stat
Impreza już się odbyła

Kwartet Grzegorza Nagórskiego - JaZzGdyni Opinie (1)

paź 12

sobota, g. 19:30

Gdynia,
bilety 60 zł
Kup bilet
lis 6-7

środa - czwartek, g. 20:00

bilety 70 zł
Kup bilet
Informacje o całym cyklu i zakup biletów online => www.jazzgdyni.pl

koncerty w Trójmieście



KWARTET GRZEGORZA NAGÓRSKIEGO


„DEDICATION”


Grzegorz Nagórski - puzon
Andrzej Święs - bass
Kuba Stankiewicz - piano
Daniel Soltis - perkusja


Kwartet Grzegorza Nagórskiego powstał około 1998 roku, a tworzyli go Michał Tokaj-p, Łukasz Żyta-dr, Adam Kowalewski-b oraz Grzegorz Nagórski-tb. Zespół istniał dwa lata, nie dokonał jednak żadnych nagrań fonograficznych. Po prawie sześcioletniej przerwie lider reaktywował zespół na początku roku 2007 z nowym kontrabasistą Andrzejem Święsem i pianistą Pawłem Tomaszewskim. We wrześniu 2007 r. kwartet dokonał nagrań, a na początku 2008 roku ukazała się pierwsza płyta zatytułowana „ Dedication”.
Wszystkie kompozycje zawarte na krążku są autorstwa Grzegorza Nagórskiego i utrzymane są w stylistyce nowoczesnego jazzu z elementami szeroko pojętej muzyki latynowskiej. Brzmienie zespołu charakteryzuje akustyczne brzmienie, różnorodność barwy uzyskana w głównej mierze poprzez rozbudowanie warstwy aranżacyjnej kompozycji oraz wykorzystanie szerokiej palety barw puzonu poprzez użycie tłumików.


Grzegorz Nagórski – puzonista, kompozytor, Doktor Zakładu Muzyki Jazzowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jego debiut profesjonalny miał miejsce na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 1982 r. z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego w projekcie „Play Monk”. Karierę muzyczną rozpoczął jeszcze podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach (1983-1987) współpracując z zespołami „New Coast”, „After Action Satisfaction” oraz „Young Power”. Z tym ostatnim dokonał dwóch nagrań fonograficznych oraz występował na Jazz Jamboree w Warszawie oraz na festiwalach europejskich takich jak: "Jazz and Blues" w Sztokholmie, "Berliner Jazz Tage" i "Molde Jazz Festiwal" w Norwegii.
Po ukończeniu studiów muzycznych w Katowicach, Grzegorz Nagórski otrzymał stypendium w University of Miami - USA, gdzie w 1993 roku otrzymał Master Degree. W tamtym okresie współpracował z multi instrumentalistą Ira Sullivanem, oraz wystąpił z: Ray Charlsem, Tito Puente, Joe Hendersonem, Michaelem Breckerem, Marią Schneider, Phil Woodsem, Slide Hamptonem, Johnem Fedchockem oraz Red Rodneyem. W roku 1994 wziął udział w "Jazz Fest" w University of Wisconsin - Green Bay gdzie wystąpił wspólnie z trębaczem Bobby Shew oraz wziął udział w Twenty-first Annual International Conference, Boston, Massachusets USA.
Od roku 1995 do 1996 Grzegorz Nagórski był członkiem "Charlie Persip Super Big Band", z którym współpracował w czasie swojego pobytu w Nowym Jorku. Po powrocie do Polski w 1996r. kontynuował swoją działalność artystyczną koncertując i nagrywając płyty z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi. W roku 1997 r. nagrał płytę z Robertem Majewskim "Coś dla ludzi", a w 1998 roku rozpoczął współpracę z Henrykiem Miśkiewiczem , z którym nagrał płytę "Ja nie chcę spać", oraz płyty "Karambola" W.Staroniewicza i "3 Nights" ze Zbigniewem Namysłowskim. Płyty H. Miśkiewicza i W. Staroniewicza były nominowane do nagrody Fryderyków. W tym samym roku wystąpił na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie z Henrykiem Miśkiewiczem, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Wojtasikiem, Michałem Miśkiewiczem oraz specjalnym gościem Joe Lovano. Rozpoczyna również współpracę z Jazz Big Band Graz (Austria) i w 1999 roku nagrał płytę "JBBG plays the music of Ed Neumeister". "Ulice wielkich miast" to tytuł płyty nagranej w 1999 roku z Kubą Stankiewiczem i Ingą Lewandowską. Również w 1999 roku nagrał płytę z Izą Zając "Piosenki dla Armstronga" oraz wziął udział w koncercie „Jazzmeni Janowi Pawłowii II”, którego efektem jest płyta "Droga do Ciebie". W 2000 roku wystąpił z EBU (European Brodcast Union) Jazz Orchestra z Bugge Wesseltoft i Lars Erik Gudim w Bergen (Norwegia) oraz nagrał z tą orkiestrą płytę. W roku 2000 współpracował z jednym z największych aranżerów i kompozytów wszechczasów Bobem Brookmeyer'em. Wystąpił z nim na festiwalu Salzburger Jazz Herbst (Austria) i w Wiena Koncert House oraz nagrał płytę "Jazz Big Band Graz plays music of Bob Brookmeyer". W 2003r. Grzegorz Nagórski wziął udział w nagraniu drugiej płyty Kuby Stankiewicza i Ingi Lewandowskiej "Chopin Songbook". Z programem tym wystąpił na JVC Festival w Warszawie oraz w Grazu i Rzymie. W 2004r. wziął udział w projekcie wybitnego saksofonisty Billy Harpera z jego kwintetem i chórem. W tym samym roku odbył dwie trasy koncertowe po Niemczech i Holandii z programem z płyty Adama Pierończyka - „Amusos”.
W styczniu 2008 roku ukarze się pierwsza autorska płyta puzonisty - „DEDICATION” nagrana w kwartecie wraz z Łukaszem Żytą na perkusji, Pawłem Tomaszewskim na fortepianie i Andrzejem Święsem na kontrabasie. Od roku 2000 wykłada puzon jazzowy w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie w 2005 roku obronił Doktorat. Począwszy od 1996 r. do dnia dzisiejszego wybierany jest najlepszym puzonistą jazzowym w ankiecie czytelników magazynu „Jazz Forum”.