci w obecnych czasach.
Konferencja Uczelni Fahrenheita Co Dalej?: Genesis 2.0 - pokaz filmu i dyskusjareż. Christian Frei, Maxim Arbugaev, Szwajcaria, 2018, 113 min
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, 80-863 Gdańsk
Próba wskrzeszenia mamuta jest pierwszym zwiastunem wielkiej rewolucji technologicznej, w wyniku której człowiek stanie się stwórcą, autorem nowego Genesis 2.0. Już dzisiaj, z pomocą chińskiego Narodowego Banku Genów, ludzie Zachodu za 100 000 dolarów są w stanie sklonować swoje zmarłe psy.
Jak co roku na odległych Wyspach Nowosyberyjskich na Oceanie Atlantyckim zespół zapaleńców poszukuje w wiecznej zmarzlinie kłów mamutów. Wśród nich jest łowca kłów Peter Grigorjew oraz jego brat Siemion, pracownik naukowy i dyrektor Muzeum Mamutów w Jakucku na Syberii. W powietrzu czuć gorączkę złota. Cena białego złota nigdy nie była tak wysoka, szczególnie na luksusowym chińskim rynku. Poza tym takie znaleziska są magnesem dla zaawansowanych technologicznie pionierskich genetyków i naukowców, którzy balansują na granicy genetyki i biologii syntetycznej, marząc o przywróceniu do życia wymarłego dawno temu mamuta. Chcą go sklonować z zamrożonego materiału genetycznego z prawie nienaruszonym DNA, który pozyskany został z syberyjskiego lodowca.
Najnowszy film nominowanego do Oscara reżysera (Fotograf wojenny, 2001) opowiada o tajemnicach ukrytych w naturze, fundamencie stworzenia świata i nowej roli, jaką może odegrać w tym procesie człowiek. Bada nie tylko granice pomiędzy nauką a mitem lecz również skutki przejęcia przez człowieka kontroli nad ewolucją. I choć ten obszar badań znajduje się dopiero na wczesnym etapie, to jego efekty mogą za kilka lat zmienić nie do poznania nas samych i świat wokół.
https://www.againstgravity.pl/films/genesis-20