stat
PATRONAT

Kultura futbolu - Kwartalnik Artystyczny Bliza po raz 11.

Zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu inaugurującym 2 (11) 2012 numeru Blizy z udziałem autorów oraz redakcji. Z wybitnymi postaciami polskiej literatury, profesorem Piotrem Śliwińskim oraz Anną Janko, rozmowę przeprowadzi Paweł Huelle. Jak zawsze numerowi towarzyszy temat przewodni, tym razem jest to "kultura futbolu".

Teksty w numerze ukazują związki między piłką nożną a kulturą, obyczajami, sposobem życia. Autorzy zastanawiają się nad znaczeniem futbolu dla funkcjonowania społeczeństwa, nad zwyczajami, jakie w nim panują, czy nad jego symboliką. Starają się określić różnice w podejściu do piłki nożnej w różnych krajach. Numer ma oczywiście związek z współorganizowaniem przez Polskę imprezy Euro 2012.

- Dziś dosłownie na każdym kroku widzimy oznaki wielkiego tego, co jedni określają świętem, a inni szaleństwem piłki nożnej. Święto i szaleństwo, o czym wiedzą dobrze nie tylko religioznawcy, często idą w parze. Jakkolwiek by zresztą tego zjawiska nie nazwać, faktem jest, że nie da się go uniknąć, także jako przedmiotu refleksji - mówi Adam Kamiński, sekretarz redakcji Blizy. - Piłka nożna spełnia wiele różnych funkcji. Wpływa na ludzkie zdrowie, charakter, świadomość, identyfikację. Wzmacnia więzi międzyludzkie i pomaga rozładowywać emocje. Jest wreszcie formą bezkrwawej rywalizacji, dzięki której społeczeństwa potrafią uniknąć prawdziwych wojen - dodaje.

Poza refleksją sportową odnajdziemy w numerze eseje, prozę i poezję wybitnych autorów, zapiski i recenzje dotyczące ważnych wydarzeń kulturalnych mijającego kwartału, rozmowy, a także wiele innych ciekawych i ważnych materiałów.

"Bliza" to pierwszy w historii magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. "Bliza" stara się łączyć wysoki, ogólno¬polski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Redagują: Paweł Huelle - redaktor naczelny; Adam Kamiński - sekretarz redakcji; Piotr Millati - redakcja eseju; Wojciech Boros - redakcja poezji.