stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Konferencja SMOK ku prawdziwej integracji - edukacja dzieci zdrowych

Konferencja jest częścią projektu SMOK, który jest obecnie realizowany w województwie pomorskim, a którego patronami są Prezydenci Wojciech Szczurek, Jacek Karnowski oraz Paweł Adamowicz.

paź 12-13

sobota - niedziela, g. 10:00

Sopot,
bilety 290 - 1800 zł
Kup bilet
paź 13

niedziela, g. 18:00 -21:00

Sopot,
bilety 249 zł
Kup bilet
SMOK to innowacyjny Program Doskonalenia Nauczycieli szkół podstawowych w zakresie pracy z uczniami niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi. Wyjątkowość projektu polega na tym, że wprowadza innowacyjne rozwiązanie w zakresie kształcenia ustawicznego nauczycieli. Daje możliwość kształtowania postaw i przekonań nauczyciela dotyczących niepełnosprawności i przewlekłej choroby, oraz umożliwia nabycie przez nauczyciela zintegrowanej wiedzy i umiejętności kluczowych dla rozwiązywania problemów i trudności napotykanych w procesie kształcenia uczniów niepełnosprawnych i przewlekle chorych.

Głównym celem Konferencji jest zwrócenie uwagi na konieczność zmian w systemie edukacji dzieci z niepełnosprawnością i przewlekłą chorobą w polskich szkołach. Chcielibyśmy pokazać jak ważną rolę w procesie edukacji tych osób odgrywają nauczyciele, ich odpowiednie przygotowanie również pod kątem pracy z emocjami i przekonaniami, jak również odpowiednia edukacja pełnosprawnych rówieśników.

Do udziału w Konferencji zaprosiliśmy praktyków oraz osoby naukowo zajmujące się zagadnieniami edukacji osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych w polskim systemie edukacji. Liczymy, że Konferencja, a przede wszystkim przemyślenia i dyskusje, które zostaną podjęte podczas jej trwania, pomogą nam zwrócić uwagę na konieczność zmian w systemie edukacji osób niepełnosprawnych w Polsce oraz wspólnie wypracować najkorzystniejszy model, który ma szansę zmienić przyszłość dzieci niepełnosprawnych w naszym kraju.

Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Doskonalenia i Treningu Kierowniczego z Gdańska. Współorganizatorami są PBS Sp. z o.o., Ośrodek Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli z Gdańska, Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli oraz Centrum Nauki Experyment z Gdyni.

Patronaty honorowe nad konferencją objęli Prezydenci Gdyni, Sopotu i Gdańska oraz Pomorski Kurator Oświaty.
Patronaty medialne nad konferencją objęły: Gazeta Wyborcza, Radio Gdańsk, Głos Nauczycielski, Portale wrotapomorza.pl oraz trojmiasto.pl.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc konieczna jest rejestracja polegająca na wysłaniu formularza na adres konferencjasmok@oditk.pl. doc

Decyduje kolejność zgłoszeń. Formularz znajduje się również na naszej stronie www.smok.oditk.pl (zakładka KONFERENCJA).

Agenda konferencji "SMOK ku prawdziwej integracji - edukacja dzieci zdrowych"
8:00 - 8:30 - rejestracja uczestników

08:30 - 08:40 - powitanie uczestników przez Pana Piotra Grzechowiaka oraz Monikę Kuligowską

08:40 - 09:10 - Zofia Lisiecka - SMOK - Skuteczny Model Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli w zakresie pracy z dziećmi niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi

09:15 - 09:25 - Irena Śwital - Działalność OKUN w systemie doskonalenia zawodowego nauczycieli

09:25 - 09:35 - Ewa Ciechanowska i Anna Łubińska PBS Sp. z o.o. - Specyfika badań w projekcie SMOK - cele badawcze i metodologia.

09:40 - 10:10 - prof. Nazw. Dr hab. Jacek Błeszyński - "Uczeń w szkole - jakość życia a klasyfikacje"

10:15 - 10:45 dr hab. Ditta Baczała - "Edukacja osób pełnosprawnych - modele niepełnosprawności"

10:50 - 11-05 - dr Paweł Błaszkiewicz - "Siła w słabości - czego możemy doświadczać dzięki istnieniu osób niepełnosprawnych"

11:05 - 11:35 - przerwa kawowa

11:35 - 12:05 - Prof. Nazw. Dr hab. Hanna Żuraw - "Szkoła jako instytucja integracji społecznej"

12:10 - 12:40 - dr hab., prof. nadzw. UG Wioletta Radziwiłłowicz - "Czy wszyscy jesteśmy brzydkimi kaczątkami? O trudnościach przeżywanych przez zdrowe dzieci w systemie nauczania zintegrowanego"

12:45 - 13:00 - Iwona Olszówka - "Edukacyjne Centrum Konsultacji - praktyczne i merytoryczne wsparcie specjalistów w pracy z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych"

13:00 - 13:15 - Monika Beśka - "Specyfika pracy w klasach integracyjnych. Teoria i praktyka."

13:15 - 13:45 - panel dyskusyjny

13:45 - 14:00 - przerwa

14:30 - 16:00 warsztaty

16:05 - 16:15 - zamknięcie konferencji - rozdanie zaświadczeń

Warsztaty do wyboru:

I. "SMOK - Skuteczny Model Kształcenia Nauczycieli Szkół Podstawowych w zakresie pracy z dziećmi niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi" - Warsztaty poświęcone będą zaprezentowaniu wybranych narzędzi z Programu Doskonalenia Nauczycieli SMOK.
Prowadzący Zofia Lisiecka.

II. "Mediacja - sztuka komunikacji". Warsztaty poświęcone komunikacji: co wpływa na to że słuchamy i odbieramy przekaz, bariery w przekazie, po co nam wiedza o mediacji w zawodzie nauczyciela?
Prowadzący Magdalena Grabarczyk Bródka

III. "Jak rozmawiać z rodzicami uczniów?". Celem warsztatu jest rozwinięcie umiejętności skutecznej komunikacji.W czasie warsztatu uczestnicy poznają konstruktywne narzędzia komunikacji wspierające kontakt i wzajemne zrozumienie, dowiedzą się jak mówić, aby zostać usłyszanym i jak słuchać, aby w trudnych komunikatach usłyszeć rzeczywiste potrzeby mówiących osób.

Warsztat prowadzony będzie w oparciu o metodę empatycznej komunikacji M. Rosenberga ( Nonviolent Communication {NVC} ).
Prowadzący Ewa Krzymuska - Gryncewicz

IV. "Moja historia - rola nauczyciela w przełamywaniu stereotypów i uprzedzeń". Warsztat jest przeznaczony dla osób prowadzących zajęcia edukacyjne, szkolenia czy warsztaty z elementami przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy. Zostanie przedstawiona metoda pracy z zakresu treningu antydyskryminacyjnego i uwrażliwiającego, z której można skorzystać, prowadząc zajęcia. Zastanowimy się tez nad rolą nauczyciela jako osoby modelującej zachowania w klasie szkolnej.
Prowadzący Anna Strzałkowska