stat
Wydarzenie już się odbyło

Kruche fragmenty - slam, warsztat, instalacja

Na świecie toczy się coraz więcej konfliktów. Tysiące ludzi w Ukrainie, Palestynie czy Etiopii jest narażonych na przymusową zmianę miejsca zamieszkania, PTSD a nawet śmierć. W "Kruchych fragmentach" chcemy pokazać, że zgoda na wrażliwość, kruchość, delikatność, jako na wartości same w sobie jest podstawowym elementem budowania relacji czy pokojowego spotkania a także każdej wspólnoty.

paź 18

piątek, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
"Wrażliwość jako najmocniejsza strona człowieka, jeśli tylko pozwoli się jej ujawnić, staje się źródłem jego mocy."
Ocean Vuong

Program:

17:00 - warsztat rozwojowy: "Rozmowa z ciałem" - Gosia Zamorska (zapisy*)

Spotkanie w konwencji psychoterapii Gestalt, mające na celu przejście z konfliktu "ja-ciało" do kooperacji w stanie ucieleśnionego "ja". Posługując się narzędziami psychologii Gestalt oraz technikami literackimi spotkamy się z własnym ciałem, spróbujemy z nim porozmawiać oraz z pozycji konfliktu przejść do procesu dialogu. Spróbujemy zmienić perspektywę z dualistycznej ("mam ciało") na holistyczną ("jestem ciałem").

18:30 - Slam Szeptem - Wojtek Boros
(zapisy* mailowe lub zapisy na miejscu)
Szeptem przekazuje się wiadomości poufne, intymne teksty, budujące relacje i wspierające dźwięki, wyznania oraz tajemnice. Chcemy wesprzeć delikatność, pokazać, że mówiąc o kruchości, można zostać usłyszanym_ą. Będzie to forum dla każdej chętnej osoby, chcącej poprzez słowa wyrazić swoje emocje wobec poszkodowanych w konfliktach. Będzie też forma sprzeciwu wobec cierpienia rodzącego się w walkach oraz niezrozumieniu.
W wyniku głosowania publiczności przyznamy startującym 3 nagrody finansowe o łącznej wartości 500 zł.

20:00 - Instalacja multimedialna Marty Stysiak "Kruche fragmenty"

Projekcja na ekranie, dźwięk. Czas trwania: 1 h
Dzięki "Kruchym fragmentom" możemy zobaczyć pogrążone we śnie dzieciom z rodzin uchodźczych oraz oraz nie będących w kryzysie, bo dziecko jest dzieckiem bez względu na pochodzenie czy status socjalny. Nie ponosi również żadnej odpowiedzialności za konflikt.
Ciepły, cichy ton głosu osoby czytającej (Marty Stysiak), wspomagający zasypianie u ludzi z traumą oraz chorych na bezsenność, ma na celu budowanie w podświadomości dziecka najlepszego wizerunku jego samego. W czasie konfliktu, wojny czy kryzysu klimatycznego może to być czynnikiem, który pomaga przetrwać. Technika ASMR (autonomous sensory meridian response), jest również wykorzystywana do łagodzenia stanów lękowych, depresyjnych lub w stanach nadmiernego pobudzenia stresem.

Marta Stysiak - artystka wizualna, absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Autorka zdjęć, filmów eksperymentalnych, instalacji video i filmów dokumentalnych. Laureatka nagrody Przypływ. Młoda polska sztuka współczesna Wrocław 2016. Stypendystka MKiDN w dziedzinie film 2020, laureatka BRC Competition for New Works 2020 oraz artist-in-residence Birth Rites Collection na Kings College of London, gdzie powstał film dokumentalny Wróć do mnie (Come home) reż. M. Stysiak, w koprodukcji z BRC przy wsparciu Arts Council England. Instalacja video Badland, wygrała BRC Competition for New Works 2020 i przyczyniła się do rozwoju w/w rezydencji. Badland znajduje się w stałej kolekcji Birth Rites Collection, Kings College of London a sama instalacja była prezentowana na Przeglądzie Polskiej Sztuki Współczesnej SURVIVAL 18 oraz znalazła się wśród 20 finalistów Procreate Projrect Mother Art Prize, Cromwell Place, Londyn.

Stysiak jest Autorką zdjęć m.in do filmu Twarze Agaty, nagrodzonego Złotym Lajkonikiem za Najlepszy Polski Film Dokumentalny KFF 2023 i nominowanego do Polskich Nagród Filmowych Orły 2023. Członkini Female Directors of Photography Collective FDOP i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Mieszka w Warszawie.

Gosia Zamorska - poetka haiku, stypendystka kulturalna Miasta Gdańska, autorka tomiku "Dziurka od klucza". Laureatka międzynarodowych konkursów haiku. Publikowała m.in. w "Przekroju". Pedagożka, trenerka antydyskryminacyjna, psychoterapeutka w trakcie certyfikacji. Uczy się w warszawskiej Szkole Gestalt.

Wojciech Boros - poeta, laureat I nagrody w konkursie "O Laur Czerwonej Róży" (1996), autor książek: "Nierealit górski" (1997), "Jasne i Pełne" (2003), "Złe zamiary" (200, "Pies i Pan" (2014) oraz audiobooka Pusta noc (w opracowaniu muzycznym Marcina "Emitera" Dymitera; dodatek do kwartalnika artystycznego Bliza nr 4/2012). Stypendysta Samorządu Województwa Pomorskiego (2003, 2007, 2010, 2011, 2014, 2020), Prezydenta Miasta Gdańska (200oraz Baltic Centre for Writers and Translators w Visby (Szwecja, 2012). W latach 1993-1997 współtworzył Inicjatywę Poetycką "Almanach". Dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2013, 201. Publikował w licznych czasopismach literackich. Jego wiersze były tłumaczone na języki: niemiecki, czeski, angielski, białoruski i ukraiński.
---
DATA: 09.08, start: 17:00
wstęp wolny
miejsce: Beach Bar 21, plaża Jelitkowo, wejście nr 74
*ZAPISY na warsztat: generacjafundacja@gmail.com
Spotkanie w ramach projektu "Kruche fragmenty", dofinansowanego przez Miasto Gdańsk

Informacja o biletach

Dofinansowano przez Miasto Gdańsk