stat
Impreza już się odbyła

Kutabuk

Zespół Kutabuk powstał w 10 grudnia 2010 roku w... Młodym Byronie. To właśnie wtedy odbyła się premiera poematu Kutabuk Artura Nowaczewskiego, któremu wtórowali na bębnach Jacek Stromski oraz Jakub Noga na sitarze.

4 - 10 października 2024, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
paź 11

piątek, g. 19:30

Gdańsk,
bilety 40 zł
przedsprzedaż 30 zł
To ciężkie do zakwalifikowania gatunkowego połączenie słowa z muzyką dokonuje się dzięki spotkaniu trzech twórczych osobowości, gdzie raz na pierwszym planie pozostaje meliczna poezja Nowaczewskiego a innym razem porywające rytmy improwizujących Nogi i Stromskiego. Poszczególne utwory tematycznie łączą się ze sobą, dzięki czemu możemy ruszyć w opowieść o podróży, miłości, pamięci i poszukiwaniu siebie na górskich szczytach. Niedawno zespół wydał zbierającą świetne recenzje debiutancką płytę. Będzie można ją zakupić podczas koncertu w najbliższą sobotę, kiedy to Kutabuk znów zawędruje do Dworku Sierakowskich.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Klip promujący album:

https://www.youtube.com/watch?v=dznPiQQcPxs

Z recenzji płyty:

Słowa niech mają ciężkie plecaki i niech nas prowadzą! Od czasu drugiej płyty Świetlików, nie słyszałem tak doskonałej symbiozy tekstu poetyckiego i muzyki. Efekt wspópłpracy Artura Nowaczewskiego, Jacka Stromskiego i Jakuba Nogi - zachwyca. Głosowi poety z Trójmiasta towarzyszą bębny, sitar i nieznane mi wcześniej instrumenty: kalimbka, ektar i tungna. Tak podanej poezji konfesyjnej - wierzy się bezgranicznie. Nowaczewski nie bawi się w zestawienia niezużytych słów, nie odwraca sensów, nie ćwiczy nowej składni. Snuje gawędę o swoim życiu w drodze. Przejmującą, piękną i smutną. Jego słowami "znów wyrypy, harpagany" zapewne będę odtąd komentować rzeczywistość, która zmusza nas do wysiłku.

Krzysztof Kleszcz, blog bialafabryka.blogspot.com

Płyta, składająca się z siedmiu kompozycji, trwa nieco ponad pł godziny. Materiał, który się na niej znalazł, został nagrany w grudniu 2011 roku w studiu Drum&Space. Jego realizacją zajął się Jacek Stromski. Materiał okazuje się zadziwiająco różnorodny. Obok utworów, w których muzyka jest tylko delikatnym, wyciszonym tłem do recytacji Nowaczewskiego ("To tu, to tam"), są też i takie, w których wysuwa się niemal na pierwszy plan, jak choćby oparty na zaskakująco mocnym, niemal klubowym rytmie "Taniec ducha" czy brzmiący niemal rockowo, zdecydowanie najbardziej przebojowy na całej płycie "Kerouac".

Przemysław Gulda, GW Trójmiasto

Tą płytą Artur Nowaczewski dołącza do długiej listy poetów, którzy postanowili skonfrontować swą twórczość z materią muzyczną. Albumy, na których poeci mierzą się z improwizatorami, przeważnie wymagają skupienia i uwagi. Z Kutabukiem jest inaczej. Dwa pierwsze utwory zaskakują dynamiką, niemal dyskotekowym beatem i podskórną energią etnicznych instrumentów. Za większość muzyki zawartej na płycie odpowiada perkusista Jacek Stromski (gra także na kalimbce, instrumentach strunowych: ektarze itungnie), który jest producentem muzycznym płyty. Pewnie dlatego jest na niej tyle porywających rytmów. Skład zespołu uzupełnia grający na sitarze Jakub Noga. Wiersze, które recytuje Artur Nowaczewski to swego rodzaju minipowiastki. Lubi odwoływać się do postaci i symboli popkultury, takich jak poeta-bitnik Jack Kerouac, zespół The Doors czy tragicznie zmarły genialny perkusista Jacek Olter. W tekstach pobrzmiewa wyraźnie upodobanie autora do wędrówek, do "bycia w drodze".

Borys Kossakowski, portal trojmiasto.pl

Kutabuk tworzą:

Artur Nowaczewski- poeta, krytyk literacki, podrżnik. Wykłada filologię polską na UG. Wydał tomiki wierszy Commodore 64 i Elegia dla Iana Curtisa oraz dwie książki historycznoliterackie - w tym Szlifibruków i flaneurów - rozprawę doktorską poświęconą - jakże by inaczej - ulicznym wędrówkom. Związany z takimi pismami jak "Topos" i "44". Coraz bardziej doceniany przez krytyków autor, który chodzi (dosłownie) swoimi ścieżkami. Przeszedł pieszo całą Bułgarię, wędrował również szlakami, szosami, duktami, polami, górami, lasami min. Czech, Słowacji, Słowenii, Francji, Litwy, Ukrainy. Jego wiersze były tłumaczone na kilka języków.
Jakub Noga - muzyk, poeta, prozaik. Pisze wiersze i prozę, za które otrzymał kilka nagród, ukończył debiutancką powieść science fiction.Gra na hinduskim instrumencie strunowym sitar. Z Michałem Gosem (perkusja) Radovanem Jacuniakiem (bas) oraz Przemkiem Dyakowskim (sax) tworzył zespół muzyki improwizowanej "ŚladamiGagarina". Ostatnio członek Karol Schwarz All Stars.
Jacek Stromski- perkusista i instrumentalista. Dotychczas, w ciągu ostatniego ćwierćwiecza na scenie muzycznej grał m.in. z takimi muzykami jak: Tymon Tymański, Leszek Możdżer, Jerzy Mazzoll, Wojtek Mazolewski, Mikołaj Trzaska, Olo Walicki, Piotr Pawlak, Jacek Olter, Jacek Majewski, Robert Brylewski, Olaf Deriglasoff, Tomek Lipnicki, Piotr Mania, Larry Okey Ugwu, Robert Usewicz, Wojtek Staroniewicz, Przemek Dyakowski, Irek Wojtczak. Wspłpracował z wieloma zespołami, ważniejsze to: Canada , Apteka, Groovekojad, Miłość, Kury, Poganie, Lipali, Ikenga Drummers. Ostatnio z dwoma innymi wybijającymi się perkusistami Michałem Gosem i Kubą Staruszkiewiczem tworzy zespół GOSTROSTA.