stat
Wydarzenie już się odbyło
Wikimania to światowa coroczna konferencja poświęcona projektom Wikimediów: Wikipedii, największej encyklopedii dostępnej w Internecie a także projektom powiązanym: Wikicytatom, Wikiźródłom, Wikibooks, Wikispecies, Wikiversity oraz zbiornicy zasobów multimedialnych Wikimedia Commons.

Oprócz przyjeżdżających z całego świata aktywnych redaktorów i czytelników Wikipedii - tej największej encyklopedii jaka kiedykolwiek powstała na świecie, konferencja ta przyciąga wiele osób realizujących podobne projekty w Internecie, podobne zarówno z punktu widzenia stosowanego oprogramowania jaki i celów. Uczestniczą także osoby ze świata nauki, polityki i biznesu zainteresowane tym, co "słychać" w szeroko rozumianej dziedzinie wolno-dostępnych wielojęzycznych treści encyklopedycznych i edukacyjnych.

Konferencja to zlot społeczności, dający redaktorom i użytkownikom projektów Wikimedia szansę na spotkanie się, wymianę pomysłów, przekazanie informacji o wynikach badań i projektów oraz współpracę nad przyszłością projektów. Konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych i stanowi szansę dla nauczycieli, badaczy, programistów i aktywistów wolnej kultury, którzy są zainteresowani projektami Wikimedia by dowiedzieli się więcej i podzielili przemyśleniami na temat projektów Wikimedia.

W poprzednich latach Wikimania organizowana była kolejno w: Frankfurcie nad Menem (2005), Cambridge (2006), Taipei (2007), Aleksandrii (2008), Buenos Aires (2009). W 2010 roku Wikimania odbywa się w Gdańsku, który wygrał konkurs na zorganizowanie tej imprezy pokonując Oxford i Amsterdam.

Konferencja jest otwarta dla publiczności. Udział w niej oferuje naukowcom, badaczom, nauczycielom i programistom możliwość dowiedzenia się jakie trendy i nowe idee mogą wpłynąć na przyszłych kształt tej największej publicznie dostępnej skarbnicy wiedzy. Daje też sposobność podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i aktywnego udziału w dyskusji istotnej dla dalszych losów projektów Wikimediów.

Polskojęzyczna wersja Wikipedii - największego jak dotąd projektu Wikimediów - jest pod względem ilości haseł czwartą największą na świecie (710 tysięcy haseł) po angielskiej, niemieckiej i francuskiej a przed włoską, chińską, niderlandzką i hiszpańską. Świadczy to o ponadprzeciętnej aktywności polskich wikipedystów. Wikipedia posiada 272 wersje językowe z tego 190 liczy ponad 1000 haseł w tym między innymi Wikipedia kaszubska, której większość haseł powstała przecież w regionie gdańskim. Fakty te miały z pewnością wpływ na wybór lokalizacji tegorocznej Wikipedii.

Uroczysty koncert poświęcony Władysławowi Szpilmanowi
Szóstego lipca 2010 roku mija dziesiąta rocznica śmierci Władysława Szpilmana, kompozytora i pianisty, wieloletniego dyrektora muzycznego Polskiego Radia oraz pomysłodawcy i organizatora Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie.

Autobiografia Władysława Szpilmana stała się podstawą nagrodzonego Oskarami Amerykańskiej Akademii Filmowej filmu Pianista w reżyserii Romana Polańskiego.

Patronat honorowy nad konferencją zgodził się objąć pan Andrzej Szpilman, kompozytor i producent muzyczny, syn Władysława Szpilmana. W ramach konferenecji w piątkowy wieczór odbędzie się specjalnie zorganizowany koncert pod dyrekcją Felixa Reolona (Szwajcaria) z udziałem młodej pianistki z Ukrainy Kateryny Tereszczenko oraz filharmoników gdańskich.

W programie znajdą się utwory Władysława Szpilmana, a także kompozytorów związanych osobiście z Władysławem Szpilmanem: Witolda Lutosławskiego, wspomagającego finansowo jego przetrwanie w kryjówkach wojennych, poźniej jego wieloletniego przyjaciela oraz Joanny Bruzdowicz, związanej od wielu lat bliską przyjaźnią z rodziną Szpilmanów.

