Zapraszamy na 4- dniowy Kurs Mistrzowski dla Śpiewaków otwarty dla publiczności w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn" 2022.
Pedagodzy kursu:prof. dr hab. Bogdan Makal /AM Wrocław/, dr Jacek Szymański /Gdańsk/
Pianista akompaniator: dr hab. Anna Mikolon
Uczestnicy: studencie i absolwenci polskich uczelni muzycznych
prof. dr hab. Bogdan MakalŚpiew solowy studiował w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Wrocławiu, gdzie był stypendystą MKiS (dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. K. Myrlaka). Brał udział w kilkunastu konkursach organizowanych przez Akademię Muzyczną we Wrocławiu, Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze oraz Akademię Bachowską Helmuta Rillinga. Jest laureatem II nagrody oraz nagrody specjalnej za wykonanie pieśni S. Moniuszki w Warszawie (1989), III nagrody specjalnej na Ogólnouczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej (Warszawa 1991), II nagrody i nagrody specjalnej za wykonanie utworów polskich na II Międzyuczelnianym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju (1992), II nagrody oraz nagrody specjalnej Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku za najlepszą interpretację pieśni E. Griega Jeg elsker dig w Ogólnopolskim Konkursie Griegowskim w Gdańsku (1993), nagrody dla solisty na Miedzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Odtwórca partii barytonowych i basowych w ponad 70 dziełach oratoryjnych. Uczestnik wielu festiwali w kraju i za granicą. Współpracował z teatrem operowym oraz dramatycznym. Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w kraju, Czechach, Francji i USA (w tym płyty nagrodzone Grand Prix du Disque de l'Academie Charles Gros oraz Diapason d'Or).
Jest profesorem tytularnym w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, był Dziekanem Wydziału Wokalnego tejże uczelni, a także kierownikiem Wydziału Wokalnego w PSM II st. Prowadził zajęcia na trzech uniwersytetach w USA: Uniwersytecie Chapel Hill, Charlotte, Wake Forest University, a także na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien, w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie oraz jej filii w Kownie. Prowadził Master Class w ramach International Association Art and Education in the XXI-st Century w Kijowie (Ukraina) i w Lonigo (Włochy) oraz w Teatrze Wielkim w Warszawie. Konsultował klasy wokalne w Olsztynie, Białymstoku, Opolu, Kielcach, Chorzowie, Gliwicach, Suwałkach, Wilnie (Litwa), Kurganie (Rosja). Był jurorem konkursów wokalnych w Polsce, na Litwie i we Włoszech. Brał udział w konferencjach organizowanych przez Bundesverband Deutscher Gesangspedagogen i PSPŚ. Za swoją działalność pedagogiczną otrzymał szereg nagród i dyplomów uznania m.in. od dyrektora CEA (dwukrotnie), Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. Jest laureatem Medalu Edukacji Narodowej oraz dyplomu jubileuszowego Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej.
Wykładowca i kierownik Zimowego Kursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju, współorganizator kursów oratoryjno-kantatowych przy festiwalu Wratislavia Cantans, wykładowca Letnich Akademii Muzycznych i Wokalnych we Wrocławiu i Sopocie oraz festiwalu Ars Musica w Suwałkach. Ekspert MEN.
dr Jacek SzymańskiAbsolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny Mickiewiczówny. W roku 2020 obchodził Jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył artystę Medalem "Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS" - najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie kultury. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w Dworze Artusa w Gdańsku podczas widowiska "Zimny drań" promującego najnowszy Album Dariusza Wójcika z piosenkami 20-lecia międzywojennego. W czerwcu 2021 r. na Uniwersytecie Warszawskim - Wydziale Zarządzania - ukończył z wyróżnieniem Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury. Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze. W latach 1987-1988 śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie. W 1992 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Opera i Operetką na Zamku w Szczecinie. W 1996 r. rozpoczął współpracę z Teatrem Otwartym w Gdańsku oraz Operą Nova w Bydgoszczy, a w 2001 r. z Teatrem Wielkim w Łodzi i Operą Wrocławską. Wieloletni solista Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
W dorobku artystycznym posiada około 30 pozycji oratoryjno - kantatowych, formy kameralne, cykle pieśni oraz 40 partii operowych i operetkowych. Brał udział w licznych tournee zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m.in.: Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Kanada. Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu "Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża" w ramach, którego zajmuje się reżyserią i inscenizacją spektakli operowych oraz projektowaniem scenografii i kostiumów. W "Roku Moniuszkowskim" (2002), brał udział w archiwalnym nagraniu opery "Hrabina" St. Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji (reżyseria i inscenizacja opery: Maria Fołtyn). W 2009 r. wziął udział w realizacji opery "Ariadna na Naxos" R. Straussa w międzynarodowej obsadzie, zaprezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu w Szeged (Węgry), zarejestrowanym i wyemitowanym przez francuski, telewizyjny kanał telewizyjny muzyczny MEZZO. W 2013 r. uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej WOKALISTYKA (Akademia Muzyczna im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi).
Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn" w Sopocie, w ramach którego prowadzi Kursy Mistrzowskie dla Śpiewaków. Śpiewał pod batutą wybitnych dyrygentów, m.in.: Krzysztof Missona, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Swoboda, Andre Bernard, Ernest Hoetzl, Jan Łukaszewski, Enoch zu Guttenberg, Martin Heubach, Jerzy Salwarowski, Bogdan Olędzki, Roman Kofman, Andrzej Knap, Jacek Boniecki, Kerstin Nerbe, Mieczysław Nowakowski, Klaus Eisenmann, Tomasz Bugaj, Janusz Przybylski, Zygmunt Rychert, Maciej Niesiołowski, Jose Maria Florencio, Wojciech Michniewski, Tadeusz Wojciechowski, Jan Miłosz Zarzycki. Za działalność artystyczną i organizacyjną uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. W sierpniu 2020 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński uhonorował Jacka Szymańskiego Nagrodą Okolicznościową z okazji 35-lecia pracy artystycznej. We wrześniu 2020 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji 35-lecia pracy artystycznej. Laureat honorowego wyróżnienia "ZŁOTY LIŚC RETRO 2020" za działalność koncertową popularyzującą muzykę 20-lecia międzywojennego. Dokonał szeregu nagrań radiowych, płytowych i telewizyjnych Członek Polskiego Związku Artystów Scen Polskich. W maju 2018 r. - przez Zarząd Główny Polskiego Związku Artystów Scen Polskich - sekcja Teatrów Muzycznych, Opery, Operetki - z okazji Dnia Artysty Śpiewaka został odznaczony nagrodą ARIONA za wybitne zasługi na polu kultury.
dr hab. Anna MikolonPianistka, stypendystka Towarzystwa im. F. Chopina oraz Fundacji Sztuki Dziecka, laureatka I nagrody Konkursu Muzyki Dawnej w Łodzi. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Andrzeja Artykiewicza. Odbyła staż artystyczny w zakresie kameralistyki fortepianowej w UMFC w Warszawie pod kierunkiem prof. Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej. W 2011 r. obroniła doktorat w dyscyplinie artystycznej - instrumentalistyka (promotor - prof. Anna Prabucka-Firlej). Pedagog Akademii Muzycznej i SM II st. w Gdańsku. Pianista podczas wielu kursów mistrzowskich artystów takich, jak: dr K. Dondalska, prof. B. Harasimowicz, prof. I. Kłosińska, prof. U. Kryger, prof. C. Lehmann, prof. J. Rappe, prof. C. Desderi, prof. P Esswood, prof. R. Minkiewicz, A. Orlowitz, dr M. Rzepka, prof. dr hab. Bogdan Makal, dr Jacek Szymański. Wielokrotnie nagradzana jako akompaniator na konkursach. Ma w swoim dorobku liczne nagrania i publikacje. Prowadzi różnorodną działalność koncertową - kameralną i solową - współpracując zarówno z wokalistami, jak i z instrumentalistami. Przez 11 lat była pianistą-korepetytorem solistów w Operze Bałtyckiej.
PATRONAT HONOROWY:
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
ZREALIZOWANO Z UDZIAŁEM FINANSOWYM GMINY MIASTA SOPOTU
MECENAT:
Fundacja im. Franciszka Stefczyka
HOTEL SOPOT w Sopocie
JASZCZUK DEVELOPMENT Krzysztof Jaszczuk
ROTARY CLUB Gdańsk-Sopot-Gdynia
PARTNERZY:
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga
Salon Pianin i Fortepianów Nord-Piano w Gdańsku
Parafia Garnizonowa pw. Św. Jerzego w Sopocie
Teatr Wybrzeże - Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej w Sopocie
PATRONAT MEDIALNY:
Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC
SŁOWO ŻYDOWSKIE
Trojmiasto.pl
Dziennik Bałtycki
ORGANIZATOR GŁÓWNY:
Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego