stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Krytycznie o Teatrze: Sprawa Obywatelskiego Nieposłuszeńśtwa

paź 23

środa, g. 10:00 - 15:30

Wstęp wolny
Zapraszamy w poniedziałek 24 października o godz. 19.00 do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) na debatę z cyklu "Krytycznie o teatrze".

Pod hasłem "Sprawa obywatelskiego nieposłuszeństwa" o książce "Płomienie" Stanisława Brzozowskiego, historii ruchu Wolność i Pokój oraz spektaklu "Sprawa operacyjnego rozpoznania", o różnych formach zaangażowania obywatelskiego rozmawiać będą reżyser Zbigniew Brzoza, działaczka opozycyjna WiP-u Małgorzata Gorczewska i dramaturg Wojtek Zrałek-Kossakowski. Prowadzenie: Agnieszka Kochanowska (KP).

Punktem wyjścia będzie spektakl "Sprawa operacyjnego rozpoznania" w reżyserii Zbigniewa Brzozy, który 27 sierpnia miał swoją premierę w Teatrze Wybrzeże w ramach festiwalu Solidarity of Arts. Scenariusz do spektaklu powstał na podstawie "Płomieni" Stanisława Brzozowskiego i historii ruchu Wolność i Pokój.

O książce:
"Płomienie" to historia polskich i rosyjskich rewolucjonistów o potężnym ładunku emocjonalnym i ideowym. Napisane w 1908 roku "Płomienie" nazwane zostały niegdyś "pierwszą polską powieścią intelektualną". Brzozowski w swej literackiej odpowiedzi na "Biesy" Dostojewskiego z wielką pasją ukazał ideową panoramę okresu przełomu XIX i XX wieku, oddając w niej głos głównie krytykom kapitalizmu, tradycjonalizmu, ziemiańskiego konserwatyzmu i klerykalizmu. Nie jest to jednak tylko świadectwo sporów dawno minionej epoki - refleksje i kłótnie bohaterów "Płomieni" o polskość, pojęcie narodu, źródła społecznych konfliktów, związki pomiędzy ekonomią, kulturą, ideologią i polityką w wielu momentach pozostają równie inspirujące jak przed 100 laty. Do młodzieńczej fascynacji lekturą Brzozowskiego przyznają się m. in. Czesław Miłosz, Leszek Kołakowski, Andrzej Mencwel czy Adam Michnik. Głównym tematem książki "kultowej" dla kilku pokoleń lewicowej młodzieży XX wieku jest problem relacji pomiędzy jednostką i jej twórczym potencjałem, a zastanymi warunkami społecznymi, a także żarliwe poszukiwanie dróg naprawy świata.

Autorzy scenariusza spektaklu "Sprawa operacyjnego rozpoznania" - Wojtek Zrałek-Kossakowski i Zbigniew Brzoza - zdecydowali się potraktować "Płomienie" jedynie jako tło, będące kontrapunktem do rozgrywającej się na pierwszym planie historii trójmiejskiego oddziału ruchu Wolność i Pokój. Ten nieformalny ruch społeczny zawiązał się pod koniec lat 80. wokół pacyfistycznego protestu przeciwko przymusowi odbywania służby wojskowej, ale zajmował się też aktywnie innymi tematami: prawami człowieka, ekologią, zniesieniem kary śmierci, czy działaniami na rzecz pokoju. Jego główną zasadą było nieużywanie przemocy, niezależnie od okoliczności i otwarte głoszenie poglądów. W czasie krótkiej, kilkuletniej działalności (1985-89), członkom ruchu udało się wywalczyć realizację większości swoich postulatów. Doprowadzili do zmiany prawnych regulacji dotyczących służby zastępczej poborowych, zmiany roty przysięgi wojskowej, skutecznie protestowali przeciw budowie elektrowni atomowej w Żarnowcu, czy organizacji składowiska odpadów radioaktywnych w Międzyrzeczu. Ich działalność polegała na organizacji sittingów, głodówek, happeningów, pokojowych manifestacji i kolportażu ulotek. Ich metody działania stanowią świetny przykład nowoczesnych narzędzi służących wyrażeniu obywatelskiego sprzeciwu.

Agnieszka Kochanowska o "Sprawie operacyjnego rozpoznania" w Dwutygodnik.com.