stat
Impreza już się odbyła

Niepowtarzalnym spektaklem kulinarnym będzie kolacja walentynkowa, którą artystka Anna Królikiewicz i szef kuchni Jacek Koprowski przygotują i poprowadzą 14 lutego w Sopocie. Dochód z licytacji stolików zostanie przekazany na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Cena wywoławcza dwuosobowego stolika wynosi 1 zł. Licytacja odbywa się tutaj (każdy z 10 stolików to osobna licytacja) https://allegro.pl/kategoria/wyjatkowe-chwile

"Koprowski/Królikiewicz: "Życie. Performens w siedmiu aktach" - bo tak brzmi pełna nazwa wydarzenia zaplanowanego na 14 lutego w zabytkowej sopockiej willi przy ul. Goyki 3, siedzibie instytucji Art Inkubator - to wydarzenie z pogranicza doświadczenia kulinarnego i artystycznego. Projekt stworzyła artystka wizualna, malarka i profesorka na gdańskiej ASP Anna Królikiewicz oraz szef kuchni oraz twórca trójmiejskiej marki restauracyjnej Fino Jacek Koprowski.

- Na pomysł wpadłem po przeczytaniu eseju Ani pt. "Międzyjęzyk", w którym pisze o doświadczaniu życia i świata wszystkimi, splecionymi ze sobą zmysłami - opowiada Koprowski. - Po długich rozmowach stworzyliśmy spektakl kulinarny, podczas którego będzie można spróbować siedmiu dań inspirowanych kolejnymi etapami ludzkiego życia. Nazywamy to spektaklem, ponieważ proponujemy kolację, podczas której smakom i aromatom towarzyszyć będą doświadczenia wizualne, dźwiękowe, a nawet związane z dotykiem.

Kolacja będzie kameralna. Organizatorzy przewidzieli wyłącznie 10 dwuosobowych stolików w wyjątkowej walentynkowej atmosferze: podkreślać ją będą także same wnętrza willi Jünckego z jej stuletnimi freskami na ścianach i oknami z widokiem na stary ogród.

Jak podkreślają twórcy, szczegółowy scenariusz spektaklu oraz menu goście poznają dopiero na miejscu. Pewnikiem są: autorskie kompozycje kulinarno-artystyczne, profesjonalna obsługa kelnerska, polskie warzywa, owoce, rzemieślniczy chleb i polskie wina, specjalnie skomponowana oprawa muzyczna i wizualna oraz współpraca kucharza i artystki przy otwartej na wzrok uczestników kuchni- scenie. Nie zabraknie bardzo lokalnych akcentów - na przykład deser inspirowany będzie listem miłosnym ze zbiorów Muzeum Sopotu, który sto lat temu Ruth z sopockiego rodu Claasschenów otrzymała od swojego adoratora.

- Zagadnienie jedzenia, jego kontekstu czy tego, jak posiłek jest przygotowywany i jak siłą tradycji i kodów kulturowych zostaje skonsumowany to wątki istotne w mojej twórczości - tłumaczy Królikiewicz. - Oboje z Jackiem uważamy jednak, że rola współczesnej kuchni i sztuki, to nie tylko zadania estetyczne, ale obecnie głównie zadania etyczne, społeczne i wspólnototwórcze, dlatego naszym wydarzeniem włączamy się w zbiórkę na rzecz tegorocznej WOŚP. Wierząc w jej cel zapraszamy do licytacji stolików, aby mogli państwo przeżyć posiłek pod wieloma względami niecodzienny. Zależy nam na wieczorze wyjątkowym i na wyjątkowej hojności przy licytacjach miejsc dla dobra chorujących.

Partnerem spektaklu jest Artystyczna Podróż Hestii.
Cena wywoławcza dwuosobowego stolika wynosi 1 zł. Licytacja odbywa się tutaj (każdy z 10 stolików to osobna licytacja) link do licytacji


Jacek Koprowski szef kuchni i współtwórca trójmiejskiej marki restauracyjnej Fino (restauracja fine casual Fino w Gdańsku i Osteria Fino w Gdyni). Doświadczenie zdobywał w takich miejscach, jak Petit Paris, Sheraton czy jednej z najlepszych restauracji w północnej Polsce - gdyńskiej Sztuczce. Nominowany do tytułu "Szef Roku 2020" przez Żółty Przewodnik Gault&Millau. W pracy szefa kuchni najważniejszymi cechami są dla niego kreatywność i pokora.

Anna Królikiewicz ukończyła Wydział Malarstwa ASP Gdańsk, od 2018 r. ma tytuł profesorski. Oddana rysunkowi i instalacji, także pisze. Autorka, redaktorka naukowa i współwydawczyni monografii "Międzyjęzyk" opisującej wątek użycia pokarmu jako medium w sztuce współczesnej. Od 13 lat pracuje z jedzeniem, jako materiałem malarskim, rzeźbiarskim, językiem kultury i wspólnoty. Autorka wielu wystaw indywidualnych, brała udział w prawie dwustu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, swoje prace pokazywała m. in. w Nowym Jorku, Istambule, Ankarze, Kilonii, Brukseli, Pradze, w opuszczonym sklepie mięsnym w Sopocie, refektarzu zakonu Kartuzów, oliwskim lesie, pustym mieszkaniu na krakowskim Salwatorze, scenie niemieckiego teatru, w muzeum POLIN I w warszawskiej Zachęcie. Laureatka kilku nagród i stypendiów, wyróżniona odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Informacja o biletach

datki do puszki

Przeczytaj także