stat
Impreza już się odbyła
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

W związku z zamknięciem miejskich placówek kulturalnych, Wydział Kultury we współpracy z gdyńskimi instytucjami, fundacjami i animatorami przygotował dedykowaną ofertę kulturalną dostępną online, pod hasłem "Kultura łączy siły".

gru 8

niedziela, g. 12:00

bilety 30,90 zł
przedsprzedaż 19,90 - 28,90 zł
4.O5 / PN / KINO

18.OO / "Więcej niż miód" / reż. Markus Imhoof
Austria/Niemcy/Szwajcaria, 2012, 90 min


Pszczoły to nie tylko istotne ogniwo ziemskiego ekosystemu, lecz również ważny czynnik plonotwórczy. Zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą - jak twierdził Einstein - ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Nominowany do Oscara reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. W ciągu ostatniej dekady wyginęły ich miliony. Czy to oznacza, że czeka nas totalny kryzys?

Wykorzystując najnowszą technologię, umożliwiającą obserwację niewidocznych gołym okiem zjawisk, Imhoof z własnej perspektywy pokazuje rolę i piękno pszczół, a także fatalizm ich losu. Podróżując z kamerą po całym świecie: od Europy po USA, Australię i Chiny, filmuje tereny, na których zamieszkują pszczoły, a za pomocą mikroskopowych zdjęć pokazuje jak żyją i zachowują się w gniazdach i ulach. W filmie poznajemy pszczelarzy, naukowców i rolników, owładniętych pasją do pszczół i pragnących poznać tajemnicę ich masowej śmierci. Pomimo wieloletnich badań, dokładny powód tego zjawiska nie jest znany i stanowi przedmiot spekulacji. Być może jest to skutek zanieczyszczenia środowiska, stosowania pestycydów, antybiotyków, niedożywienia, chorób bakteryjnych i pasożytniczych, przepracowania pszczół lub wszystkiego naraz. Imhoof stara się pokazać międzynarodowy zasięg tego zjawiska, dokumentując przebieg, jaki ma ono w różnych częściach świata. W Chinach doszło już nawet do tego, że rolnicy zatrudniają ludzi, którzy zamiast pszczół zapylają rośliny.
Bez pszczół świat całkowicie się zmieni, o ile w ogóle uda mu się przetrwać. Imhoof stara się zapobiec temu zjawisku. "Chcę uświadomić ludziom dramat sytuacji pokazując jej szerszy kontekst, jakim jest pęd, wywoływany przez stale rosnącą piramidę globalnej ekonomii. Dlatego oddałem w tym filmie głos pszczołom. Pozwoliłem, aby świat poznał je lepiej. Dziś doszło do tego, że pszczoły muszą walczyć z neoliberalnymi rynkami ekonomicznymi, bo traktowane są jak maszyny do pracy, uruchamiane przez guzik. Ten film przypomina Dzisiejsze czasy (Modern Times) Charlesa Chaplina, ale opowiedziany jest z perspektywy pszczół".

Uwaga! produkcja będzie dostępna tylko 4 maja na Facebooku Gdyni Kulturalnej.

5.O5 / WT / LITERATURA

18.OO / Serwis literacki


Szymon Kloska i Tomasz Pindel polecają książki
Szymon Kloska - krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: "WOK - Wszystko o Kulturze", "Książki na Lato" i "Myślnik". Od przeszło dekady współprowadzi audycję "Piątka z literatury" w RMF Classic. Wieloletni pracownik Instytut Książki, od stycznia 2017 roku związany z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO. Współtwórca Festiwalu Literatury dla Dzieci. Jest rzecznikiem Nagrody Literackiej Gdynia i kuratorem Festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy Nagrodzie. 

Tomasz Pindel - tłumacz, wykładowca i znawca literatury hiszpańskojęzycznej, autor książek: "Mario Vargas Llosa. Biografia" (2014), "Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody (2018), powieści Czy to się nagrywa?" (2011) oraz scenariusza do komiksu "W głowie tłumaczy" (2019). Od ponad dekady współprowadzi "Piątkę z literatury" w RMF Classic.

18.3O / Czas na książki!

Emilia Smentek poleca swoją listę książek do przeczytania / Cafe Księgarnia Vademecum

6.O5 / ŚR / WARSZTATY
18.OO / robimy ochronne przyłbice / Mozi / TuBaza


Mozi - zespół projektantów, architektów i konstruktorów, których połączyła twórcza pasja, otwartość i umiłowanie prostoty oraz naturalnych tworzyw. Tym razem pokażą jak wykonać obecnie najbardziej porządny przedmiot - ochronne przyłbice.

7.O5 / CZW / WYKŁAD
18.OO / Święta Góra - od kapliczki po fermę lisów. Spacer Online!


oprowadzenie: Michał Miegoń / Inne Szlaki
29.04.2020 minęło 90 lat od momentu włączenia Chyloni w granice Gdyni. Z tej okazji Michał Miegoń (gdyńska fundacja Inne Szlaki) przygotował spacer po Świętej Górze i okolicznym leśnym szlaku zwanym potocznie 'Rogalem'.

Czym była polana Vossa? Z jakim groźnym psem wiążą się dzieje pobliskiej fermy lisów? Jaka jest historia niezwykłej figurki Świętego Mikołaja i kim był Feliks Weseli? Wreszcie - dlaczego z góry zniknęło tak wiele urobku?

19.OO / Moda XX wieku - największe skandale / Agata Braun

Jeśli o tym pomyślicie w kontekście całej historii ludzkości, 100 lat nie wydaje się długim okresem czasu. Ale w kontekście historii mody, rewolucja w ubiorze, jakiej doświadczyliśmy, jest druzgocąca. To przeskok ze ściskających żebra gorsetów i spódnic do kostek, do sportowych legginsów Nike i Vansów, które być może macie teraz na sobie... o tym opowie Agata Braun, gdyńska animatorka, znawczyni trendów i aktorka (fundacja "A może by...").

8.O5 / PT / MUZYKA

/ 18.OO / Sax Club Pana Dyakowskiego / cz. 1, 2
/ Przemek Dyakowski i Kamil Wicik - o muzyce i nie tylko... / podcast radiowy udostępniony dzięki materiałom Radia Gdańsk