stat
Impreza już się odbyła
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

W związku z zamknięciem miejskich placówek kulturalnych, Wydział Kultury we współpracy z gdyńskimi instytucjami przygotował dedykowaną ofertę kulturalną dostępną online.

sty 20

poniedziałek, g. 20:00

bilety 19,90-34,90 zł
Incjatywa pod hasłem "Kultura łączy siły" wystartowała z pokazem filmowym "Matka", który wyreżyserował Łukasz Ostalski - absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Od 16 marca na Facebooku oraz kanale YouTube Gdyni Kulturalnej, codziennie od godziny 18.00 można oglądać propozycje nagrań, związane z kulturą, czy też psychologią. Są to zarówno nowe nagrania, zrealiowane na potrzeby inicjatywy "Kultura łączy siły", jak i archiwalne zapisy wydarzeń kulturalnych. A wszystko we współpracy z miejskimi instytucjami, animatorami oraz ekspertami.

6.O4 / PONIEDZIAŁEK / KINO

/ 18.OO / pokaż dokument / CZ.2 / DOM FILMOWY


W 2019 roku ekipa Domu Filmowego realizowała projekt "Pokaż dokument". Uczniowie klas siódmych z czterech gdyńskich szkół brali udział w warsztatach realizacji filmu dokumentalnego. Sprawdzali się jako członkowie zespołów filmowych - reżyserzy, scenarzyści, operatorzy kamery i dźwiękowcy. W zrealizowanych przez siebie filmach powiedzieli m.in. o swojej pasji i przyjaźni (Rugby łączy), sposobach na radzenie sobie z trudnymi emocjami (Sztuka wyboru). Czasami pretekstem do powstania filmu był zwykły przypadek i chęć rywalizacji (Słodki zakład). Zapraszamy!
Opisy filmów:

Słodki zakład
Czasem pomysł na film powstaje zupełnie nieoczekiwanie. Tak było w tym przypadku. Zakładamy się kto zrobi lepsze ciasto! Chłopaki czy dziewczyny? Zobaczcie jak wygląda cukiernicza rywalizacja dwóch drużyn. Kto wygrał? Komu na co dzień łatwiej w życiu - mężczyznom czy kobietom? Czy możliwa jest damsko-męska przyjaźń? Co myślą na ten temat siódmoklasiści?

Rugby łączy
Rugby to najbrutalniejszy sport zespołowy świata, w którym najważniejszy jest... szacunek dla przeciwnika. Adam i Paula - młodzi bohaterowie filmu "Rugby łączy" wprowadzą nas w świat swojej pasji i wyjątkowej wieloletniej przyjaźni, którą zgodnie nazywają "bromancem".

Sztuka wyboru
Każdy z nas ma swój własny świat, przestrzeń w którą ucieka w trudnych momentach. Nie zawsze chcemy się nią dzielić na zewnątrz. Bohaterowie filmu "Sztuka wyboru" zdecydowali się zaprosić widzów do swojego intymnego świata i pokazać różne oblicza radzenia sobie z samotnością i problemami.

/ 2O.OO / MLEKO / reż. Urszula Morga / Gdyńska Szkoła Filmowa

Urszula Morga ukończyła Organizację Produkcji Filmowej i TV na Wydziale Radia i TV im. K.Kieślowskiego. Pracowała jako asystent reżysera, kierownik produkcji oraz reporter radiowy. Od 2006 prowadzi pracownię animacji Esy-floresy. Autorka wideoklipów wielokrotnie nominowanych do Nagrody Yach Film. W 2014 otrzymała Nagrodę Drewnianego Yacha. W 2016 roku ukończyła Wydział Reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Jej dyplomowy film "Mleko" był pokazywany na kilkudziesięciu festiwalach na całym świecie.

O filmie:
Ewa jedzie z córką do domu nad jeziorem. Mają przygotować młodzieżową imprezę z okazji 18-tych urodzin córki. Julka bez zapowiedzi zabiera ze sobą chłopaka. Matka wyraźnie nie akceptuje jego obecności, chce się go pozbyć. Im bardziej próbuje to zrobić tym tym bardziej odkrywa, że największą walkę będzie musiała stoczyć z samą sobą.

/ 21.OO / Był sobie las / reż. Luc Jacquet

Jak naprawdę wygląda głębia tropikalnych lasów i jakie tajemnice skrywa? Jakie rośliny tam rosną i w jakim tempie? Po nagrodzonym Oscara® słynnym Marszu pingwinów Luc Jacquet zabiera nas w kolejną fascynującą podróż do świata natury - tym razem w głąb tajemniczych i mało znanych do tej pory lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za "zielone płuca" naszej planety. Zapierający dech w piersiach film pokazuje, jak wygląda cud tamtejszej przyrody. Obserwujemy cykl życia lasów pierwotnych i wtórnych, dowiadujemy się, jak wygląda ich ekosystem, poznając nieznany i niepokazywany dotąd świat natury, który rządzi się własnymi prawami i zasadami, a w dodatku jest w stanie ciągłego wzrostu i odnowy.


7.O4 / WTOREK / LITERATURA

/ 18.OO / Spotkanie z Jerzym Pilchem
w ramach Nagrody Literackiej GDYNIA 2018

/ 2O.OO / Thomas Keneally - Writers in Motion
Audiowizualna biblioteka pisarzy

Wywiad z Thomasem Keneallym przeprowadzony w Krakowie w ramach projektu Writers in Motion.

Materiał udostępniony na podstawie współpracy Gdyni Kulturalnej z Krakowem Miastem Literatury UNESCO.

Thomas Keneally (ur. 7 października 1935) - pisarz australijski. Keneally jest autorem powieści historycznych opisujących stosunki między osadnikami z Europy a Aborygenami (Bring Larks and Heroes). Jako jeden z nielicznych pisarzy australijskich sięga w swoich książkach do historii Europy: Joanna d'Arc: Krwi czerwona, siostro różo, Gossip from the Forest - powieść, która opisuje traktaty rozbrojeniowe po I wojnie światowej, Season in Purgatory - książka o partyzantce Tito w Jugosławii. Największą sławę i Nagrodę Bookera za 1982 przyniosła Keneally'emu powieść Arka Schindlera o losie Żydów w Krakowie, którą jako Listę Schindlera zekranizował w 1993 Steven Spielberg.

8.O4 / ŚR / WARSZTATY

/ 18.OO / EKO GDYNIA - eko KOSMETYKI / CZ.1


Każdy warsztat w postaci filmu będzie trwał 15-30 min. Uczestnicy dowiedzą się jak krok po kroku stworzyć naturalne kosmetyki. Dostaną informacje gdzie kupić poszczególne składniki, aby stworzyć swoje produkty.

/ 2O.OO / SZTUKA MÓWIENIA / CZ.3

Jak "wydobyć" z siebie głos? Jak nauczyć się odpowiedniej wymowy? Aby rozwijać sztukę mówienia, ważne są techniki i ćwiczenia. Polecamy warsztaty z dr Grzegorzem Piotrowskim (wykładowca UG)

9.O4 / CZWARTEK / KONCERT

/ 2O.OO / KONCERT Adama Piórkowskiego DLA GDYNI KULTURALNEJ

1O.O4 / PIĄTEK

/ 18.OO / Rozmowy paschalne. O lęku i nadziei z ks. Jackiem Sochą rozmawia dr hab. Artur Szutta - filozof, prof. UG

Przeczytaj także