stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
lis 29

piątek, g. 20:30

Gdańsk,
bilety 50 zł
ulgowy 30 zł
Kup bilet
lut 15

sobota, g. 20:00

bilety 100 zł
Kup bilet
Klub ŻAK zaprasza na koncert Kwartetu Jorgi

koncerty w Trójmieście


Wystąpią:

Maciej Rychły: flety, bębny
Waldemar Rychły: gitara
Janusz Brysz: saksofon
Tomasz Kiciński: dudy


KWARTET JORGI - Nazwa pochodzi od poznańskiego flecisty z XVI w. Tomasza Jorgi. Legenda polskiej sceny folkowej, został założony w 1982 roku, kiedy o folku w Polsce nikt nie słyszał i od tamtej pory, w różnych składach personalnych, kierowany jest przez Macieja Rychłego. Rozpoczynał od grania tematów celtyckich, by z czasem zwrócić się w stronę folkloru polskiego oraz środkowoeuropejskiego. Na charakterystyczne brzmienie grupy składają się różnego rodzaju flety proste (Maciej Rychły), gitara jako instrument harmoniczny (Waldemar Rychły) oraz instrumenty smyczkowe (wiolonczela, altówka, skrzypce) i dęte (trąbka, obój). Adaptacje tematów odznaczają się jednocześnie dużą swobodą w inkorporowaniu elementów muzyki klasycznej, jazzowej oraz rockowej.

Sam zespół określał swą twórczość jako "muzyka zielonej fali" - połączenie muzyki etnicznej z jazzem, klasyką, rockiem akustycznym. Muzyka zespołu jest momentami roztańczona, pełna dynamizmu, wręcz drapieżna, kiedy indziej nostalgiczna, liryczna zasłuchana w odgłosy przyrody. Sięga głęboko do słowiańskich korzeni łącząc się z wirtuozerią wykonania i szeroko rozbudowaną improwizacją.

Słychać w niej też wpływy muzyki tradycyjnej różnych zakątków świata - Karpat, Irlandii, Afryki. Jest efektem wielu lat badań prowadzonych przede wszystkim przez Macieja Rychłego (np. rekonstrukcja instrumentów z wykopalisk archeologicznych w Polsce) i wyjazdów np. do Albanii, krajów byłej Jugosławii, Rumunii, na Ukrainę. Jedna z płyt została nagrana w Biskupinie - zrekonstruowanej osadzie datowanej na 747-722 p.n.e. O otwartości i muzycznej odwadze zespołu niech świadczy fakt, że grał na swych płytach również kompozycje Chopina, Szymanowskiego czy Lutosławskiego.

Muzyka Kwartetu to coś więcej niż tylko zwykłe dźwięki poukładane w pewnym porządku - to odzwierciedlenie duszy artystów. Ich muzyka pełna jest energii i radości, a czasem zadumy i nostalgii. Ta muzyka żyje i jest niezmiernie świeża pomimo swych przeszłościowych inspiracji.

Maciej Rychły i jego koledzy współpracowali również z wieloma uważanymi za ważne i wybitne grupami teatralnymi. Pisali muzykę do przedstawień dla Gardzienic, ale i teatru Kana, zakopiańskiego Teatru Witkacego, Teatru Lalkowego w Warszawie, a wreszcie Towarzystwa Wierszalin. Koncertowali m.in. wspólnie ze słynnym bretońskim muzykiem Davidem Hopkinsem. Lider zespołu ma wreszcie na swym koncie liczne prace naukowe, publikowane m.in. w kwartalnikach "Muzyka", "Konteksty. Polska Sztuka Ludowa" i "Kwartalnik Historii Kultury Materialnej". W niezwykle bogatych zbiorach instrumentów dętych Macieja Rychłego znajdują się obok zwykłych piszczałek jaworowych m.in.: sierszeńki (rodzaj kobzy), kukawka, multanki, ligawa, własnoręcznie wykonane dudki oraz flety z rurek mosiężnych zawiniętych w korę brzozową, dwojnica, rogi, w końcu kopia antycznego greckiego litofonu wykonanego z krzemienia z pomocą Wojciecha Migala z Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Mają za sobą setki koncertów indywidualnych i udział w festiwalach w prawie wszystkich krajach Europy, a także w Kanadzie i Wenezueli, między innymi na Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej (EBU) "Sidmouth Folk Festival" w Sidmouth (Wielka Brytania) - 1992, "Festival of Flutes" Derry Irlandia - 1996 W ich dorobku znajdują sie onagrania radiowe, filmowe i telewizyjne np." O myśliwym i leśnym duchu" reż. M. Pisarek 1993, "Szepty wiatru" reż. F. de Pena 1993.

***

Bilety: 20,- normalny, 15,- ulgowy, 10,- na kartę klubową i dla posiadaczy biletu okresowego SKM