Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Król Roger (6 opinii)

opera / operetka
kasy:
58 763-49-06
wystawia:
Opera Bałtycka w Gdańsku
data premiery:
1 października 2022
czas trwania:
2 godz. (2 przerwy)
6.7
30 ocen
Twoja ocena to: 5
"Król Roger"
Karol Szymanowski


Jedno z największych arcydzieł XX wieku. Opera, oratorium i misterium jednocześnie. Realizowany przez najbardziej uznanych dyrygentów i reżyserów, zachwyca na scenach operowych niemal całego świata.

Akcja rozgrywa się na Sycylii około 1150 roku. Podczas nabożeństwa w katedrze w Palermo król Roger wraz z żoną Roksaną i doradcą Edrisim dowiadują się, że Kościołowi zagraża założyciel nowej religii, młody piękny Pasterz. Na życzenie króla mężczyzna zostaje przyprowadzony do świątyni i oskarżony o obrazę boską. Tłum żąda skazania Pasterza na śmierć, jednak król, Roksana i Edrisi są pod wielkim wrażeniem jego łagodności i pokory. Roger, darując mu wolność, nakazuje stawić się na sąd.

Oczekując na Pasterza, król wyznaje Edrisiemu swoje obawy o uczucia Roksany, która wstawia się za Pasterzem. Ten rzuca czar na Roksanę i dworzan, którzy dołączają się do upojnego tańca miłości. Niewzruszony król rozkazuje jednak uwięzić Pasterza, który z łatwością zrywa ciężkie łańcuchy i wzywa do wyprawy do kraju wiecznej wolności. Wszyscy, także Roksana, podążają za nim. Tylko Roger i Edrisi pozostają w pałacu. Król rezygnuje z tronu i jako pielgrzym udaje się na poszukiwanie żony i Pasterza.

Trzeci akt przenosi akcję do ruin antycznego teatru w Syrakuzach. Po długiej wędrówce dotarli tu Roger i Edrisi. Król głośno wzywa Roksanę, a ona odpowiada mu najpierw z daleka, potem pojawia się przed nim i sławi kult Pasterza. Wspólnie rozpalają ogień ofiarny. Wkrótce Pasterz w swej prawdziwej postaci - Dionizosa - wkracza do amfiteatru. Pełen zachwytu Roger wznosi hymn na cześć wschodzącego słońca.

OBSADA:
Król Roger - Leszek Skrla / Mariusz Godlewski
Roksana - Olga Pasiecznik / Anna Fabrello
Edrisi - Ryszard Minkiewicz / Witalij Wydra
Pasterz - Pavlo Tolstoy / Andrzej Lampert
Archiereios - Szymon Kobyliński
Diakonissa - Karolina Sikora

Realizatorzy:
Yaroslav Shemet - kierownictwo muzyczne
Romuald Wicza-Pokojski - reżyseria
Hanna Wójcikowska-Szymczak - scenografia
Magdalena Brozda - kostiumy
Paulina Góral-Stykowska - reżyseria świateł
Sayaka Haruna-Kondracka - ruch sceniczny
Bartosz Kondracki - ruch sceniczny
Agnieszka Długołęcka-Kuraś - przygotowanie chóru
Michał Krężlewski - współpraca dyrygencka
Ewelina Guzewicz - asystentka scenografki i kostiumografki

Recenzja Trojmiasto.pl