Kultura łączy siły Gdynia Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Kultura łączy siły

W związku z zamknięciem miejskich placówek kulturalnych, Wydział Kultury we współpracy z gdyńskimi instytucjami, fundacjami i animatorami przygotował dedykowaną ofertę kulturalną dostępną online, pod hasłem "Kultura łączy siły".

25.O5 / PN / KINO

18.OO / "Turysta" / reż. Ruben Ostlund
Dania/Francja/Norwegia/Szwecja, 2014, 118 min


Tomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na kilka dni na narty. Chcą spędzić sielankowe krótkie zimowe wakacje w jednym z luksusowych hoteli. Pogoda dopisuje, świeci słońce, a ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina. Ebba instynktownie chroni swoje dzieci, Tomas natomiast zabiera telefon i ucieka. Nikomu nic się nie stało, ale po czymś takim trudno żyć tak, jak kiedyś. Tomas i Ebba starają się ocalić związek, ale najpierw muszą przemyśleć, kim są i jakie role pełnią. Sytuacja się komplikuje, gdy na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice. Czy Tomas i Ebba będą na tyle odważni, aby pokonać własne słabości i uratować ich małżeństwo?

Turysta to inteligentna intymna tragikomedia psychologiczna, przypominająca Rzeź Romana Polańskiego lub Lśnienie Stanleya Kubricka. Oparty na zaczerpniętej z biografii reżysera historii film nagrodzony Nagrodą Un Certain Regard na festiwalu w Cannes w 2014 roku i zgłoszony jako szwedzki kandydat do Oscara, jest też ciekawym przykładem rodzinnego dramatu. Jest nie tylko wnikliwą i dającą do myślenia wiwisekcją ról, jakie współczesne społeczeństwo nakłada na kobietę i mężczyznę będących razem w związku, lecz również ciekawą analizą sytuacji kryzysowych, jakie mogą się w nim pojawić. To również interesująca filmowa obserwacja mechanizmów działania pierwotnych ludzkich instynktów, a także ich wpływu na reakcje i zachowanie ludzi. Wykorzystujący najnowocześniejsze efekty specjalne film zachwyca inteligentną tragifarsową stylistyką, jakością i perfekcjonizmem zdjęć, zwłaszcza sceny zejścia lawiny, uznaną za najlepszą tego typu scenę w historii kina i naturalistycznej gry aktorskiej, w szczególności Lisy Loven Kongsli, Johannesa Kuhnke i Kristofera Hivju. "Indiewire" podało 5 powodów, dla których Turysta powinien być nominowany do Oscara: to film dyskursywny, o którym widz długo będzie rozmawiał po wyjściu z kina, jest niesamowicie zabawny, główni bohaterowie to para małżeńska, która z trudem znosi siebie nawzajem, film momentami przypomina Lśnienie, a Ruben Östlund jest wyniesiony na piedestał przez wielu naszych ukochanych europejskich twórców.

Uwaga! produkcja będzie dostępna tylko 25 maja na Facebooku Gdyni Kulturalnej.

26.O5 / WT / LITERATURA
18.OO / Serwis literacki vol. 4


Szymon Kloska i Tomasz Pindel polecają książki

Szymon Kloska - krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: "WOK - Wszystko o Kulturze", "Książki na Lato" i "Myślnik". Od przeszło dekady współprowadzi audycję "Piątka z literatury" w RMF Classic. Wieloletni pracownik Instytut Książki, od stycznia 2017 roku związany z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO. Współtwórca Festiwalu Literatury dla Dzieci. Jest rzecznikiem Nagrody Literackiej Gdynia i kuratorem Festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy Nagrodzie. 

Tomasz Pindel - tłumacz, wykładowca i znawca literatury hiszpańskojęzycznej, autor książek: "Mario Vargas Llosa. Biografia" (2014), "Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody (2018), powieści Czy to się nagrywa?" (2011) oraz scenariusza do komiksu "W głowie tłumaczy" (2019). Od ponad dekady współprowadzi "Piątkę z literatury" w RMF Classic.

27.O5 / ŚR / WARSZTATY
18.OO / Eko Gdynia / prowadzenie: Izabela Ryska


Prowadzenie: Izabela Ryska - absolwentka kierunku Biotechnologia leków Politechniki Gdańskiej, Wydział Chemiczny (2015). Ścieżkę zawodową związała z naturalnymi kosmetykami. Uczy jak tworzyć kosmetyki oraz pielęgnować skórę w sposób naturalny. Od listopada 2015 r. pracowała nad autorskim składem kosmetyku. Stworzyła projekt świecy do masażu. Świeca podczas topienia zamienia się w olejek do masażu o temperaturze zbliżonej do temperatury ludzkiego ciała. Pomysł został doceniony przez miasto Gdynię, jest laureatką Konkursu Gdyński Biznesplan 2017. Izabela prowadzi szkolenia z naturalnych kosmetyków w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku, w Szkołach Żak, TEB oraz w Studium.

28.O5 / CZW / WYKŁAD

18.OO / Edukacja zdalna - czy to się może udać? / prowadzenie: prof Jacek Pyżalski
19.OO / Gadżety, których już się nie używa, a kiedyś były MUST HAVE, każdej stylizacji / prowadzenie: Agata Braun

Ubranie to kod, który dzięki nabytym umiejętnościom społecznym jesteśmy w stanie interpretować. Istnieją jednak takie części garderoby, które znamy z widzenia i z wielu powodów nie potrafimy lub boimy się z nimi zaprzyjaźnić. Czym były męskie getry, co wolno włożyć do butonierki i dlaczego wciąż zapominamy o rękawiczkach - na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas dzisiejszego spotkania z modą XX wieku i nie tylko.

29.O5 / PT / MUZYKA
18.OO / Sax Club Pana Dyakowskiego / cz. 3, 4


Przemek Dyakowski i Kamil Wicik - o muzyce i nie tylko... / podcast radiowy udostępniony dzięki materiałom Radia Gdańsk

18.OO / Gadecki - Lekcje improwizacji / koncert LIVE! / Klub Desdemona