stat
Wydarzenie już się odbyło

10. jubileuszowa edycja kongresu Smart Metropolia odbędzie się pod hasłem Pokonać kryzys. Projektowanie nowych miast i dzielnic. W dniach 27-28 października 2022 porozmawiamy o kryzysach, z którymi nieuchronnie będziemy się mierzyć w najbliższej przyszłości. Pierwszego dnia będziemy gościć w Amber Expo, drugiego dnia zaś spotkamy się w przestrzeniach Politechniki Gdańskiej.

Kongres organizowany jest przez Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot w partnerstwie ze Związkiem Uczelni Wyższych im. Daniela Fahrenheita, Instytutem Metropolitalnym, Amber Expo oraz Gdańskimi Wodami.

Wraz z licznymi gośćmi z polskich dużych i małych miast będziemy rozmawiać o kryzysie energetyczno-klimatycznym z perspektywy lokalnych społeczności, projektowaniu przyjaznych miast oraz tworzeniu tkanki miejskiej pomiędzy gminami metropolii.

Gościem specjalnym kongresu będzie Oleksandr Markushyn, mer sąsiadującego z Kijowem Irpienia. Mer Irpienia opowie nam o doświadczeniach ukraińskich miast, które znalazły się lub wciąż znajdują na froncie wojny oraz o pomysłach na przyszłą współpracę samorządów Polski i Ukrainy.
W ramach kongresu odbędzie się inauguracyjne posiedzenie Wspólnego Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.

Smart Metropolia jest największą w Polsce coroczną konferencją poświęconą zagadnieniom współpracy dużych i małych gmin w obszarach metropolitalnych oraz relacji metropolii z resztą kraju. Serdecznie zachęcamy do udziału w 10. jubileuszowej edycji!

Rejestracja



Program
Dzień 1 | Amber Expo

10:00 - 10:30 - Otwarcie: prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu
10:30 - 11:00 - Przemówienie otwierające: Zarządzanie miastem podczas inwazji
Oleksandr Markushyn, Mer Irpienia, Ukraina
11:00 - 12:30 - Kryzys energetyczny i klimatyczny - perspektywa społeczności lokalnych
12:30 - 14:30 - Projektowanie miast dla wszystkich
14:30 - 15:30 - Debata młodych - "Klimat w szkołach metropolii - jaki klimat dla zmian zbudują młodzie?"

Dzień 2 | Politechnika Gdańska, Wydział Hydromechaniki
09:00 - 10:30 - Technologie smart city szyte na miarę. Lokalni twórcy vs. globalne korporacje?
10:30 - 11:30 - Pokonać kryzys. Rozwój Polski a fundusze UE - wyniki najnowszych badań, prof Grzegorz Gorzelak, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG UW
11:30 - 12:00 - Debata: Popracujmy wspólnie dla klimatu
12:00 - Przerwa kawowa

Wspólny Konwent Gospodarczy przy Związku Uczelni w Gdańsku im. D. Fahrenheita. Współpraca środowiska naukowego i gospodarczego na rzecz rozwoju projektów Smart City

13:00 - 13:30 - Powitanie Gości i członków Konwentu, prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej
13:30 - 13:40 - Wystąpienie otwierające przewodniczącego Konwentu, dr Zbigniew Canowiecki, przewodniczący Konwentu Gospodarczego przy FarU

Informacja o biletach

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja