stat
PATRONAT

W kwietniu mamy dla Was aż 7 dokumentów. W programie trzy tytuły z Ukrainy (w tym nagrodzony na Berlinale "Przechwycone"), dwa dokumenty z uniwersum Davida Lyncha (dopowiedzenie do "Ogniu krocz ze mną", oraz dokument o reżyserze), nagrodzony w tym roku Oscarem "Nie chcemy innej ziemi", oraz obraz kryzysu rzek na świecie w reżyserii Ewy Ewart.

Sprawdźcie szczegółowy program i harmonogram pokazów, każdy znajdzie coś dla siebie! Widzimy się w kinie

Przechwycone
reżyseria: Oksana Karpovych
Ukraina, Kanada, Francja, 2024
Film z angielskimi i polskimi napisami.
Usłysz to, czego nie widać. O czym mówią rosyjscy żołnierze, kiedy dzwonią z frontu do swoich domów? Przechwycone to psychologiczny horror, którego groza kryje się poza obrazem. Nagrodzony m.in. na Berlinale, Krakowskim Festiwalu Filmowym i WATCH DOCS. Mimo że nie pada w nim ani jeden strzał, nie widać rannych, czołgów ani eksplozji, jego twórcom udało się dotrzeć do istoty tego konfliktu. Długie perfekcyjnie kadrowane ujęcia pokazują księżycowe krajobrazy i wybebeszone wnętrza mieszkań, do których dotarł w 2022 roku Ruski Mir. Absurd i bestialstwo wojny odsłaniają sami okupanci: warstwę dźwiękową tworzą wyłącznie przechwycone przez ukraiński wywiad rozmowy rosyjskich żołnierzy, relacjonujących rodzinom swoje wojenne przeżycia. Odważny filmowy eksperyment, w którym dźwięk i obraz wzajemnie wzmacniają swój przekaz, bezlitośnie ujawnia stan rosyjskiego społeczeństwa przeżartego toksyczną propagandą. Takiego filmu o wojnie w Ukrainie jeszcze nie było.
daty: 02.04 15:00, 10.04 15:45, 11.04 12:00, 26.04 16:15
bilety: https://biletyna.pl/film/Przechwycone-2/Gdansk#bilety

Jaremczuk. Niezrównany świat piękna
reżyseria: Artem Hryhoryan
Ukraina, 2024
Film w języku oryginalnym (ukraiński) z napisami angielskimi.
Dokumentalny dramat biograficzny przedstawia historię Nazarija Jaremczuka pierwszej ukraińskiej gwiazdy popu. Zwycięstwo w konkursie Piosenka-71 z utworem Czerwona Ruta, tragiczna śmierć Wołodymyra Iwasiuka, trasy koncertowe na różnych kontynentach, występy w Czarnobylu poprzez wspomnienia bliskich, osobiste dzienniki i ekskluzywne kroniki film opowiada o jego życiu i drodze do międzynarodowej sławy. To współczesne spojrzenie na ukraińską muzykę lat 70.80. i głównych bohaterów muzycznych tamtych czasów. To nie tylko historia narodzin pierwszej ukraińskiej gwiazdy popu, ale także opowieść o całej scenie muzycznej, dla której Nazarij i WIA Smericzka stali się fenomenem kulturowym.
daty: 05.04 11:00, 27.04 14:30
bilety: https://biletyna.pl/.../Jaremczuk-Niezrownany.../Gdansk...

Nie chcemy innej ziemi
reżyseria: Basel Adra, Rachel Szor
Palestyna, Norwegia, 2024
Film ukazuje ciągnącą się przez dekady batalię prawną mieszkańców Masafer Yatta na Zachodnim Brzegu o zachowanie swojej wioski. Widzimy ich codzienność, która naznaczona jest niesprawiedliwością i upokorzeniami. Palestyńsko-izraelski filmowy kolektyw kręcił wydarzenia w wiosce przez pięć lat, korzystając przy tym z wcześniejszych nagrań mieszkańców. Zarejestrował filmowe świadectwo wielu prób wyrzucenia mieszkańców wioski i krwawych aktów przemocy popełnionych przez izraelskie wojsko i osadników.
Adra - prawnik i dziennikarz, który urodził się i wychował w Masafer Yatta oraz Yuval Abraham - żydowski dziennikarz tworzą duet. Każdego dnia starają się pomóc mieszkańcom Masafer Yatta i opowiedzieć światu o ich tragedii. Ich pierwsze spotkanie udowodniło, jak bardzo ich sytuacja różni się od siebie, choć żyją przecież w tym samym kraju. Adra nie może się przemieszczać, jest szpiegowany, a jego dom często przeszukują izraelskie władze. Yuval może bez przeszkód jeździć po kraju i ma pełną swobodę działania. Film nie proponuje gotowych rozwiązań, stając się bardzo aktualnym wołaniem o równość.
Film jest zdobywcą tegorocznego Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.
daty: 05.04 16:15, 08.04 20:45, 11.04 18:30, 14.04 20:45, 25.04 12:00
bilety: https://biletyna.pl/film/Nie-chcemy-innej-ziemi/Gdansk...

Byliśmy rekrutami
reżyseria: Lyubomyr Levytski
Ukraina, 2024
Film dokumentalny opowiadający o bojownikach legendarnej Trzeciej Brygady Szturmowej. Oparty na historii 19-letniego młodego mężczyzny o pseudonimie dziennikarz, który zdecydował się wstąpić do Sił Zbrojnych Ukrainy, aby wkroczyć do decydującej bitwy, a nie pozostać kimś, od kogo nic nie zależy. Film ukazuje charaktery ośmiu żołnierzy Oddzielnej Trzeciej Brygady Szturmowej. Przedstawia ich nie tylko jako profesjonalnych wojskowych, ale także jako ludzi, filozofów, zwykłych chłopaków, którzy marzą o rodzinach i spokojnym życiu w swojej ojczyźnie. Film motywacja i film manifest dla przyszłych rekrutów, a także dla światowej publiczności, aby zrozumieć, kim są prawdziwi bohaterowie dzisiejszych dni. Wojownicy, którzy stoją na straży światła.
daty: 12.04 15:45, 14.04 18:30
bilety: https://biletyna.pl/film/Bylismy-rekrutami/Gdansk#bilety

Twin Peaks: The Missing Pieces
reżyseria: David Lynch
USA, Francja, 2014
Film prezentuje usunięte sceny z filmu "Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną", będące uzupełnieniem historii morderstwa Laury Palmer.
Wcześniej, o godzinie 15:15 pokażemy Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną.
06.04 18:00
bilety: https://biletyna.pl/.../Twin-Peaks-The-Missing-Pieces/Gdansk

David Lynch, żyć sztuką
reżyseria: Jon Nguyen
USA, Dania, 2016
Biała, nastroszona fryzura, która jest już tak ikoniczna jak wąsy Salvadora Dalego. Przeorana wiekiem, ale przy tym pogodna twarz. Wiecznie zapalony papieros i kłęby dymu, które tworzą skomplikowane, być może prorocze wzory. David Lynch pracuje w swoim warsztacie. Pokrywa płótna wizerunkami zdeformowanych postaci, lepi z masy coś na kształt rakowatej narośli, wygina druty i tworzy z nich supły. Jest tak skupiony, że aż autystyczny. W przerwach skrzekliwym głosem opowiada o latach, kiedy jeszcze nie uchodził za największego żyjącego surrealistę i wzorcowy przykład człowieka renesansu. O rozwijanej od wczesnej młodości pasji malarskiej. O epifanii, w wyniku której doszedł do wniosku, że chce, aby jego obrazy zaczęły się ruszać. A także o mrocznych i intensywnych momentach, które mogły mieć wpływ na jego wyobraźnię: powracających napadach lęku, spędzaniu czasu w złym towarzystwie czy spotkaniu z wałęsającą się po ulicy nagą kobietą.
09.04 20:45
bilety: https://biletyna.pl/film/David-Lynch-zyc-sztuka/Gdansk...

"Do ostatniej kropli"
reżyseria: Ewa Ewart
Dokumentalny, Polska, 2022
To historia o bezsilności i desperacji, ale też o determinacji i nadziei. Opowiada nie tylko o rzekach, ale także o ludziach, którzy starają się ratować rzeki oraz uświadamiać, dlaczego problem jest tak ważny. Ujawnia globalne koszty i konsekwencje niszczenia przyrody "w imię postępu". Poprzez ukazanie walki o czyste i zdrowe rzeki, dokument inspiruje i pokazuje, że my też możemy przyczynić się do rozwiązania tego kryzysu. Kamera śledzi tych, którzy i które nie poddają się i stają w obronie wody. Przekaz jest mocnym przesłaniem o jednym z największych zagrożeń dla ludzkiej cywilizacji, jakim jest narastający kryzys niedoboru słodkiej wody.
To film o rzekach i ludziach, ich relacjach i wzajemnych powiązaniach. Zdjęcia były kręcone w Kanadzie, Holandii, Włoszech, Szwajcarii, Albanii i Polsce.
15.04 18:00
Pokaz bezpłatny, obowiązują zapisy. Więcej informacji: https://fb.me/e/hvUGvZhKn
kwi 4

piątek, g. 18:00 - 21:00

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 10 zł

2 - 10 kwietnia 2025, g. 20:45

bilety 25 zł