stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Konferencja Naukowa "Wojna i morze - od średniowiecza po współczesność"

2 dni, 7 paneli tematycznych, 26 wystąpień przedstawicieli świata kultury i nauki z Polski i zagranicy - to tylko kilka liczb opisujących konferencję naukową "Wojna i morze - od średniowiecza po współczesność", która odbędzie się w dniach 22-23 sierpnia 2024 r.

gru 6

piątek, g. 10:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
mar 18-19

wtorek - środa

bilety 1200 - 2290 zł
Tegoroczna, szósta już edycja tego najważniejszego wydarzenia związanego z historią Marynarki Wojennej, kolejny raz stanie się miejscem prezentacji najnowszych wyników badań, jak również wymiany poglądów na temat dziejów oręża morskiego. Tytuły zgłoszonych referatów gwarantują, że poznamy wiele ich nowych kart, a także spojrzymy inaczej na te dawno zapisane.

Bez wątpienia duże zainteresowanie wzbudzą wystąpienia wygłoszone podczas panelu poświęconego alianckiej inwazji na Normandię w czerwcu 1944 r., których to wydarzeń obchodzimy 80. rocznicę w tym roku. Za sprawą prof. Romana Kochnowskiego poznamy działania podejmowane przez Kriegsmarine wobec ataku Sił Sprzymierzonych. Natomiast prof. Maciej Franz przedstawi losy ORP Dragon i jego załogi w czasie walk u francuskiego wybrzeża. O mniej znanym epizodzie alianckiej inwazji - udziale w niej jednostek Polskiej Marynarki Handlowej - opowie Małgorzata Sokołowska. Dzieje jednej z nich, SS Modlin (dawniej ORP Wilia) przybliży Aleksander Gosk.

Nie zabraknie również referatów dotyczących wcześniejszych i późniejszych rozdziałów obecności człowieka na morzach i oceanach. Osoby pasjonujące się wiekami średnimi z pewnością zainteresują się m.in. wystąpieniem dotyczącym łupieżczych wypraw Gryfitów, a kierujący swe zainteresowania w stronę epoki nowożytnej z niemniejszą ciekawością poznają etos dowódcy marynarki wojennej w XVII w. W programie konferencji znalazły się również referaty, które przybliżają kwestie rozwoju technologicznego oręża morskiego - jak np. szwedzkiej broni minowej w XIX i XX w. czy też działalności doświadczalno-badawczej prowadzonej przez Marynarkę Wojenną w latach Polski Ludowej. Natomiast pasjonujący się dziejami tajnych służb nie powinni przegapić wykładu dotyczącego wywiadu morskiego w okupowanej Gdyni.

Z niecierpliwością oczekiwane będzie również wystąpienie ukraińskiego badacza, gen. dr. Mychajły Kowala, który przedstawi swoje ustalenia dotyczące Flotylli Pińskiej.

Wstęp na konferencję jest wolny!

Organizatorzy konferencji: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Uniwersytet Morski w Gdyni
Partner: Archiwum Wojskowe w Gdyni
Patronat Honorowy: Polskie Towarzystwo Historyczne
Patronaty Naukowe: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet M. Kopernika w Toruniu, Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Patronaty Medialne: TVP Historia, TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Polska Zbrojna, Zawsze Pomorze, Dziennik Bałtycki, Trojmiasto.pl

Przeczytaj także