stat
Wydarzenie już się odbyło

Konferencja Prawa Morza

paź 24-25

czwartek - piątek, g. 9:00 - 21:00

bilety 200 - 250 zł
Polska jest państwem leżącym nad Morzem Bałtyckim - akwenem znaczącym dla gospodarki Europy. Morze to jest nie tylko obszarem, po którym żeglują statki transportujące materiały niezbędne do życia oraz ludzi, lecz także środowiskiem życia wielu organizmów oraz źródłem, z którego państwa nadbrzeżne pozyskują rozliczne dobra. Na chwilę obecną Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie.

Studiując na kierunku prawo w Gdańsku, każdy ze studentów zajmuje się przez pewien krotki acz owocny czas prawem morza, działem prawa międzynarodowego publicznego, określającym m.in. status prawny obszarów morskich oraz statków morskich. Dzięki temu można spojrzeć na problemy dotyczące mórz nie tylko przez pryzmat akwenu, nad którym znajduje się nasz kraj lecz również w aspekcie globalnym. Wszak nie od dziś wiadomo, że morza i oceany stanowią dobro wspólne o dużym znaczeniu dla ludzkości.

Wiosną 2010 roku grupa studentów zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Studentów Prawa ELSA Gdańsk postanowiła poddać zagadnienia związane z gospodarowaniem oceanem światowym pod międzynarodową debatę. Tak też powstał pomysł zorganizowania międzynarodowej konferencji, która przybliżyłaby wszystkim uczestnikom problematykę globalnego i regionalnego zarządzania morzem zaś prelegentom z różnych stron świata pozwoliła na wymianę poglądów i zainicjowanie poszukiwania nowych rozwiązań.

Efektem półrocznej pracy jest Międzynarodowa Konferencja Prawa Morza "Global Ocean Governance: From Vision To Action" (Globalne zarządzanie morzem: od wizji do działania) odbywająca się w dniach 23 - 27 lutego 2011 roku na Uniwersytecie Gdańskim. Konferencja ta jest pierwszą z zakresu prawa morza, którą organizuje polski oddział ELSA. Wybór organizatora padł właśnie na Gdańsk ze względu na imponujące zaplecze naukowo-dydaktyczne, które umożliwia zrealizowanie bogatego programu akademickiego. Nie bez przyczyny też wydarzenie to odbędzie się w mieście portowym (to właśnie gdański port jest największym w Polsce), którego historia związana jest nie od dziś ze stocznią, zaś rozwinięta sieć uczelni czyni Gdańsk jednym z najprężniej działających ośrodków akademickich w kraju.

Konferencja przeznaczona jest dla każdego zainteresowanego wspomnianą wyżej tematyką. Program akademicki został podzielony na trzy panele tematyczne umożliwiające wybór interesujących zagadnień. Każdy z uczestników będzie miał także okazję zakosztować trójmiejskiej kultury oraz liznąć odrobinę historii związanej ze stolicą polskiego wybrzeża.
Projekt spotkał się z aprobatą wielu środowisk, w tym Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza, Ministerstwa Infrakstruktury, władz miast wchodzących w skład trójmiejskiej metropolii oraz kadry akademickiej, m.in. rektora Uniwersytetu Gdańskiego.

Organizator, Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa z ang. European Law Students' Association (ELSA) jest największą, apolityczną, niezarobkową organizacją na świecie zrzeszająca studentów i młodych adeptów prawa.