W ramach programu gdańskiej Edukacji do kultury do końca tego roku odbędą się dwa spotkania dla gdańszczanek i gdańszczan poświęcone modzie i życiu codziennemu w osiemnastowiecznym mieście. Sobotnie trzygodzinne zajęcia, które zaplanowano na 19 listopada i 17 grudnia składają się z popularnonaukowej prelekcji, inscenizacji historycznych oraz warsztatów.
Życie codzienne i kartki świąteczne sprzed 300 latW sobotę, 17 grudnia 2022 roku, o godz. 10.30 przybliżone zostanie życie codzienne w XVIII wieku. Popularnonaukowa prelekcja skupi się na sławnych gdańszczankach.
"Kobiety sukcesu" angażowały się w życie gospodarcze i polityczne miasta, np. Joanna Schopenhauer, czy Anna Renata Breyne.
Inscenizacja historyczna przeniesie widza w świat rozrywki. Goście spotkają aktorów grających w gry z epoki, muzykujących i czytających literaturę. Każda postać opowie o swoim zajęciu. Czytelnik o najnowszych, poczytnych dziełach, które można było kupić u gdańskich księgarzy, tych poważnych i bardziej frywolnych. Gracze opowiedzą o grach karcianych i planszowych oraz o tym, jak można spędzać czas na powietrzu, zaś muzyk o dźwiękach epoki.
Warsztat tematyczny skupi się na sztuce zdobienia kartek okolicznościowych. XVIII wiek to epoka dbałości o piękno również w najdrobniejszych przedmiotach życia codziennego, nawet tak ulotnych, jak kartki okolicznościowe. Pod okiem prowadzących uczestnicy wykonają własnoręcznie kartkę, zgodnie z zasadami obowiązującymi trzy stulecia wcześniej.
Projekt Kultura XVIII-wiecznego Gdańska finansowany jest z dotacji Miasta Gdańska w ramach programu Edukacja do Kultury. Gdańsk.