Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Adam Koperkiewicz i Prezes Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego Grzegorz Szychliński mają zaszczyt zaprosić na XV Światowy Kongres Carillonowy
Inauguracja kongresu odbędzie się 16 lipca 2006 o godz. 11 00 w Dworze Artusa w Gdańsku.
KONGRES CARILLONOWY
XV Światowy Kongres Carillonowy – przedsięwzięcie o wymiarze międzynarodowym odbędzie się w dniach od 16 do 20 lipca 2006 roku w Gdańsku. W tym czasie do Gdańska przyjedzie ponad stu zaproszonych gości z całego świata, zrzeszonych w gildiach carillonowych na wszystkich kontynentach. Podczas trwania Kongresu odbędą się liczne koncerty, wykłady tematyczne, dyskusje muzyków, ludwisarzy oraz ludzi związanych z ruchem carillonowym. Kongres jest najważniejszym i zasadniczym forum carillonowym. Kongres stanowi niezwykłą okazją do zaprezentowania własnej kultury, Miasta i Kraju. Gdańsk posiada dwa wysokiej klasy instrumenty i jednocześnie jest jedynym miastem w Polsce, gdzie posłuchać można muzyki dzwonów, która towarzyszy nam od 400 lat.
Pragniemy, aby kongres nie był tylko interesującym spotkaniem dla wąskiego grona fachowców, ale aby przybliżył tę dziedzinę muzyki szerszemu gronu ludzi. Mają temu służyć liczne koncerty na carillonach mobilnych w różnych częściach Gdańska (jak również w Sopocie, Oliwie i w Malborku).
Światowy Kongres Carillonowy jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem organizowanym w Polsce.
Program koncertów z Hevelius Brass:
Z okazji XV Światowego Kongresu Carillonowego po raz pierwszy w Polsce odbędą się koncerty carillonu mobilnego i kwintetu dętego. Podczas koncertów część utworów zostanie wykonana osobno, a część – razem. W programie utwory rozrywkowe (m.in. Suita West Side Story Leonarda Bernsteina oraz standardy jazzowe) oraz bardziej poważne. Muzycy wykonają wspólnie 6 koncertów w różnych punktach Trójmiasta.
Będą to:
15 lipca (sobota), godz. 12 i 18 – Gdańsk, Długi Targ
17 lipca (poniedziałek), godz. 16 i 18 – Gdańsk, ul. Rajska przy skwerze
19 lipca (środa), godz. 15.30 i 17 – Sopot molo
Monika Kaźmierczak jest gdańską carillonerką. Ukończyła z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu. W Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku studiowała Teorię Muzyki, uzyskując w 2003 roku tytuł magisterski. Podczas studiów otrzymywała stypendia naukowe, m.in. Stypendium Prezydenta Miasta (2002). W 2000 roku brała udział w kursie gry carillonowej, prowadzonym przez prof. Gerta Oldenbeuvinga (Holandia). W 2001 została jedną z miejskich carillonerek.
W 2003 roku zdobyła pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Carillonowym w Almelo (Holandia). W tym samym roku dzięki stypendium Huyghensa zaczęła studia w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej (Amersfoort), otrzymując w roku 2004 jako pierwsza Polka tytuł Bachelor of Music in Carillon. W 2004 roku zdobyła także drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Carillonowym w Venlo (Holandia). W roku 2005 uzyskała tytuł magisterski Master of Arts w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej. Aktywnie koncertuje, m.in. w Irlandii, Holandii, Litwie, Danii, Francji i Belgii.
Hevelius Brass to znakomity gdański kwintet dęty w składzie: Paweł Hulisz – trąbka, trąbka piccolo, flugelhorn, Piotr Kowalkowski – trąbka, trąbka piccolo, Michał Szczerba - waltornia, Bogdan Kwiatek - puzon, Łukasz Gruba - tuba.
Zespół uczestniczył w wielu poważnych projektach artystycznych w Polsce i za granicą. Grał dla różnych audytoriów, od koncertów kameralnych po wielkie imprezy plenerowe, m.in. na zamku w Kalmarze, podczas Dni Pomorza Gdańskiego w Bremie, w ramach festiwalu „Muzyka i Architektura” w Toruniu, I Międzynarodowego Zjazdu Miast Hanzeatyckich - Goleniów 2005, gali rozdania nagród XXX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni transmitowanej w Programie II TVP. Zespół jest laureatem VI Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Instrumentów Dętych, organizowanego wspólnie przez prof. Romana Siwka i warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina pod patronatem Ministerstwa Kultury, a także zdobywcą I nagrody Muzycznego Forum Młodych, konkursu organizowanego przez Polską Filharmonię Bałtycką w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku i fundację Barbary Bieleckiej Musica Mundi, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska.
Hevelius Brass koncertował z Illinois Brass - najstarszym i jednym z najbardziej znanych kwintetów dętych blaszanych na świecie, którego członkami są profesorowie i wykładowcy uczelni amerykańskich, m.in. Ronald Romm, współtwórca słynnego Canadian Brass. Członkowie zespołu stale podwyższają swoje muzyczne kwalifikacje, stąd latem 2005 wzięli udział w kursach mistrzowskich w ramach Blekinge International Brass Academy w Karlskronie w Szwecji.