stat
Impreza już się odbyła

Kultura łączy siły

W związku z zamknięciem miejskich placówek kulturalnych, Wydział Kultury we współpracy z gdyńskimi instytucjami, fundacjami i animatorami przygotował dedykowaną ofertę kulturalną dostępną online, pod hasłem "Kultura łączy siły".

lis 3-5

niedziela - wtorek, g. 10:00 - 20:00

bilety 16 zł
ulgowy 10 zł
1.O6 / PN / KINO

18.OO / "Alfabet" / reż. Erwin Wagenhofer
Austria, 2013, 113 min


98% dzieci po urodzeniu ma wysokie IQ, ale po ukończeniu szkoły zaledwie 2% z nich osiąga takie same wyniki. Wszystkiemu winna jest przesadnie ustandaryzowana edukacja oparta na współzawodnictwie i wymiernych ocenach, która zabija dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, ucząc szablonowego sposobu myślenia. Nowy film Erwina Wagenhofera, twórcy "Nakarmimy świat" i "Zaróbmy jeszcze więcej".
"Alfabet" pokazuje, w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób patrzenia na świat i kształtuje naszą osobowość. Dolina Śmierci jest w filmie metaforą. W tym najbardziej gorącym miejscu na świecie nie rośnie nic, bo deszcz praktycznie tu nie pada. Gdy jednak w 2005 roku spadło go kilka centymetrów, w Dolinie pojawiły się kwiaty. Podobnie jest z ludzkim umysłem, który w sprzyjających warunkach również może rozkwitnąć. Jednak Sir Ken Robinson, ekspert od spraw edukacji, otwarcie przyznaje, że współczesny świat w sposób systematyczny niszczy potencjał wyobraźni zarówno w dzieciach, jak i w dorosłych. Obserwujemy, jak wygląda ten proces na świecie. Yang Dongping, profesor z pekińskiego Institute of Technology, narzeka na coraz silniejsze traktowanie edukacji w Chinach w kategoriach rynkowych, co wciąga dzieci w niebezpieczną spiralę współzawodnictwa. Z drugiej strony niemiecki specjalista w tej dziedzinie - Andreas Schleicher dostrzega zalety wprowadzenia międzynarodowych standardów w zakresie testów, bo dają one równe szanse dzieciom. Tego typu rozwiązanie krytykuje jednak niemiecki badacz mózgu Gerald Hüther, a także francuski kreatywny edukator dzieci Arno Stern, którego syn André nigdy nie chodził do szkoły, a świetnie daje sobie dziś radę, jak również Pablo Pineda Ferrer, znany z filmu "Ja też!" pierwszy student z syndromem Downa, któremu udało się ukończyć uniwersytet. Uwaga! produkcja będzie dostępna tylko 1 czerwca na Facebooku Gdyni Kulturalnej.

2.O6 / WT / LITERATURA

18.OO / Serwis literacki vol. 5


Szymon Kloska i Tomasz Pindel polecają książki, tym razem dla dzieci!

Szymon Kloska - krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: "WOK - Wszystko o Kulturze", "Książki na Lato" i "Myślnik". Od przeszło dekady współprowadzi audycję "Piątka z literatury" w RMF Classic. Wieloletni pracownik Instytut Książki, od stycznia 2017 roku związany z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO. Współtwórca Festiwalu Literatury dla Dzieci. Jest rzecznikiem Nagrody Literackiej Gdynia i kuratorem Festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy Nagrodzie. 

Tomasz Pindel - tłumacz, wykładowca i znawca literatury hiszpańskojęzycznej, autor książek: "Mario Vargas Llosa. Biografia" (2014), "Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody (2018), powieści Czy to się nagrywa?" (2011) oraz scenariusza do komiksu "W głowie tłumaczy" (2019). Od ponad dekady współprowadzi "Piątkę z literatury" w RMF Classic.

3.O6 / ŚR / WARSZTATY

18.OO / Pogłębianie świadomości ciała, umysłu i ruchu


Prowadzenie: Katarzyna Pastuszak
Tancerka/performerka, reżyserka i dyrektor artystyczna Amareya Theatre & Guests (Gdańsk); wykładowca akademicki i badaczka teatru i tańca (Uniwersytet Gdański); w 2015 otrzymała prestiżowe stypendium MKIDN "Młoda Polska" na realizację projektu spektaklu "Kantor_Tropy"; w 2015 była także nominowana do prestiżowej nagrody "Splendor Gedanensis" za reżyserię spektaklu "Nomadka", który prezentowany był m.in. na Grenlandii, w Japonii i Turcji. W 2014 opublikowała pracę doktorską pt. "Ankoku butō Hijikaty Tatsumiego - teatr ciała-w-kryzysie". W 2019 spektakl "Cztery" Teatru Amareya i Teatru A Part został wybrany do głównego programu Polskiej Platformy Tańca 2019 - Gdańsk.

