W 1820 roku w trakcie porządkowania wnętrza kościoła Najświętszej Marii Panny w Gdańsku odkryto wiele średniowiecznych tekstyliów liturgicznych. Przez następne sto lat w różnych kościelnych zakamarkach odnajdowano kolejne zabytki. Spora część spektakularnego zbioru przetrwała II wojnę światową i obecnie znajduje się w Gdańsku i Lubece.
Podczas spotkania prof. dr hab. Edmund Kizik opowie o niezwykle interesującej historii tych zabytków, łączącej dzieje średniowiecznego i nowożytnego Gdańska z genezą współczesnego muzealnictwa oraz powojennego polsko-niemieckiego stosunku do wspólnego dziedzictwa kulturowego.
Informacje praktyczne:- kiedy: 19.11.2024 (wtorek), godz. 17.30
- gdzie: Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Toruńska 1, Gdańsk
- wstęp: wolny
Krużganek oświaty to cykl popularnonaukowych spotkań ze specjalistami zajmującymi się różnymi zagadnieniami sztuki. Raz w miesiącu będziemy spotykać się na krużganku Oddziału Sztuki Dawnej i zgłębiać tajniki sztuki gdańskiej i z Gdańskiem związanej. Zbadamy m.in. patrycjuszowskie portrety, alabastrowe rzeźby i kolorową majolikę.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: "Realizacja działań edukacyjnych i promocyjnych dla publiczności Muzeum Narodowego w Gdańsku"