stat
Impreza już się odbyła

Zapraszamy na wykład dr hab. Małgorzaty Grupy, prof. UMK pt. "Grube i cienkie, gładkie czy pasiaste - przyczynek do badań tkanin wełnianych w Gdańsku". Wystąpienie będzie dotyczyć tkanin wełnianych znalezionych na obrzeżach średniowiecznego i nowożytnego Gdańska.

lis 25

poniedziałek, g. 16.30

Sopot,
Wstęp wolny
lis 28

czwartek, g. 16:15

Gdańsk Dom Uphagena, Długa 12
bilety 50 zł
ulgowy 40 zł
Tkaniny to wyjątkowa i unikatowa grupa zabytków archeologicznych, która dostarcza zaskakujących informacji na temat wytwórczości tekstylnej w Gdańsku, a także poza jego granicami, mówi o wymianie handlowej i rozwoju różnych rzemiosł.

Małgorzata Grupa, dr hab. nauk historycznych, prof. UMK, jest pracownikiem Pracowni Konserwacji Zabytków Instytutu Archeologii UMK w Toruniu, gdzie prowadzi działalność naukową i dydaktyczną. Jej pasją jest kultura materialna średniowiecza i czasów nowożytnych.

Uczestniczyła w licznych badaniach archeologicznych podwodnych i naziemnych w Polsce i Europie. Specjalizuje się w konserwacji zabytków archeologicznych wykonanych z surowców organicznych, takich jak: drewno, skóra, tkanina oraz poroże. Zajmowała się konserwacją zabytków wydobytych z dołów śmierci oficerów polskich zamordowanych przez NKWD w Charkowie, Miednoje, Katyniu i Kijowie, zabytków z niemieckich obozów zagłady Żydów w Bełżcu i Sobiborze, szat wydobytych z kościołów w Lubiniu, Gdańsku, Toruniu, Lublinie, Warszawie, Gniewie, Piasecznie, Pszczynie i Szczuczynie. Za konserwację szat z Lublina otrzymała prestiżową nagrodę Unii Europejskiej - EUROPA NOSTRA 2002, a za konserwację obiektów wydobytych z dołów śmierci z 1940 - Srebrny Krzyż Zasługi i medale za aktywną współpracę z polskimi muzeami.

Jest autorką wielu publikacji związanych z konserwacją i kulturą materialną średniowiecza i czasów nowożytnych. W swoich opracowaniach porusza głównie zagadnienia związane z tkaninami i kostiumologią.

Zainteresowanych wczesnośredniowiecznymi początkami Gdańska zapraszamy serdecznie do Domu Uphagena w dniu 25 kwietnia 2018 r. o godz. 17-tej. WSTĘP WOLNY