Henryk Paner, Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku zaprasza na wystawę czasową
"Kultura funeralna nowożytnego Gdańska w świetle wykopalisk archeologicznych".
Wernisaż odbędzie się 27 października o godz. 12:00.
Wystawa czynna w dniach 28.10.2010-30.04.2011.
Godziny otwarcia:
poniedziałek - wystawy zamknięte
wtorek: 8:00-16:00
środa: 9:00-17:00
czwartek: 8:00-16:00
piątek: 8:00-16:00
sobota: 10:00-16:00
niedziela: 10:00-16:00
Kultura funeralna od zawsze poddawana była rygorom obyczajowym i restrykcjom religijnym. Reguły rządzące obyczajowością pogrzebową rzadko jednak znajdują odzwierciedlenie w przekazach pisanych, dlatego tak ważne dla poznania tego zagadnienia stają się badania archeologiczne cmentarzysk. Archeolodzy gdańscy, od kilkunastu lat prowadzący wykopaliska w obrębie historycznej części miasta w ramach badań inwestycyjnych, często stają przed koniecznością dokumentowania i częściowego zachowania niszczonych pochówków w kościołach i na cmentarzach przykościelnych.
Pozyskane w ten sposób zabytki w sposób bezpośredni ilustrują zwyczaje pogrzebowe dawnych mieszkańców Gdańska, który w okresie od XVII-XX wieku był miastem wielokulturowym, gdzie obok siebie żyli i umierali katolicy, protestanci i żydzi. Właśnie z uwagi na to zróżnicowanie kulturowe kolekcja gdańskich funeraliów ma szczególny charakter. Składają się na nią zarówno części stroju, przedmioty osobiste zmarłego, dewocjonalia, elementy dekoracyjne wnętrza trumny, jak i garnitury okuć zewnętrznych, w tym imienne szyldy trumienne.
Dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz pierwszy zaistniała możliwość zaprezentowania szerszej publiczności tych wyjątkowych zabytków w ramach wystawy: "Kultura funeralna nowożytnego Gdańska w świetle wykopalisk".
Kustosz wystawy:
Ewa Trawicka
Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku jest instytucją finansowaną ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego