stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu inaugurującym 2 (11) 2012 numeru Blizy z udziałem autorów oraz redakcji. Z wybitnymi postaciami polskiej literatury, profesorem Piotrem Śliwińskim oraz Anną Janko, rozmowę przeprowadzi Paweł Huelle. Jak zawsze numerowi towarzyszy temat przewodni, tym razem jest to "kultura futbolu".

maj 19

poniedziałek, g. 18:00

Wstęp wolny
sie 21-24

czwartek - niedziela, g. 09:00

Sopot
Wstęp wolny
Teksty w numerze ukazują związki między piłką nożną a kulturą, obyczajami, sposobem życia. Autorzy zastanawiają się nad znaczeniem futbolu dla funkcjonowania społeczeństwa, nad zwyczajami, jakie w nim panują, czy nad jego symboliką. Starają się określić różnice w podejściu do piłki nożnej w różnych krajach. Numer ma oczywiście związek z współorganizowaniem przez Polskę imprezy Euro 2012.

- Dziś dosłownie na każdym kroku widzimy oznaki wielkiego tego, co jedni określają świętem, a inni szaleństwem piłki nożnej. Święto i szaleństwo, o czym wiedzą dobrze nie tylko religioznawcy, często idą w parze. Jakkolwiek by zresztą tego zjawiska nie nazwać, faktem jest, że nie da się go uniknąć, także jako przedmiotu refleksji - mówi Adam Kamiński, sekretarz redakcji Blizy. - Piłka nożna spełnia wiele różnych funkcji. Wpływa na ludzkie zdrowie, charakter, świadomość, identyfikację. Wzmacnia więzi międzyludzkie i pomaga rozładowywać emocje. Jest wreszcie formą bezkrwawej rywalizacji, dzięki której społeczeństwa potrafią uniknąć prawdziwych wojen - dodaje.

Poza refleksją sportową odnajdziemy w numerze eseje, prozę i poezję wybitnych autorów, zapiski i recenzje dotyczące ważnych wydarzeń kulturalnych mijającego kwartału, rozmowy, a także wiele innych ciekawych i ważnych materiałów.

"Bliza" to pierwszy w historii magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. "Bliza" stara się łączyć wysoki, ogólno¬polski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

Redagują: Paweł Huelle - redaktor naczelny; Adam Kamiński - sekretarz redakcji; Piotr Millati - redakcja eseju; Wojciech Boros - redakcja poezji.