Ksiądz Andrzej Luter w swojej książce "Kino wiecznie młode" omawia na nowo znane
i doniosłe dla kultury polskiej filmy z czasów PRL. Przywołując największe tytuły, poszukuje w kinie uniwersalnych wartości, które sprawiają, że filmy nie tracą aktualności, mimo upływu lat. Są to dzieła Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Hoffmana, Krzysztofa Zanussiego, Marka Piwowarskiego i Krzysztofa Kieślowskiego.
Przykłady są niezwykle różnorodne, zaś autor tłumaczy swój subiektywny wybór wpływem, jaki to kino wywarło, jego zdaniem, na widzów - na ich myślenie i wyobraźnię w czasach zawirowań historycznych. Interpretacje są autorskie, jednak ksiądz Andrzej Luter podejmuje również dialog i przywołuje niegasnące spory wokół kontrowersyjnych tytułów, wspomina i z filozoficzną mądrością dzieli się refleksjami o historii, człowieku, Polsce i Bogu. Wykorzystane w książce czarno-białe kadry uzupełniają treść i przypominają dzieła, które należy znać.
Andrzej Luter - duchowny rzymskokatolicki, asystent kościelny Towarzystwa "Więź", członek redakcji "Więzi", duszpasterz i publicysta, współpracuje między innymi z "Tygodnikiem Powszechnym", "Kinem", "Dialogiem" i portalem "e-teatr".