stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Po co pisarzowi Instagram? Czym zajmuje się bloger literacki i czy na tym zarabia? Dlaczego wydawnictwa prowadzą fanpage? Czy literatura może dzisiaj istnieć poza social mediami? Na te pytania i inne odpowiedzą: Małgorzata Halber, Kaja Kowalewska, Zwierz Popkulturalny, Szymon Holcman z Kultury Gniewu oraz specjalistka ds. social mediów - Justyna Łukasik-Russek. Spotkanie dotyczące funkcjonowania literatury w Internecie poprowadzi ekspertka w temacie promowania książek - Zuzanna Gajewska z bloga promotorkaczytelnictwa.pl.

MAŁGORZATA HALBER - dziennikarka, rysowniczka (autorka komiksu "Bohater"), felietonistka, autorka wielu interwencji internetowych, feministka. Współpracowała z Rozgłośnią Harcerską, Machiną, Hiro, Polskim Radiem, felietonistka Gazety Stołecznej. Ukończyła wydział filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. W 2015 roku zadebiutowała jako pisarka powieścią "Najgorszy człowiek na świecie". W tym samym roku nakładem wydawnictwa Znak ukazał się zbiór jej rysunków z Bohaterem.

KAJA KOWALEWSKA - z wykształcenia filolog polski, psycholog. Poetka, pisarka, krytyk filmowy, literacki, autor artykułów naukowych, rozpraw, podręczników i materiałów dydaktycznych. Autorka powieści metafizycznej "Play listy, czyli nie wszystkie fobie są o miłości", powieści utrzymanej w klimacie realizmu magicznego: "Siedem grzechów głuchych", a także czterech książek poetyckich, w tym tomu "Chaos i inne piętra" - książki, która zapoczątkowała rewolucję w poezji. Założycielka nieformalnej grupy artystycznej CHAOS, serii wydawniczej ATRAMENT (redaktor) i społeczności poetyckiej BookSteria. Współpracuje z Grupą Literyczną na Krechę (Hyde Park, AntyWalentynki), angażuje się w działania portalu Nowe Myśli - Scena Kultury Niemasowej. Kocha muzykę, szarpie struny. Swoje muzyczne utwory określa mianem CHAOSU ALTERNATYWNEGO. Jej strona autorska "Chaos i inne piętra" skupia już ponad sto tysięcy czytelników/fanów.

KATARZYNA CZAJKA-KOMINIARCZUK (Zwierz Popkulturalny) - absolwentka historii i socjologii. Od 9 lat prowadzi poświęconego kulturze bloga Zwierz Popkulturalny. W ramach sieci podcastów Podsłuchane współprowadzi podcasty Zombie vs Zwierz i poświęcone książkom Czytu-Czytu. W 2016 roku wydała debiutancką powieść "Dwóch Panów z Branży". Kiedy nie pisze o kulturze i nie siedzi w kinie, pracuje w dziale dokumentacji Tygodnika Polityka.

SZYMON HOLCMAN (Kultura Gniewu) - absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współwłaściciel wydawnictwa Kultura Gniewu, do którego dołączył pod koniec 2004 roku, kiedy było małą oficyną specjalizującą się w publikowaniu niezależnych i autorskich komiksów polskich twórców. Jego pierwszym zadaniem było nawiązanie kontaktu z zagranicznymi wydawnictwami i pozyskanie licencji na obcojęzyczne tytuły, które zaczęły pojawiać się w ofercie KG od 2005 roku. Od tamtej pory, nie rezygnując z rodzimych autorów, udało się Kulturze Gniewu wydać i wypromować na polskim rynku najsłynniejszych współczesnych twórców komiksów. W roku 2013 wydawnictwo, pod szyldem krótkie gatki, zaczęło wydawać komiksy i książki dla młodego czytelnika. Za działalność wydawniczą, a także za poszczególne tytuły, wydawnictwo było nagradzane m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, podczas Komiksowej Warszawy, czy festiwalu Interkomix.

Przez blisko 10 lat był związany z firmą Gutek Film, gdzie pracował przy wprowadzeniu na ekrany polskich kin blisko 130 filmów. Przez kilka lat również redaktor naczelny katalogu festiwalu Nowe Horyzonty. Juror m.in. w komiksowych konkursach Muzeum Powstania Warszawskiego, czy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Pracował również w studio animacji Human Ark, gdzie m.in. kierował produkcją serialu dla dzieci pt. "Kacperiada". Współautor scenariusza i koproducent filmu dokumentalnego "W ostatniej chwili", opowiadającego o polskim komiksie w latach 1945-89. W 2013 roku otrzymał nominację do Gwarancji Kultury, nagród przyznawanych przez TVP Kultura, w kategorii Menadżer Kultury.

JUSTYNA ŁUKASIK-RUSSEK - doświadczenie zdobywała w działach marketingu i PR sopockiej Ergo Hestii. Potem postanowiła wykorzystać je we własnej firmie. Interesują ją nowoczesne formy komunikacji a reklama na Facebook'u to jej pasja. Wiedzą z tego zakresu dzieli się nie tylko w praktyce, ale podczas szkoleń dla dużych firm i instytucji kultury. Jej pasją jest także słowo pisane. Prywatnie, miłośniczka podróży, szczególnie do Skandynawii. Siłę i energię czerpie z wędrówek górskich, a najbardziej relaksuje ją jazda na łyżwach, więc całe lato czeka na zimę.

Spotkanie w ramach projektu "Książka - z salonów do Internetu".

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Przeczytaj także