Kraków w Sopocie
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Sala Koncertowa na terenie Opery Leśnej
Występiują:
Paweł Przytocki - dyrygent
Kaja Danczowska - skrzypce
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Program:
M. STACHOWSKI - Divertimento
A. VIVALDI - Koncert na skrzypce Op. 3 Nr 9
H.M. GÓRECKI - Concerto notturno
PH. GLASS - III Symfonia
Bilety w cenie 30 zł normalny i 15 zł ulgowy
do nabycia w kasach BART, ul. Kościuszki 61 w Sopocie (58 555 84 51) lub przed koncertem w foyer Sali Koncertowej na terenie Opery Leśnej.
O wykonawcach:
PAWEŁ PRZYTOCKI
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w roku 1985 w klasie dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza. W latach 1986 -1987 był stypendystą Bachakademie Stuttgart, uczestnicząc w kursach mistrzowskich prof. Helmutha Rillinga. Z Filharmonią Krakowską współpracował od roku 1983 roku, a od 1987 z Teatrem Wielkim w Łodzi. W latach 1988 - 1991 był dyrygentem oraz dyrektorem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W roku 1992 zadebiutował w Teatrze Wielkim w Warszawie. W latach 1995 - 1997 był dyrektorem artystycznym Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi.
Przytocki współpracuje z większością orkiestr filharmonicznych w Polsce, a także z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi za granicą: m.in. z Budapest Concert Orchestra, Orchestra Sinfonika de Xalapa, Real Filharmonia de Galicia, Capella Istropolitana w Bratysławie, Neue Philharmonie Westfalen, Philharmonisches Staatsorchester Halle, Bilkent Symphony Orchestra w Ankarze, Filharmonia im. Janáčka w Ostrawie.
Przytocki z polskimi orkiestrami występował wielokrotnie w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Francji i Hiszpanii. Uczestniczył w międzynarodowych festiwalach muzycznych: Athens Festival (1987), Musikfest Stuttgart (1988), Flanders Festival (1989), La Chaise-Dieu Festival (1996), Kissinger Sommer (1998), Bratislava Musik Festival (1999), Augsburger Mozartsommer (2000), Prague Spring (2001), Wratislavia Cantans (2005). Artysta występował ponadto w wielu prestiżowych ośrodkach muzycznych Europy, takich jak: Wiedeń (Musikverein), Berlin (Konzerthaus), Bruksela (Palais des BeauxArts), Hamburg (Musikhalle) oraz Bonn (Beethovenhalle).
Dokonał również nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań płytowych dla wytwórni DUX Aurophon i Point Classics. Jego nagranie I Symfonii Rachmaninowa zostało wyróżnione przez amerykański magazyn muzyczny La folia (obok takich kreacji, jak V Symfonia Beethovena pod batutą Carlosa Kleibera oraz Appasionata 1960 Światosława Richtera) jako przykład rzadko spotykanej intensywności i zaangażowania w muzyce.
Od roku 2005 Przytocki jest dyrygentem Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. W sezonie 2005/2006 przygotował premierę Spartakusa Chaczaturiana oraz prowadził spektakle Eugeniusza Oniegina Czajkowskiego, Traviatę Verdiego, a także La Boheme Pucciniego. W sezonie 2006/2007 dyrygował premierą baletu Oniegin w choreografii Johna Cranko. Stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie objął w marcu 2009 roku.
KAJA DANCZOWSKA
Naukę rozpoczęła w ósmym roku życia pobierając lekcje nauki gry na skrzypcach u Eugenii Umińskiej, u której później studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. W 1972 uzyskała dyplom z wyróżnieniem. W tym samym roku ukończyła dwuletni kurs mistrzowski w Konserwatorium w Moskwie u Dawida Ojstracha. W 1976, na zaproszenie Rządu Kanadyjskiego, uczestniczyła w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Ruggiero Ricciego. W 1959 otrzymała I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym we Wrocławiu oraz stypendium Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków ufundowane przez Henryka Szerynga, następnie stypendium Pawła Kleckiego, Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego oraz Ministra Kultury i Sztuki.
Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych: w 1967 zdobyła III nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, w 1969 - II nagrodę na Konkursie Skrzypcowym im. Alberto Curciego w Neapolu, w 1970 - II nagrodę na Konkursie Wykonań Muzycznych w Genewie, w 1975 - III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Radiowym w Monachium, w 1976 - srebrny medal na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli.
Kaja Danczowska koncertuje od dziewiątego roku życia. Występowała w wielu krajach Europy, obu Ameryk, Azji i Australii, z repertuarem od Antonia Vivaldiego do Krzysztofa Pendereckiego, m.in. pod batutą Jana Krenza, Jerzego Maksymiuka, Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Skrowaczewskiego, Antoniego Wita. Od 1978 jako kameralistka współpracuje z Krystianem Zimermanem. Jako "music adviser" w 1999 brała udział w tournée Polish Festival Orchestra Zimermana prezentującej koncerty Fryderyka Chopina oraz w nagraniu płytowym dla Deutsche Grammophon. W 2009, z okazji 100. rocznicy urodzin Grażyny Bacewicz, wzięła udział w zorganizowanej przez Zimermana trasie koncertowej po Polsce. Cały program został nagrany w Akademii Muzycznej w Katowicach dla wytwórni Deutsche Grammophon. W repertuarze kameralnym występowała również m.in. z Heinzem Holligerem, Gidonem Kremerem, Mishą Maiskym.
Ma bogaty dorobek płytowy. Nagrała m.in. "Koncert skrzypcowy A-dur" Mieczysława Karłowicza z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie pod batutą Antoniego Wita (Le Chant du Monde, 1992), Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę "Lila" Konstantego Regameya z Andrzejem Bauerem i Sinfonią Varsovią pod dyrekcją Wojciech Michniewskiego (Swiss Broadcasting Corporation, 1994), "I" i "II Koncert skrzypcowy" Karola Szymanowskiego z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda (Polygram, 1997). Ta ostatnia płyta w 1998 wyróżniona została nagrodą Diapason d'Or. Ponadto posiada w swoim dorobku ponad 300 archiwalnych nagrań radiowych, przede wszystkim dla Polskiego Radia i rozgłośni RIAS.
Od 1972 prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1997 uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. Była jurorem międzynarodowych konkursów, m.in. im. Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, w Tokio, Monachium, Nowym Jorku i im. Carla Augusta Nielsena w Odense. Została wyróżniona licznymi nagrodami, m.in. w 1976 otrzymała Nagrodę Państwową II stopnia, w 1977 - Nagrodę Miasta Krakowa, trzykrotnie: w 1979, 1991, 1998 - Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, w 1982 - Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych, w 1984 - Nagrodę Komitetu do spraw Radia i Telewizji, w 1986 - Złoty Krzyż Zasługi, w 1992 - Nagrodę Wojewody Krakowskiego, w 1998 - Nagrodę Fundacji Kultury Polskiej, w 1999 - Excellent in Teaching Fundacji Robinsonów, w 2001 - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, w 2006 - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".