stat
Impreza już się odbyła

Król jedzie! Spacer historyczny

W sobotę, 6 października 2018 r., o godz. 11:00 odbędzie się spacer edukacyjny poświęcony wystawie "Król jedzie!". Podczas dwóch godzin gdańszczanki i gdańszczanie odwiedzą wybrane miejsca w Głównym Mieście, w których odnajdą ślady związane z wizytami królów w Gdańsku. Przy okazji dowiemy się co polscy władcy lubili jeść, jak ubierały się ich małżonki oraz czym gorszyły Polaków francuskie dwórki Ludwiki Marii Gonzagi.

cze 16

niedziela, g. 11:00 - 13:30

Gdańsk Przed Teatrem Szek, ul. Bogusławskiego 1 przy...
bilety 45 zł
ulgowy 20 zł
przedsprzedaż 35 zł
sie 29

czwartek, g. 17:45 - 20:30

Gdańsk Targ Rybny, plac przed Basztą Łabędź
bilety 30-50 zł
Spacer jest rozwinięciem wystawy "Król jedzie!", prezentującej wizyty królewskie w dobie nowożytnej w Gdańsku. O ile wystawa opowiada o tym, jak dawni gdańszczanie organizowali ceremonię odwiedzin polskich władców, to trasa spaceru ma wskazać konkretne powiązania oraz złożone relacje pomiędzy polskimi władcami a największym miastem i portem Korony Królestwa Polskiego, a później Rzeczypospolitej.

- W tzw. "złotym okresie" w Gdańsku zbudowano szereg obiektów, które dziś stanowią o randze miasta, jako jednego z najcenniejszych zespołów zabytkowych w tej części Europy. Jednym z głównych elementów dekoracji architektonicznych, obok alegorycznych przedstawień czerpiących głównie z mitologii i historii starożytnej, były wątki obrazujące powiązanie Gdańska z Rzeczypospolita i jej królami. Jeśli kostium dekoracji alegorycznej miał podkreślać, odrębność, upodobanie do republikańskich tradycji antycznych, wyjątkowy status miasta i jego mieszkańców, to heraldyka, wizerunki i monogramy władców miały przypominać powiązania miasta i państwa - mówi Klaudiusz Grabowski z Muzeum Gdańska, oprowadzający.

Uczestnicy spaceru odwiedzą budynki i obiekty, na których do dzisiaj widoczne są symbole polskiego zwierzchnictwa nad miastem.

- Zajrzymy do wnętrz świątyń gdzie w wielu inskrypcjach epitafijnych odnajdziemy oddanie polskich, niemieckich i szwedzkich poddanych dla władców polsko-litewskiego państwa. To jednakże nie wszystko. W czasie powojennej odbudowy Głównego Miasta plastycy ozdobili kamienice przy Drodze Królewskiej motywami odwołującymi się do monarszego splendoru, co miało podkreślać i przypominać gdańszczanom rangę prestiżowej przestrzeni. Dziś na te elementy mało kto zwraca uwagę. Wizyty królewskie to nie tylko zagadnienie minionych wieków! - dodaje Klaudiusz Grabowski.

Na spacer edukacyjny nie obowiązują zapisy. Niezależnie od warunków pogodowych uczestnicy spotykają się na dziedzińcu wewnętrznym Ratusza Głównego Miasta przy ulicy Długiej 46/47. Spacer potrwa około dwóch godzin.