stat
Impreza już się odbyła

W związku z zamknięciem miejskich placówek kulturalnych, Wydział Kultury we współpracy z gdyńskimi instytucjami, fundacjami i animatorami przygotował dedykowaną ofertę kulturalną dostępną online, pod hasłem "Kultura łączy siły".

sty 19

niedziela, g. 12:00

Gdańsk,
bilety 33 zł
Kup bilet
wrz'25 28

niedziela, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 125 - 185 zł
Kup bilet
27.O4 / PN / KINO / 18.OO

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


"Antek" / reż. Sylwia Galon / Gdyńska Szkoła Filmowa
Nostalgiczny dokument powstał z fragmentów archiwalnych amatorskich nagrań filmowych przekazanych przez mieszkańców Gdyni. W ramach otwartej zbiórki materiałów filmowych, ogłoszonej w 2016 roku z okazji 90-lecia miasta, udało się zebrać blisko 140 godzin materiału. Były to głównie nieme filmy czarno-białe i kolorowe, zarejestrowane na taśmach, kasetach VHS i innych nośnikach. Najstarsze wykorzystane w filmie ujęcia pochodzą z lat 50. ubiegłego stulecia. Najnowsze dotyczą wydarzeń 1989 roku. Dominują sceny z życia codziennego gdynian - spotkania rodzinne, spacery, przejażdżki samochodem, zabawy z psem - z miastem w tle. Uroczysta premiera filmu "Gdynia. Moje miasto", z udziałem jego współtwórców, odbyła się w Gdyńskim Centrum Filmowym 10 lutego 2018 roku, w dniu 92. urodzin Gdyni.

22.OO / "Czułość" / reż. Emilia Zielonka / Gdyńska Szkoła Filmowa
Historia pary dwudziestolatków, która spodziewa się dziecka. Nie wiedzą jak sobie z tym poradzić. Pod wpływem napięć i emocji decydują się rozstać, a dziecko oddać do adopcji. Nie jest im z tym łatwo. Do porodu zostały dwa miesiące. Dochodzi do rozmów i przeżyć kluczowych dla całego ich życia.

28.O4 / WT / LITERATURA / 18.OO / "Małe matczyzny"

Goście: Małgorzata Lebda, Zyta Rudzka, Waldemar Bawołek
Rozmawiają: Monika Ochędowska i Justyna Sobolewska
Spotkanie w ramach Festiwalu Miasto Słowa 2019

O miejscach małych, prywatnych, matczynych i zupełnie innych, gdzie  tożsamości się nie lepi, nie kształtuje, ale gdzie tożsamość sama się rodzi, porozmawia troje niezwykle wyważonych, ale jednocześnie wyrazistych twórców.  

29.O4 / ŚR / WARSZTATY

18.OO / Nauka stepowania od podstaw
Prowadzenie: Karol Drzewoszewski

3O.O4 / CZW / WYKŁAD / 18.OO

Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20. XX wieku w obiektywie Romana Morawskiego

Oprowadzenie po wystawie online: Dariusz Małszycki / Muzeum Miasta Gdyni

Port gdyński i powstające wraz z nim miasto należą do najważniejszych polskich przedsięwzięć gospodarczych XX wieku. Dokumentacją wizualną tego procesu zajmowało się wielu fotografów z całego kraju. Jednym z nich był Roman Morawski, który w swoich pracach uwiecznił nie tylko rozwój nabrzeża czy Marynarki Wojennej RP, ale również codzienne sceny z życia miasta i jego mieszkańców. Wystawa "Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20. XX wieku w obiektywie Romana Morawskiego", której wernisaż odbędzie się 29 listopada w Muzeum Miasta Gdyni, przenosi nas w czasy, gdy Gdynia przeistaczała się ze wsi w duży port i miasto.

Roman Morawski (1883-1931) był prawdopodobnie pierwszym fotografem, który na stałe osiedlił się w Gdyni. Ten pochodzący ze Lwowa handlowiec i fotograf przybył do Gdyni w 1921 roku. Przy ul. Starowiejskiej 2 otworzył pierwszą w Gdyni hurtownię materiałów piśmienniczych i biurowych. W tym samym miejscu prowadził także hurtową i detaliczną sprzedaż wyrobów tytoniowych. Był jednym z założycieli Towarzystwa Kupców Samodzielnych w Gdyni. Oprócz handlu zajmował się również fotografowaniem. Przy Szosie Gdańskiej 71 (obecnie ul. Morska) prowadził zakład fotograficzny - formalnie zarejestrowany na jego żonę Sewerynę. Zmarł 12 listopada 1931 roku, został pochowany na Cmentarzu Witomińskim.

Jest autorem wielu pocztówek fotograficznych z widokami Gdyni, w tym również budującego się portu. W swoich pracach uwiecznił rozwój Marynarki Wojennej RP, floty wojennej, ale też ludzi, którzy tworzyli port i miasto - od bezimiennych robotników i marynarzy przez przedstawicieli administracji samorządowej po dostojników odwiedzających Gdynię. Na pocztówkach fotograficznych autorstwa Romana Morawskiego - których jedyną taką kolekcję (ponad 330 sztuk) zgromadziło Muzeum Miasta Gdyni - można prześledzić, jak powstawała Gdynia.

Pewnym paradoksem jest to, że Romana Morawskiego, który stworzył setki fotografii, znamy jedynie z dwóch, niezbyt wyraźnych zdjęć zachowanych w zbiorach Muzeum Miasta Gdyni. Podobnie jak jego biografia, także jego wizerunek pozostają więc dla nas wciąż zagadką.

Kurator: Dariusz Małszycki

Zespół kuratorski: Agata Abramowicz, Agnieszka Drączkowska, Katarzyna Piotrowska, Tomasz Sosnowski, Marcin Szerle

Współpraca: Jacek Friedrich, Mateusz Kozielecki, Anna Lipińska, Barbara Mikołajczuk, Ewa Siwek, Marek Wawrzynkowski, Patrycja Wójcik, Gabriela Zbirohowska-Kościa

Projekt wykonawczy wystawy: Grzegorz Domowicz
Projekt graficzny: annakasper.pl, Kasper Skirgajłło-Krajewski
Wystawa dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

1.O5 / PT / MUZYKA / 18.OO / koncert kolektywu "Druga Fala"

Nagranie archiwalne