Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Kreacja (27 opinii)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 301-13-28
wystawia:
Czarna Sala
czas trwania:
1 godz. 30 min. (bez przerw)
data premiery:
16 stycznia 2016
8.2
39 ocen
Oceniasz 5/10

Uwaga! spektakl zawiera kontrowersyjne treści lub/i słowa niecenzuralne

Kreacja
Ireneusz Iredyński

W KREACJI Iredyński podejmuje temat twórczości, tworzenia. Zastanawia się, czy prawdziwe dzieło sztuki może powstać na zamówienie, czy jest to raczej produkt niczym nieskrępowanego, niekontrolowanego natchnienia - natchnienia bliskiego chorobie, może nawet psychozie. KREACJA to bluźniercza Księga Rodzaju, to szydercza Droga Krzyżowa. To współczesny, kameralny FAUST à rebours, echo PIGMALIONA. To sztuka fascynująca i boleśnie prawdziwa.

Przedstawienie jest częścią realizowanego wraz z Uniwersytetem Gdańskim i IBL przedsięwzięcia IREDYŃSKI - REAKTYWACJA.

Jarosław Tumidajski o spektaklu: Zanurzając się w tekst Iredyńskiego, opowiemy o samotności artysty, o tragizmie tworzenia. Zderzymy ze sobą dwa żywioły - sztukę i promocję pod wspólnym mianownikiem pojęcia "kreacja". Artysta tworzy dzieło, rynek i krytycy artystę oraz zapotrzebowanie na jego twórczość. Kto więc kreuje, a kto jest kreowany? Kto jest prawdziwym kreatorem? Jakie są zasady tej relacji? Czy w ogóle są jakieś? Do tego starcia Iredyński dopisuje kobietę i alkohol, tworząc brutalny, emocjonalny kwadrat. Ostatecznie najważniejsze okaże się dzieło będące radykalną manifestacją wolnej woli. Tylko czy naprawdę wolnej... Iredyński pisze: "W zachowaniu człowieka nie ma niczego, co by nie było wyuczone. Wszystko jest naśladownictwem, wszystko jest imitacją. W nikim nie ma nic jego wyłącznie własnego". To oczywiście ironia, autor KREACJI bardzo wysoko cenił swoją oryginalność. Ale obserwując współczesność, jej manierę, można mieć wątpliwości, czy ta ironia zostanie usłyszana i zrozumiana. A może dziś te słowa należy rozumieć dosłownie? Iredyński to rasowy prowokator. Wydawać się może, że to pisarz skrajnie pesymistyczny. Jednak to tylko pozór, pierwsze wrażenie. Bo Iredyński to niepoprawny marzyciel, który przekracza wszystkie granice, depcze wszelkie wartości, by tak naprawdę pokazać je, zaakcentować i ocalić.

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Jarosław Tumidajski
Scenografia, wideo, światła: Mirek Kaczmarek


Obsada:
Marta Herman, Marcin Miodek, Robert Ninkiewicz

Recenzja Trojmiasto.pl

  • Nagrody Teatralne rozdane. Marszałek oraz prezydenci Gdańska i Gdyni przyznali swoje nagrody
    Jak co roku podczas Międzynarodowego Dnia Teatru, przypadającego na 27 marca, przyznawane są nagrody teatralne, podsumowujące miniony rok w teatrze. Podczas gali w Teatrze Wybrzeże 27 marca przyznali je marszałek województwa pomorskiego i prezydent Gdańska.
    27 marca 2017 (17 opinii)
  • Artysta zniewolony - recenzja "Kreacji" Teatru Wybrzeże
    Dramat artysty rozdartego pomiędzy potrzebę nieskrępowanej twórczej wolności a chęć zarabiania pieniędzy i związaną z tym konieczność podporządkowania potrzebom "rynku", stanowi główną oś spektaklu "Kreacja" Teatru Wybrzeże. Spektakl wędruje z foyer Dużej Sceny na Czarną Salę i z powrotem, jednak poza tym zabiegiem, oglądamy bardzo hermetyczne i z każdą minutą słabsze przedstawienie.
    17 stycznia 2016 (22 opinie)

Przeczytaj także

  • Czemu jest tyle nagości w teatrze?
    "Mam dosyć nagości w Teatrze Wybrzeże. Naprawdę nie można wykreować postaci bez kompletnego rozebrania jej???", "Po co te golizny! Sztuka i jej przesłanie, sama się obroni jeżeli jest dobra!", "Kompletnie nieuzasadniona nagość" - to tylko kilka z wielu opinii, jakie pojawiły się pod recenzją spektaklu "Bella Figura" Teatru Wybrzeże, ale podobne przeczytamy pod wieloma produkcjami Teatru Wybrzeże i nie tylko. Temat nie jest nowy, bo nagość na scenie od zawsze budzi emocje. I - prawdę mówiąc - dlatego z niej nie znika.
    10 kwietnia 2018 (145 opinii)
  • "Wiśniowy sad" i podsumowanie 2016 roku w Teatrze Wybrzeże
    Przygnębiającą opowieść o życiowych rozbitkach, ludziach przegranych, zmuszonych do sprzedania ziemi, by wyjść z długów reżyseruje w Teatrze Wybrzeże Anna Augustynowicz. Premiera "Wiśniowego sadu" zaplanowana na 16 grudnia kończy jubileuszowy 70. rok Teatru Wybrzeże, będący zarazem 50-leciem istnienia obecnego gmachu teatru. Przypominamy poprzednie tegoroczne premiery Teatru Wybrzeże.
    14 grudnia 2016 (17 opinii)
  • Za 400 groszy do teatru w ramach II Dnia Teatru Publicznego
    Po sukcesie ogólnopolskiej akcji "Bilety za 250 groszy" z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie organizuje kolejną odsłonę tej akcji. Tym razem są to "Bilety za 400 groszy", z uwagi na 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira, bilety kosztować będą właśnie symboliczne 400 groszy (4 zł). W akcji biorą udział trójmiejskie teatry.
    10 maja 2016 (34 opinie)