W kwietniu zapraszamy na 8 spacerów przyrodniczych:
1. Wyścig po światło - wiosenne przebudzenie w świecie roślinWiosną w świecie roślin odbywa się swoisty wyścig po światło. Kto będzie szybszy: wiosnówka, zawilec, lepiężnik czy przetacznik? Uczestnicy spaceru dowiedzą się jakie metody stosują rośliny, by dobrze przygotować się do tych zawodów. Wspólnie poszukamy oznak wiosny w różnych częściach Parku Oruńskiego oraz porozmawiamy o roślinach wszędobylskich i tych bardziej wybrednych pod względem siedliska.
start: 16 kwietnia 2025, godz. 17.30
miejsce zbiórki: Park Oruński, ul. Gościnna 2, koło Dworu Oruńskiego
rezerwacja miejsc na spacer:
https://app.evenea.pl/event/902718-2/2. Bobry żyją w mieścieW świecie ssaków jedynie ludzie i bobry mogą zostać inżynierem. W trakcie wędrówki brzegami kanałów uczestnicy poznają zwyczaje tych ciekawych zwierząt. Będzie to okazja do zbadania relacji rodzinnych bobrów oraz typów schronień, które budują. Dzięki przewodnikowi uczestnicy dowiedzą się, czy zwierzęta te jedzą wszystkie gatunki drzew oraz w jaki sposób potrafią powalić nawet największe z nich. Wspólnie zastanowimy się nad rolą bobra w ekosystemie.
start: 23 kwietnia 2025, godz. 17.00
miejsce zbiórki: ul. Sztutowska 19, w pobliżu Hotelu Kaper
rezerwacja miejsc na spacer:
https://app.evenea.pl/event/902718-3/3. Bobry - inżynierowie z urodzenia i pasjiW samym sercu miasta mieszkają niezwykli mieszkańcy bobry. Podczas spaceru uczestnicy będą mieli okazję odkryć tajemniczy świat tych fascynujących ssaków - poznamy historię bobrów, ich zwyczaje oraz rolę w ekosystemie. Być może uda się zaobserwować ślady ich obecności w centrum wielkiego miasta.
start: 25 kwietnia 2025, godz. 17.00
miejsce zbiórki: ul. Ołowianka, Most Kamieniarski
rezerwacja miejsc na spacer:
https://app.evenea.pl/event/902718-4/4. Śladem nocnych drapieżnikówW trakcie spaceru odkryjemy ciekawe pod względem przyrodniczym miejsce, jakim jest Kozacza Góra. Choć miejsce to z roku na rok otaczane jest coraz gęstszą siecią ludzkich osiedli, to w jego zielonym centrum nie tylko zobaczysz panoramę miasta, ale też poznasz skrytego, cicho latającego drapieżnika o pomarańczowych oczach Będziemy nasłuchiwać głosów sów, licząc, że napotkamy parę uszatek z młodymi. Poznasz tajniki poszukiwania śladów obecności sów, m.in. z użyciem kamery termowizyjnej i etykę obserwowania ptaków.
start: 25 kwietnia 2025, godz. 20.00
miejsce zbiórki: ul. Łódzka, przy skrzyżowaniu z ul. Płocką
rezerwacja miejsc na spacer:
https://app.evenea.pl/event/902718-5/5. Płazy w naszym sąsiedztwieUczestnicy spaceru dowiedzą się, jakie płazy możemy spotkać w mieście oraz jak wygląda ich cykl życiowy. Scharakteryzujemy siedliska i struktury miejskie, które płazy chętnie zasiedlają. Spróbujemy poszukać płazów i skrzeku oraz oznaczyć z kluczem do rozpoznawania gatunków znalezione okazy. Nie zabraknie także ciekawostek o wiosennej migracji płazów.
start: 26 kwietnia 2025, godz. 08.00
miejsce zbiórki: ul. Myśliwska 102, parking przy Biedronce
rezerwacja miejsc na spacer:
https://app.evenea.pl/event/902718-6/6. Sowy w dużym mieścieMiasto nigdy nie śpi i nie cichnie Nie śpi nie tylko dlatego, że powszechnym cywilizacyjnym problemem stało się sztuczne oświetlenie i jego wpływ na człowieka, rośliny, zwierzęta. O zmierzchu aktywne stają się sowy żyjące w pobliżu człowieka puszczyki i uszatki. Wieczorny spacer z nasłuchami i obserwacjami tego, co żyje ponad naszymi głowami na pewno zapamiętasz na długo. Dowiesz się czym jest Atlas Sów Polski i jak zbierać informacje o sowach żyjących w Twojej okolicy, by swoimi obserwacjami sów wspierać rozwój nauk przyrodniczych w Polsce. Porozmawiamy też o roli sów w miejskim ekosystemie i potrzebie ich ochrony.
start: 26 kwietnia 2025, godz. 21.00
miejsce zbiórki: ul. Olszyńska, przy przystanku "Mostowa 02"
rezerwacja miejsc na spacer:
https://app.evenea.pl/event/902718-7/7. Ptaki Opływu MotławyPtaki żyją w pobliżu człowieka wykorzystując do gniazdowania i żerowania każdą dostępną zieloną przestrzeń. Teren wzdłuż Opływu Motławy to mozaika siedlisk trawiastych, zaroślowych i bagiennych, co sprzyja bioróżnorodności, zarówno w świecie roślin jak i zwierząt. Uczestnicy spaceru, pod przewodnictwem doświadczonego ornitologa, będą mieli okazję zbadać różnorodność lokalnej awifauny.
start: 27 kwietnia 2025, godz. 10.00
miejsce zbiórki: ul. Grodza Kamienna 5, przy Bramie Nizinnej
rezerwacja miejsc na spacer:
https://app.evenea.pl/event/902718-8/8. Spacer z teriologiemWiosna sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, a na wiosenne spacery chętnie wybieramy tereny leśne w strefie nadmorskiej. W lasach w bliskości człowieka niełatwo jest spotkać dziko żyjące zwierzęta, takie jak łosie, jelenie, bobry czy wydry. Pod okiem doświadczonego teriologa poszukamy śladów ich bytności oraz poznamy ciekawostki związane z biologią i ekologią ssaków żyjących w naszym sąsiedztwie.
start: 29 kwietnia 2025, godz. 16.00
miejsce zbiórki: ul. Łowicka 16, przystanek autobusowy linii 111
rezerwacja miejsc na spacer:
https://app.evenea.pl/event/902718-9/