4.O6 / CZW / WYKŁAD

18.OO / Pieniądze i relacje międzyludzkie


prowadzenie: Agata Gąsiorwska / Uniwersytet SWPS
Zgodnie z teorią Margaret Clark, całe spektrum relacji międzyludzkich można podzielić na relacje oparte na wspólnocie oraz na wymianie. Te dwa rodzaje funkcjonowania społecznego opierają się na odmiennych normach, zasadach i mechanizmach. W przypadku relacji opartych na wymianie, podstawowym standardem funkcjonowania jest mierzenie wartości za pomocą pieniędzy. W swoim wykładzie prof. Agata Gąsiorowska przedstawia wyniki empirycznych badań, które pokazują, w jaki sposób świat pieniędzy wpływa na funkcjonowanie ludzi.

5.O6 / PT / MUZYKA
18.OO / Tropical Soldiers in Paradise / koncert


Koncert pierwotnie zaplanowany w związku z wydaniem nowego albumu w trójmiejskiej wytwórni Coastline Northern Cuts (28.04.2020). Marcin Sojka na ksylofonie i MPC, Bartosz Krajewski na kongach, Maciej Łepkowski na gitarze, Grzesiek Pałka na puzonie i Kuba Łupiński na trąbce. Muzykę TSiP można opisać kilkoma hasłami: Marzenia O Byciu Producentem Jak Madlib, Fela Kuti, Hip Hop Lata 90, Luźne Brzmienia, Dialogi Między Dętkami, Meteopatia,Tropikalne Soundy, Delaye i Pogłosy, Fale, Pogłosy, Fairtrade, Mozambique, Son Montuno, Habana Vieja, Palo Columbia, Afro-Cuban Santeria, Plena Portoriqueña, Samba de Janeiro.

6.O6 / SB
18.OO / Strona Czynna - premiera #2 / live streaming / spotkanie


Zapraszamy na spotkanie redakcji kwartalnika literackiego Strona Czynna z autorami najnowszego numeru w Klub Desdemona.

Już niebawem w sieci pojawi się drugi numer kwartalnika. Z powodu pandemii spotkanie z udziałem publiczności nie mogło się odbyć. Żeby nie zostawić miłośników literatury z niczym, reprezentacja redakcji w składzie Iwo Sadecki i Kamil Galus, spotka się z autorami - Karoliną Sałdecką i Jakubem Nogą, aby porozmawiać o ich twórczości, której próbkę znajdziecie w drugim numerze.

Wydarzenie finansowane ze środków Miasta Gdyni w ramach programu Gdyński Falochron Kultury.
Organizatorem koncertu jest Fundacja 4 Sztuki.

21.OO / Leśne Zwierzęta / live streaming / koncert

Leśne Zwierzęta wychodzą z ukrycia. Zapraszamy na transmisję koncertu zespołu w Klub Desdemona.

Zespół Leśne Zwierzęta powstał w 2018 roku. Należą do niego członkowie Gdynia Improvisers Orchestra. W większości są to absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Założycielami projektu są Emilia Pollok oraz Michał Andrys - kompozytorzy muzyki i autorzy tekstów piosenek zespołu. Jako duet muzyczny współpracują już ze sobą ponad 10 lat. Leśne Zwierzęta to ich najnowszy wspólny projekt, który miał premierę w ramach składanki 1988-2018, na której umieścili swoją interpretację utworu zespołu Apteka pt. "Synteza". Debiut sceniczny nastąpił w czerwcu 2019 roku podczas serii koncertów promujących wydawnictwo w Muzeum Miasta Gdyni. Zespół miał również przyjemność zagrać w zeszłym roku w Klubie Ucho podczas koncertu Apteki, supportując ją wraz z projektem Druga Fala (w którym Emilia oraz Michał brali czynny udział).

Muzyczne klimaty, w jakich porusza się zespół Leśne Zwierzęta to rock psychodeliczny z elementami elektroniki, muzyki etnicznej oraz jazzu. W instrumentarium zespołu znajdują się m.in. gitary elektryczne, syntezatory oraz instrumenty dęte.

W lutym tego roku zespół Leśne Zwierzęta zaczął pracę nad swoim debiutanckim albumem, na którym znajdą się jego autorskie kompozycje. Album ma zawierać utwory znane z koncertów oraz nowe premierowe kompozycje. Zespół planuje również zaproszenie do jego realizacji innych muzyków.

Skład zespołu Leśne Zwierzęta:
Emilia Pollok - wokal, syntezator
Michał Andrys - gitara elektryczna i akustyczna, syntezatory
Maksymilian Kreft - perkusja
Filip Arasimowicz - gitara basowa, kontrabas
Jakub Klemensiewicz - saksofon
Adam Skorczewski - trąbka

Koncert finansowany ze środków Miasta Gdyni w ramach programu Gdyński Falochron Kultury.
Organizatorem koncertu jest Fundacja 4sztuki.