Culture for Revitalisation - Revitalisation for CultureMiędzynarodowa konferencja w ramach projektu "Cities on the edge", dotycząca związków kultury i rewitalizacji odbędzie się 13-14 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.
Kurator:
Jakub Szczepański,
Lucyna NykaWspółpraca:
Agnieszka Kulazińska Rewitalizacja, czyli przywracanie do życia miejskich dzielnic łączy większość dyscyplin ludzkiej wiedzy, od umiejętności rozwiązywania problemów technicznych, komunikacyjnych, ekologicznych, medycznych, poprzez nauki społeczne, aż do teologii czy historii sztuki.
Jak opisać związek kultury i rewitalizacji? Kultura rozumiana jako zespół działań obejmujący m. in. sztukę, historię czy konserwację zabytków może być traktowana jako narzędzie rewitalizacji miast. Można też odwrócić sytuację, i stwierdzić, że rewitalizacja jest działaniem w dziedzinie szeroko rozumianej kultury. Rewitalizując przywracamy do życia dzielnice miast, które można zdefiniować jako rodzaj tworów kultury.
W naszej konferencji chcemy wymienić doświadczenia dotyczące obu tych punktów widzenia, i obu działań: zastosowania kultury do rewitalizacji, jak i rewitalizacji jako dzieła współczesnej kultury.
Do konferencji zaproszeni zostali teoretycy, artyści działający w przestrzeni publicznej, socjologowie oraz kuratorzy, pomysłodawcy projektów rewitalizacji historycznych-post wojskowych, post industrialnych obiektów w Kaliningradzie, Rotterdamie.
Uczestnicy:
Adam Jeanes (Black/North SEAS platform , Wielka Brytania)
Jeremi Królikowski (Polska)
J. Krzysztof Lenartowicz (Polska)
Leo van Loon (Creative Factory, Rotterdam)
Lidia Makowska (Polska)
Lucyna Nyka (Polska)
Ludwika Ogorzelec (Polska, Francja)
Jakub Szczepański (Polska)
Halina Taborska (Wielka Brytania)
Elena Tsvetaeva, (National Centre for Contemporary Arts oddział w Kaliningradzie)
Piotr Winskowski, (Polska)
Maciej Brosz (wyniki badań studentów socjologii dotyczące Dolnego Miasta)
Projekt w ramach sieci międzynarodowej współpracy "Cities on the edge".
Mecenat:
Urząd Miasta Gdańska
Organizator:
CSW Łaźnia
Partnerzy:
Politechnika Gdańska
Konferencja potrwa dwa dni:
13 listopada - godz. 9:00-13:00; 16:00-18:00
14 listopada - godz. 10:00-13:00; 14:00-17:00