Muzeum Sopotu zaprasza na otwarcie wystawy "Jerzy Giedroyc. Książę Emigrantów"
Wystawa przygotowana przez Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie oraz Muzeum Sopotu z okazji Roku Jerzego Giedroyca
Jerzy Giedroyc urodził się w 1906 r. w Mińsku Litewskim. Skończył studia prawnicze i historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Przed wybuchem wojny był m.in. redaktorem dwutygodnika Bunt Młodych, przekształconego w 1936 r. w tygodnik Polityka. Po wybuchu II wojny światowej przedostał się do Rumunii, gdzie pracował w służbach dyplomatycznych. W 1941 r. zgłosił się do służby wojskowej w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich, biorąc udział w walkach na Bliskim Wschodzie.
W 1946 r. założył w Rzymie Instytut Literacki, w 1947 r. rozpoczął wydawanie miesięcznika Kultura (ukazywał się do 2000 r.). W 1947 r. przeniósł wydawnictwo do Maisons-Laffitte pod Paryżem i rozwinął rozległą działalność wydawniczą (seria wydawnicza „Biblioteka Kultury”, Zeszyty Historyczne). Był doktorem honoris causa wielu uczelni polskich i zagranicznych, kawalerem Legii Honorowej i innych odznaczeń, honorowym obywatelem Litwy. Zmarł 14 września 2000 r. w Maisons-Laffitte.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2006 Rokiem Jerzego Giedroycia.
Jerzy Giedroyc całe życie poświęcił sprawie niepodległości Polski. Polski tolerancyjnej i nowoczesnej, ale też - szanującej własne tradycje narodowe. Utworzony przez Niego miesięcznik Kultura przez ponad pół wieku był dla Polaków urzeczywistnieniem ideałów wolności słowa i myśli. Łamy pisma otwarte były dla autorów związanych z prawicą i z lewicą, piłsudczyków i narodowców, liberałów i konserwatystów. Dzieła wydane w "Bibliotece Kultury" weszły do kanonu literatury polskiej. Kwartalnik Zeszyty Historyczne jest dziś jednym z ważniejszych źródeł wiedzy o najnowszej historii Polski.
(Uchwała Sejmu RP z dnia 28 lipca 2005 r.)
Wystawa będzie czynna w Muzeum Sopotu do dnia 1 października 2006 r.
wtorek - piątek 10.00 - 16.00
sobota - niedziela 11.00 - 17.00
Na wernisaż - 8 września 2006 r. (piątek), o godz. 18.00 - wstęp wolny. ZAPRASZAMY!