Podczas koncertu odbędzie się światowe prawykonanie Concertina na Fortepian i Orkiestrę Symfoniczną "Władysław Szpilman in Memoriam" skomponowanego przez Joannę Bruzdowicz specjalnie z tej okazji na zaproszenie Wikimanii.
Specjalnym gościem koncertu będzie pani Dr. Halina Szpilman, wdowa po kompozytorze, syn Andrzej oraz wnuki Władysława Szpilmana Daniel i Alina.

Uroczystość uświetni obecność Joanny Bruzdowicz, światowej sławy polskiej kom#pozytorki muzyki współczesnej.

Koncert będzie transmitowany na żywo w Internecie. W ten sposób międzynarodowa konferencja Wikipedii wpisze się nie tylko znacząco w kalendarz wydarzeń roku 2010 w Gdańsku, w regionie pomorskim i w Polsce, lecz również wpisze się na stałe do historii muzyki polskiej.

Tematy poruszane w trakcie konferencji

W tym roku Wikimania oferuje trzy ścieżki tematyczne prezentacji i warsztatów dla członków społeczności Wiki i zaintereso#wanych widzów by dzielić się swoimi własnymi doświadczeniami i przemyśleniami oraz by prezentować nowe pomysły:

Ścieżka "Ludzie i społeczeństwo"
Ścieżka "Ludzie i społeczeństwo" oferuje forum do dyskutowania tematów związanych z ludźmi używającymi i tworzącymi Wiki. Istotne tematy obejmują, ale nie są ograniczone do, następujące kwestie:
- Społeczność Wiki: rozwiązywanie konfliktów i dynamika społeczności, sława i tożsamość;
- Zasięg Wiki: jak promować Wiki wśród ogółu ludzi, promocja projektów Wikimedia,
Północ spotyka południe, wschód spotyka zachód: Jak ludzie z różnych kręgów kulturowych tworzą encyklopedię zgodnie z ogólnymi regułami? Ten sam temat w ujęciu różnych kultur.
- Specjalny punkt programu: Wikipedia w Europie środkowo-wschodniej: ten wątek pozwoli przedstawić i przedyskutować ostatni postęp Wiki w społecznościach środkowo- i wschodnioeuropejskich.

Ścieżka wiedzy i współpracy
Ścieżka o wiedzy i współpracy ma na celu promować badania i znaleźć pasjonujące pomysły związane z wiedzą.
- Zawartość Wiki: nowe drogi do polepszenia jakość zawartości i wiarygodności zawartości; kwestie prawne i prawa autorskie (czy wolna wiedza jest za darmo?); użycie treści z Wiki w edukacji, dziennikarstwie, badaniach;
- Wiki Semantyczne: użycie technologii sieci semantycznych, linkowanych danych; semantyczne przypisy i metadane (szczególnie podejścia ręczne vs. automatyczne).

Ścieżka infrastruktury
Ścieżka infrastruktury na Wikimanii oferuje forum, gdzie badacze i praktycy mogą się podzielić nowymi podejściami, zastosowaniami i odkryć jak uczynić dostęp do Wiki jeszcze bardziej powszechnym:
- Rozwój MediaWiki: kwestie związane z rozwojem i rozszerzeniami MediaWiki;
- Poza MediaWiki: jakie inne platformy podobne do Wiki istnieją; jakie narzędzia i właściwości potrzebne są by współpracować w zakresie różnych typów wiedzy?
Wiki w telefonach komórkowych: Sieć przemieszcza się z pulpitu do telefonów komórkowych, jak używamy Wiki na urządzeniach przenośnych?; rzeczywistość rozszerzona (ang. Augmented Reality) bazująca na Wiki, usługi zależne od lokalizacji
- Projekt interfejsu tworzony przez użytkownika: użyteczność i doświadczenia użytkowników, adaptacyjne interfejsy i personalizacja, nowatorskie podejście do interfejsu użytkownika.

WIKIMANIA 2010 - SKRÓCONY PLAN W JĘZ. POLSKIM

WIKIMANIA 2010 - PEŁNY PROGRAM KONFERENCJI W JĘZ. ANGIELSKIM

Aby wziąć udział w konferencji należy zarejestrować się na stronie
https://wm10reg.wikimedia.org/


Chcesz wziąć udział w wydarzeniu jako wolonariusz? Chcesz poznać ciekawych ludzi i zdobyć doświadczenie? Zgłoś się jako ochotnik, by pomagać przy tej i innych imprezach klikając na link Zgłoszenie

Przeczytaj także