stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
W dniach 20-21 lutego w Klubie Atelier w Sopocie (Al. Mamuszki 2) odbędzie się niezwykła wystawa sztuki pt: "Królestwo lodu i śniegu". Zostaną na niej zaprezentowane przepiękne, wysublimowane zdjęcia lodu autorstwa Anny Rozwadowskiej (na co dzień pracującej w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie), a także biżuteria artystyczna inspirowana lodem i śniegiem autorstwa dwóch trójmiejskich artystek: Marty Derkiewicz (https://www.marta-derkiewicz.com/) i Marty Misiuro (https://bizuteria-ze-szkla.blog.onet.pl/). Tworzą one biżuterię niezwykle dopracowaną, elegancką i bardzo oryginalną; Marta Misiuro pracuje ze szkłem, wyroby Marty Derkiewicz powstają ze srebra i kamieni półszlachetnych. W trakcie wystawy zostaną także zaprezentowane rzeźby ze szkła utalentowanej artystki, Moniki Chmarzyńskiej (www.monikachm.pl), która przejawia niebywałe spectrum zainteresowań związanych ze szkłem: tworzy rzeźby, biżuterię, przedmioty użytkowe i wiele innych.

Anna Rozwadowska pracuje w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie i zajmuje się optyką atmosfery. Jako uczestnik XXIX wyprawy polarnej PAN spędziła rok na polskiej stacji polarnej w Hornsundzie (Spitsbergen). Prowadziła obserwacje meteorologiczne, a w wolnych chwilach fotografowała otaczający ją świat. Przyglądała się z bliska bryłom lodu lodowcowego, które morze wyrzucało na brzeg i utrwalała ich ulotne piękno - warkoczyki wody ściekające po powierzchni, pęcherzyki powietrza uwięzione w lodzie, strużki i krople wody pomiędzy kryształami i przenikające lód światło. Jest nietuzinkową postacią, jej zainteresowania artystyczne nie ograniczają się do fotografii, spełnia się także w innych dziedzinach sztuki, m.in. tkactwie i ceramice.

Marta Derkiewicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom zrobiła w pracowni grafiki prof. Zbigniewa Gorlaka. Od zakończenia studiów tworzy biżuterię artystyczną, jej ulubionymi materiałami są srebro i kamienie półszlachetne. Chętnie maluje surrealistyczne sceny; wystawy jej obrazów odbyły się kilkakrotnie na terenie Trójmiasta. Jest organizatorką Delicji Artystycznych - spotkań artystów i rękodzielników, organizuje także wystawy zaprzyjaźnionych artystów (na ostatnich Delicjach Artystycznych można było podziwiać prace Marcina Bildziuka). Jej biżuteria jest bardzo wyszukana i ma własny, niepowtarzalny charakter.

Marta Misiuro jest absolwentką Szkoły Plastycznej - kierunku rzeźba i snycerstwo. Od 10 lat zajmuje się rzeźbą w szkle, od 3 lat prowadzi własną pracownię szkła. Jej prace powstają dzięki rzadkiej technologii- wytapiane nad palnikiem w temperaturze 1500-1600 C. Tworzy unikatowe dzieła ze szkła białego, niektóre z nich są dodatkowo malowane .Są to małe rzeźby i szklane obrazy, potraktowane użytkowo. Jej biżuteria ma baśniowy charakter i sprzedawana jest niemal w całej Polsce.

Monika Chmarzyńska pochodzi z Torunia. Ze szkłem pracuje od 10 lat. Techniki uczyła się w pracowni Janusza Bogackiego. Kształtuje szkło krzemo-borowe nad palnikiem w temperaturze 1600 stopni C. Dzięki nabieraniu, wyciąganiu, skręcaniu i miażdżeniu szkła tworzy różnorodne formy użytkowe (np. kieliszki, lufki, biżuterię), ozdobne (postacie ludzi i zwierząt, kwiaty) i inne abstrakcyjne, wymagające ogromnej cierpliwości prace. Jej prace są na pozór ogromnie delikatne, zwiewne, kruche, ale dzięki odpowiedniej technice są bardzo wytrzymałe.

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 20 lutego o godz. 17.00.
Imprezę organizuje Marta Derkiewicz (www.marta-derkiewicz.com), patronat medialny objęło: www.aktivist.pl, www.trojmiasto.pl, www.trojmiastocafe.pl, www.lifebar.pl