stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

III Kongres Smart Metropolia odbędzie się w dniach 23-24 października w Centrum Konferencyjno-Kongresowym AmberExpo Międzynarodowych Targów Gdańskich w tym roku pod hasłem "Metropolia Solidarności". Poświęcony będzie przede wszystkim zagadnieniom procesu rozwoju "inteligentnych metropolii" i jakości życia ich mieszkańców.

lis 20-21

środa - czwartek

Gdańsk,
Wstęp wolny
Obrady ubiegłorocznego kongresu koncentrowały się na analizie charakterystyki "inteligentnej metropolii" i doprowadziły do wniosku, że najważniejszym elementem tworzącym metropolię jest jej społeczność. Podsumowanie ubiegłorocznej edycji Kongresu - "smart metropolię tworzą smart obywatele" - stało się inspiracją, aby tegoroczną edycję zadedykować społeczeństwu metropolii.

Jaka powinna być metropolia żeby odpowiedzieć na potrzeby swojego społeczeństwa w różnym przedziale wiekowym?; jaki ma przyjąć model własnego rozwoju i koegzystencji wobec innych metropolii? - między innymi tym tematom poświęcona będzie tegoroczna, dwudniowa dyskusja samorządowców, przedstawicieli sektora usług miejskich, organizacji pozarządowych, planistów, urbanistów, projektantów, naukowców oraz przedsiębiorców oferujących rozwiązania dla nowych problemów wielkich miast i metropolii.

Emigranci - dobrodziejstwo czy problem? Jaka jest siła i miejsce rodziny? Senior - aktywny czy bierny? Młodzi - odnajdujący swoją szansę czy uciekający w alienację lub emigrację? Czym jest tożsamość kulturowa? Bardziej opłaca się współpraca czy konkurencja między metropoliami? Od rodzaju i jakości udzielonych odpowiedzi na te pytania zależy standard życia obecnie i w przyszłości.

Okazją do dyskusji nad tymi ważnymi tematami będzie aż piętnaście paneli tematycznych podczas tegorocznego Kongresu, w których przywołane zostaną doświadczenia w tym zakresie zarówno z Europy Zachodniej, Wschodniej jak i Stanów Zjednoczonych. Prelegentami będą goście m.in. z Polski, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Finlandii i USA.

- Dziś nasze miasta stoją przed zupełnie nowymi, często nieprzewidzianymi wyzwaniami. Przed wyzwaniami, dodajmy, których istnienia nawet nie podejrzewało pokolenie naszych rodziców - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Jak ludzi starszych zaktywizować zawodowo, jak wykorzystać ich wiedzę i doświadczenie. Jak spowodować, by seniorka czy senior nie czuli się wykluczeni? A jednocześnie metropolia jest przecież szansą dla młodych. Nowe miejsca pracy, nowe możliwości. Bo przecież Gdańsk to także "może możliwości". Ale jak pogodzić interesy młodych z interesami seniorów? Jak zbudować solidarność międzypokoleniową? Taką prawdziwą, która nie byłaby tylko w miarę zgrabnym frazesem?
- Gdański kongres Smart Metropolia organizowany jest już po raz trzeci. Powoli więc na trwale wpisuje się w życie naszego miasta i całego kraju. Serdecznie zapraszam do tych ważkich dyskusji - zachęca Paweł Adamowicz.

Tegoroczny Kongres Smart Metropolia to również dyskusja nad jednym z ważniejszych problemów, wobec których stoi współczesny świat: ochroną środowiska i gospodarką odpadami. W ramach Kongresu odbywać się będzie "Re:miasto", czyli dwudniowe targi oraz panele dyskusyjne poświęcone analizie doświadczeń wynikających z rocznego funkcjonowania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, diagnozie problemów recyklingu, spalarni odpadów czy funkcjonowania regionalnych instalacji przekształcania odpadów komunalnych. To nie przypadek, że umieszczono tę problematykę w programie debaty III Kongresu Smart Metropolia. "Inteligentne metropolie" wyznaczając kierunki swojego rozwoju, "skazane" są bowiem na rozwiązanie tych wszystkich problemów towarzyszących codziennemu życiu w jej obrębie.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Minister Administracji i Cyfryzacji, Marszałek Województwa Pomorskiego, Wojewoda Pomorski, Unia Metropolii Polskich i Główny Urząd Statystyczny.

