stat
Impreza już się odbyła

Kultura i władza: partycypacja muzealna w PRL. Przypadek Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Zapraszamy na wykład oparty na materiałach z archiwum GTPS: "Kultura i władza: partycypacja muzealna w PRL. Przypadek Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.".

gru 22

niedziela, g. 10:00

Gdańsk Dwór Artusa, Długi Targ 43/44
bilety 55 zł
ulgowy 30-45 zł
Wykład poświęcony będzie analizie zjawiska partycypacji muzealnej w kontekście Polski Ludowej, skupiając się na działalności Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (GTPS) oraz projektu Rozmowy o sztuce w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Omawiając koncepcję partycypacji muzealnej, niniejszy wykład rozważać będzie jej demokratyzujący charakter oraz kluczowe pytanie o to czy w systemie niedemokratycznym, takim jak PRL, mogła istnieć rzeczywista partycypacja publiczności w działalności muzeów. Analiza działalności GTPS, które aktywnie wspierało dostęp do sztuki i kultury oraz organizowało wydarzenia promujące sztukę i dyskusję, posłuży jako punkt wyjścia do szerszej refleksji nad możliwościami i ograniczeniami demokratyzacji kultury w warunkach ograniczonej wolności.

Marta Gałuszka jest doktorantką w Szkole Doktorskiej Historii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz przewodniczką i edukatorką w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, instytucji poświęconej powojennej historii miasta. Jej praca doktorska bada historię partycypacji muzealnej w Polsce oraz ewolucję idei angażowania publiczności w działalność instytucji kultury. Jej badania koncentrują się na koncepcji demokratyzacji muzeów, własności narracji muzealnej oraz wykorzystaniu narzędzi Web 2.0 w partycypacji. Jej ogólne zainteresowania badawcze dotyczą relacji między muzeami a ich publicznością, roli instytucji kultury w konstruowaniu pamięci zbiorowej oraz edukacyjnej funkcji muzeów.