stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Korporacja Ha!art i Krytyka Polityczna w Trójmieście zapraszają w czwartek 27 maja o godz. 19.00 do Świetlicy KP w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) na literackie starcie młodej pisarki Dominiki Ożarowskiej z doświadczonym pisarzem Zbigniewem Masternakiem. Sekundantem spotkania będzie Piotr Marecki. Podczas rozmowy autorzy opowiedzą o swych właśnie wydanych powieściach.

Dominika Ożarowska, Nie uderzy żaden piorun
Debiut powieściowy tegorocznej maturzystki!
Siedemnastolatkowie z dobrego liceum, ich rodziny, szkoła, imprezy. Portret pokolenia postycznego, które niczego nie oczekuje, do niczego nie dąży. Manifestacyjnie długie rozmowy, z których nic nie wynika. Szczeniackość wymieszana z erudycją. Pusta krytyka wszystkiego, w oparciu o którą budowana jest wydrążona tożsamość. Poszukiwania ideowe, którą wiodą ku bezideowości. Skoro wszystko już jest, nie będzie żadnej zmiany, żadnej rewolucji, nie uderzy żaden piorun. Pierwsza polska powieść o pokoleniu urodzonym w III RP.

Reprezentuję nanibyzm. Głoszę nijakość. Pustkę na sztandary. Nanibyzm, nijakość i pustka zestawem ideologicznym najbliższym zbiorowemu sercu mas.
[fragment powieści]

Zbigniew Masternak, Jezus na prezydenta!

Na dworcu Warszawa Centralna pojawia się Jezus Chrystus. Oświadcza, że chce kandydować w wyborach prezydenckich. Nie ma pieniędzy na kampanię, tylko hasła - te same, co dwa tysiące lat temu. Czy uda mu się wygrać wybory - w kraju, w którym kilka lat temu pojawiła się propozycja nadania Jezusowi mocą uchwały sejmowej tytułu Króla Polski?

Nowela filmowa w gatunku political fiction pozbawiona odniesień do bieżących wydarzeń w sferze publicznej.

Dominika Ożarowska - (urodzona w 1991 r.) tegoroczna maturzystka, uczennica Liceum Artystycznego w Krakowie. Fragmenty jej debiutanckiej powieści Nie uderzy żaden piorun zostały nagrodzone w konkursie prozatorskim TVP przez Janusza Andermana, Jakuba Żulczyka i Daniela Odiję.

Zbigniew Masternak - (urodzony w 1978 r.) prozaik, dramaturg, autor scenariuszy filmowych. Studiował prawo, polonistykę oraz scenariopisarstwo. Pracuje nad autobiograficznym cyklem powieściowym Księstwo; dotychczas opublikował trzy książki: Niech żyje wolność (2006), Chmurołap (2007), Scyzoryk (2008). Pierwsza z nich została przetłumaczona na wietnamski i macedoński. Na podstawie jego opowiadań powstały dwa filmy zrealizowane w warunkach kina niezależnego: Wiązanka (2003) i Stacja Mirsk (2005), Niech żyje wolność zostanie niebawem zekranizowana przez Andrzeja Barańskiego. Pochodzi z Piórkowa (Góry Świętokrzyskie), mieszka w Krakowie.

Piotr Marecki - wydawca, kulturoznawca. Adiunkt w Katedrze Kultury Współczesnej Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowca Krakowskiej Szkoły Wyższej. Współtwórca i redaktor naczelny magazynu "Ha!art" (od 1999). Prezes zarządu Fundacji Korporacja Ha!art. Współautor głośnej antologii młodej literatury polskiej Tekstylia (2002), redaktor słownika młodej polskiej kultury Tekstylia bis (2006), redaktor książek o literaturze Internetu (2002, 2003) oraz czasopismach kulturalnych (2005). Współautor wywiadu rzeki z Andrzejem Żuławskim (2008). Współtwórca i dyrektor Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej.