stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
gru 28

sobota, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 40 zł
ulgowy 30 zł
wyprzedane


Krzysztof Popek International Quintet
feat:

Kirk Lightsey ( USA ) - piano
Cameron Brown ( USA ) - bass
John Betsch ( USA ) - drums
Piotr Wojtasik - tp
Krzysztof Popek - alto flute

Bilety w cenie 30 PLN - przedsprzedaż, 40 PLN - w dniu koncertu,
do nabycia w Tawernie, na Pokładzie, a także:
Gdynia:
Empik Gdynia, ul. Świętojańska 58
Salon Muzyczny PULS w Centrum GEMINI, Skwer Kościuszki
Press Point w C.H. Batory
UWAGA!!! - Specjalna zniżka dla studentów - bilety po 15 PLN - do nabycia tylko przed koncertem, za okazaniem legitymacji studenckiej.

Rezerwacja biletów

Kirk Lightsey
Jako jazzman zaczął pracować w połowie lat 50, akompaniując najczęściej wokalistom, najpierw w Nowym Jorku (Melba Liston, Ernestine Anderson), następnie (na początku lat 60) na Zachodnim Wybrzeżu (Damita Jo, Lovelace Watkins, O.C. Smith). W 1965r. nagrywał z saksofonistą bebopu Sonnym Stittem, rozpoczął też współpracę z Chetem Bakerem (nagrali wspólnie pięć doskonałych albumów). Na początku lat 80 kariera Lightseya uległa znacznemu przyśpieszeniu, na cztery lata bowiem wszedł do zespołu Dextera Gordona (1979-83). Potem pracował z trębaczem Donem Cherrym, gitarrystą, Jimmym Raineyem (1983) i błyskotliwymi tenorzystami Cliffordem Jordanem i Jamesem Moodym; nagrywał także i koncertował z chicagowską grupą The Leaders (trębacz Lester Bowie oraz saksofoniści Arthur Blythe i Chico Freeman). Zdobył reputację doskonałego solisty i nieprzeciętnego improwizatora. Doskonałymi przykładami są albumy "Isotope" (standardowe trio wzbogacone plejadą instrumentów perkusyjnych) oraz "Everything Happens To Me" (romantyczna sesja w rytm jazzu Cheta Bakera).


Cameron Brown, basista jazzowy, kompozytor i nauczyciel. Początek jego kariery przypada na połowe lat 60-tych. W czasie swojej długiej scieżki muzycznej współpracował z wieloma znakomitymi muzykami: Art Blakey, Dannie Richmond, Philly Joe Jones, Edward Blackwell, Idris Muhammad and Joe Chambers Donald Byrd, Booker Ervin, Ted Curson, Lee Konitz, Chet Baker, Terumasa Hino, Betty Carter and the John Hicks Trio, Houston Person, Etta Jones and Jane Ira Bloom The Don Pullen/George Adams Quartet, featuring Dannie Richmond.. Inspiracją dla tego muzyka byli George Russell i Don Cherry. Spotkać możemy go na około 80 nagraniach z różnymi muzykami. Brown pomagał również młodym ludziom w rozwijaniu ich zainteresowania i pasji związanej z muzyką jazzową. Pierwszą płytę jako lider grupy nagrał ze swoim zespołem The Hear and Now dopiero po 40 latach kariery muzycznej.

KRZYSZTOF POPEK, czołowy polski flecista jazzowy, od wielu lat niezmiennie zajmujący pierwsze miejsce w ankietach jazzowych miesięcznika Jazz Forum, właściciel znanej niemal na całym świecie niezależnej firmy fonograficznej POWER BROS.
Pierwsze jazzowe kroki stawiał na festiwalach Jazz Juniors'82 i Jazz nad Odrą'85, zdobywając na obu nagrody indywidualne. Gra na flecie sopranowym i altowym, a oprócz tego jest kompozytorem, aranżerem oraz inspirującym leaderem wielu swoich formacji. Najbardziej znacząca - Young Power, która zyskała sobie niezwykły rozgłos i popularność. Spośród wielu nagranych przez ten zespół płyt na uwagę zasługuje "Man of Tra", na której gościnnie zagrali również: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak.
Sukcesem okazała się płyta "Letters and Leaves" nagrana w 1996r. w kwintecie, nominowana do Fryderyka'96 oraz Płyta Roku'96.
W 2005 nagrał znaczącą “House of Jade“ wraz z Victorem Lewisem, Davidem Friesenem, Randy Porterem i Piotrem Wojtasikiem, a w 2006 płytę "You are in my heart" razem z Joe LaBarbera, Davidem Friesenem, Randy Porterem i Piotrem Wojtasikiem. Obecnie tworzy zespół razem z Cameron Brown, Kirk Lightsey, John Betsch i Piotrem Wojtasikiem.
Koncertował w najważniejszych klubach w całej Europie, a także między innymi na takich festiwalach jak: Warsaw Jazz Summer, Jazz Jamboree, Molde International Jazz Festival, Göttinger Jazzfestival, Leverkusener Jazz Tage,
Nancy Jazz Pulsations, Berlin Jazz Tage, Stockholm Jazz and Blues All Stars Festival i wiele innych. W roku 1997 wraz ze swoim Quintetem wystąpił w Bonn na uroczystości przyłączenia Polski do NATO.


Piotr Wojtasik to jeden z najwybitniejszych trębaczy w Polsce.
Absolwent i wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach. Pierwszym znanym zespołem, z którym się związał był "New Presentation", z którym występował na Jazz Jamboree'88 oraz nagrał płytę. Równocześnie współpracuje z "Young Power",
która zrewolucjonizowała ówczesną scenę jazzową w Polsce. Z Young Power koncertuje na festiwalach "Jazz and Blues" w Sztokholmie, "Berliner Jazz
Tage", Molde Festiwal" w Norwegii. Początek lat 90-tych to współpraca z
"Quintessence" oraz kwintetem Krzysztofa Popka jednocześnie właściciela
wytwórni "Power Bros", z którą jest związany do dzisiaj. Dla wytwórni Power
Bros nagrał cztery autorskie płyty oraz współpracował przy nagraniach
Krzysztofa Popka. Płyta "Lonely Town" została uznana jako "Najlepszy Album
1995 roku" wg ankiety miesięcznika "Jazz Forum" oraz nominowana do nagrody
"Fryderyk 95". Po sukcesie płyty "Lonely Town" nagrywa w 1996 roku album
"Quest" w międzynarodowym składzie z Billy Harperem, Ben Riley, Busterem
Williamsem i Leszkiem Możdżerem. Współpracował również z takimi muzykami
jak: D. Friedman, Ed Schullerem, Garry Bartzem, Louis Hades, David
Friesenem, Mark Soskinem, Paul Immem.

Ostatnia jego płyta dla wytwórni Power Bros "Hope" z Davidem Liebmanem,
Ronnie Burrage, Clarence Seay i Leszkiem Możdżerem otrzymała nagrodę
"Fryderyk 2003" za najlepszy album jazzowy w Polsce, a on sam "Fryderyka
2003" dla najlepszego muzyka jazzowego w Polsce w 2003 roku.