PROGRAM

Więcej informacji o tegorocznej edycji Kongresu Smart Metropolia, w tym opisy paneli dyskusyjnych, sylwetki prelegentów i szczegółowy program, znajdują się tutaj:

www.smartmetropolia.pl

ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI!


Przy okazji kongresu zapraszamy również do udziału w jubileuszowej 10. edycji Targów Techniki Przemysłowej Nauki i Innowacji TECHNICON-INNOWACJE 2014. Impreza po raz kolejny odbędzie się Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w dniach 23-24 października wraz z organizowanymi przez Stowarzyszenie "Pomorskie w Unii Europejskiej" Pomorskimi Dniami Energii.

Targi Technicon-Innowacje mają na celu integrację środowisk, dla których ważne jest hasło: Innowacje i Technologia. Adresatami imprezy są instytucje otoczenia biznesu, inwestorzy, parki i inkubatory technologiczne, innowacyjne firmy technologiczne oraz szkoły wyższe. Ubiegłoroczna edycja przyciągnęła ponad 4 tys. odwiedzających.

W ramach TECHNICON-INNOWACJE 2014 zadebiutuje Salon Nowoczesności i Udogodnień dla Osób Starszych, Chorych i Niepełnosprawnych, nad którym patronat honorowy objęła Pani Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Salon doskonale wpisuje się w tegoroczny temat przewodni kongresu Smart Metropolia. Zmiany w strukturze demograficznej społeczeństw stawiają przed europejskimi miastami szereg nowych wyzwań.

Dla zapewnienia osobom starszym i niepełnosprawnym komfortowego życia niezbędne jest wspólne działanie, pomysły, inicjatywa, aktywność środowisk naukowych i biznesu. W ramach Salonu zostanie utworzona przestrzeń wystawiennicza, na której wystawcy zaprezentują wynalazki, projekty, innowacje wspierające funkcjonowanie i poprawiające jakość życia osób chorych, starszych, niepełnosprawnych oraz stoisko informacyjne PFRON-u.

Na targach TECHNICON-INNOWACJE corocznie prezentowanych jest ponad 100 wynalazków, a kilkadziesiąt z nich poddanych jest ocenie w ramach konkursu INNOWACJE. W ubiegłorocznej edycji tego wydarzenia Grand Prix przyznano Instytutowi Fizyki Polskiej Akademii Nauk za opracowanie technologii warstw bakteriobójczych do zastosowań w biologii i medycynie. Przyznano ponadto nagrody specjalne, w tym: Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za Innowacyjne i Naukowe Działania, Puchar Prezydenta Miasta Gdańska, Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego, Puchar Rektora Politechniki Gdańskiej. Najlepsze produkty prezentowane na Targach corocznie oceniane są w konkursie o Medal Mercurius Gedanensis, który w 2013 roku komisja konkursowa postanowiła przyznać firmie Smarttech za linię skanerów 3D SCAN3D UNIVERSE.

W ramach Targów zapraszamy na Forum Dialogu, organizowane przez InnoBaltica Sp. z o.o. Tematem przewodnim Forum będzie Społeczna Odpowiedzialność Biznesu, wykorzystanie narzędzi i praktyk CSR do rozwijania współpracy pomiędzy nauką, biznesem i administracją. InnoBaltica zaprasza również do udziału w Konwencji Liderów - części warsztatowej, której celem jest zidentyfikowanie możliwości zastosowania narzędzi CSR dla wzmocnienia współpracy nauki, biznesu i administracji.

Targi TECHNICON-INNOWACJE organizowane są przy finansowym wsparciu dla sfery nauki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

www.technicontargi.pl